Yoğurdun Faydaları Nelerdir

yoğurdun faydaları nelerdir
yoğurdun faydaları nelerdir

Ömür boyu sağlıklı bir yaşamın sırrı olan yoğurdun insan sağlığına faydaları o kadar fazla ki bizler, bu değerli besinin kıymetini o kadar da bilmiyoruz desek yeridir. Günlük yaşam içerisinde yoğurdun tüketim alanı çok fazladır. Salatalarda, yemeklerde, çorbalarda ve daha birçok gıdanın yanında tüketilebilen yoğurt, ayran olarak da içilebilir. Hele de yazın buz gibi bir ayran harareti kesmenin en sağlıklı yoludur. Tüketim alanı bu kadar geniş olmasına rağmen yoğurdu yeterince tükettiğimiz maalesef söylenemez.

Peki, ‘Yoğurdun faydaları nelerdir?’ Günlük yaşam içerisinde beslenirken yeterince yoğurt tüketmememizin nedeni bu sorunun cevabını yeterince bilmemiz olabilir. Bu makalemizde yoğurdun sağlığa olan faydalarını okuyunca eminiz ki yeterince yoğurt tüketmek için gereken özeni göstereceksiniz. Yoğurdun sağlığa faydalarıyla sizlerleyiz.

İçerik Başlıkları

Yoğurdun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun sağlığa olan faydalarından yeterince istifade edebilmek için günlük 1 kase yoğurt tüketmek gerekiyor. Sözü fazla uzatmadan ‘Yoğurdun sağlığa faydaları nelerdir?’ sorusunun yanıtına geçelim. İşte yoğurdun sağlığa faydaları;  

Besinler içerisinde sindirim sisteminin en iyi dostu yoğurttur. Bağırsakların faaliyetlerini rahatça yerine getirmesini sağlayan yoğurt, metabolizmayı da hızlı çalıştırır. Ayrıca sindirim sistemi yoğurdun içeriğinde bulunan proteinleri sütün içeriğinde bulunan proteinlere kıyasla çok daha rahat sindirir.  

Yoğurttan alınan kalsiyum kemik, diş ve kas sağlığının korunmasında en iyi yardımcıdır. Çünkü insan vücudu yoğurttan alınan kalsiyumu çok rahat emmektedir.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde ve hastalıklardan korunmada yoğurdun içeriğindeki probiyotikler çok önemlidir.

Yoğurdun hamilelik sürecinde tüketilmesinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Çünkü anne karnındaki bebeğin gelişiminin desteklenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Özellikle bebeğin kemik yapısının sağlıklı olmasına katkı sağlar. Ayrıca emzirme döneminde de annenin yoğurt tüketmesi bebeğin genel sağlığını destekler. Çocukluk döneminde de yoğurdun tüketilmesi ömür boyu sağlıklı yaşam için önemlidir.

DNA ve RNA için çok önemli bir besin olan yoğurt, vücudun enerji gereksiniminin önemli bir kısmını karşılar. Ayrıca yoğurt tam bir fosfor deposudur.

İlerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi probleminin önüne içeriğinde bol miktarda kalsiyum barındıran yoğurdun düzenli tüketilmesiyle geçilebilir.

Kemik gelişimine önemli katkıları olan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yoğurt, uzun ve sağlıklı bir yaşamın en önemli sırrıdır.

İçeriğinde birçok vitamini barındıran yoğurt mayalanırken B vitaminlerinin yanı sıra C vitaminini de sentezlemektedir. Vücudun gereksinim duyduğu vitaminlerin bir çoğu yoğurdun içeriğinde vardır.

Vücuda bir şekilde giren zararlı bakterileri öldüren yoğurt doğal bir antibiyotiktir.

Zehirlenme belirtileri görüldüğü anda mutlaka yoğurt tüketin. Çünkü Cu ve Fe gibi maddelerle birleşen yoğurt, bu maddelerin kana geçmesini engelleyerek zehirlenmenin önüne geçmektedir.

Sindirim sistemi tarafından kolay sindirildiği için birçok mide ve bağırsak rahatsızlığına çok iyi gelmektedir. Sindirim problemi ile kabızlık sorunu olanların yoğurt tüketmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Kanser riskini en asgariye indirmek ve vücuttaki radyoaktif maddelerin sağlığa olan olumsuz etkisini yok etmek için yoğurt düzenli olarak tüketilmelidir.

Yoğurt Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yoğurt mayalandıktan bir müddet sonra suyunu salmaktadır. Ne var ki insanlar, sağlığa birçok faydası bulunan yoğurt suyunu dökerek ziyan etmektedir. Peki, içeriğinde birçok vitamini barındıran yoğurt suyunun sağlığa faydaları nelerdir? İşte okuduktan sonra sizlere yoğurt suyunu bir daha asla döktürtmeyecek o faydalar;

Çorbalarınızın lezzetiyle övünüyorsanız bu lezzeti ikiye katlamak için yoğurdun yeşil suyunu çorbalarınıza ekleyin.

Yoğurt suyunun sağlığa en önemli faydalarından biri kanser riskini ciddi oranda düşürmesidir.

Soğuk su ve yoğurt suyunu karıştırarak içinizi ferahlatan bir ayran yapıp metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Böbrek taşından yakınanlar bu taşların düşmanı yoğurt suyunu mutlaka tüketmelidir.

Anksiyete gibi ruhsal bunalımlar yaşadığınız zaman yoğurt suyu tüketerek rahatlayabilir ve kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz.

Vücuttaki kötü huylu tümörlerin yok edilmesinde, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasında ve hastalıklardan korunmada yoğurt suyunun yapısındaki probiyotikler çok etkilidir.

Diyet yaptığınız zamanlarda uzun süre tokluk hissi veren yoğurt suyunu mutlaka tüketin. Ayrıca yoğurt suyu vücuttaki yağları daha hızlı yakar. Diyet öğünlerinde yoğurt yemeyi sakın ihmal etmeyin.

Diyabet hastaları insülin direnci durumundan çok şikayet ederler. Yoğurt suyu vücuttaki insülin direncini dengelemektedir.

Yoğurdun Saça Faydaları Nelerdir?

Sağlığımıza birçok faydası olan yoğurt, saçlarımız içinde oldukça faydalı bir besindir. ‘Yoğurdun saça faydaları nelerdir?’ denildiği zaman akla ilk önce saç diplerini rahatlatan yoğurt maskesi gelmektedir. Kuruyan saç diplerini derinlemesine nemlendiren yoğurt maskesi hücreleri yenilemektedir. Ayrıca yoğurt bakımıyla kuru ve yıpranmış saçlarınıza canlılık, parlaklık ve yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Yine yoğurdun içeriğindeki vitaminler saç köklerini beslediğinden saç dökülmesini engeller.

Yoğurdun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yoğurt ile hazırlayacağınız cilt maskesinin cilde birçok faydası vardır. Şimdi ‘Yoğurdun cilde faydaları nelerdir?’ sorusunun yanıtını inceleyelim.

Yüzü nemlendiren yoğurdun yapısındaki laktik asitler ölü deriyi soyduğu gibi hücreleri de yenilemektedir.

Ciltteki mikropları öldürür. Sivilceleri kurutarak sivilce sorununa son verir.

Doğal ve katkısız bir peeling yapmak isteyenler için yoğurt mucizevi bir besindir. Cilde parlaklık ve canlılık kazandırmasının yanı sıra cildin yenilenmesinde, arınmasında ve temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Cildi sıkılaştırdığından dolayı siyah nokta oluşumunu engeller.

Güneş yanıklarında rahatlamak için ilk akla gelen yoğurdun yanık ve lekeler üzerindeki etkisi inanılmazdır.

Probiyotik Yoğurdun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bir tür mikroorganizma olan probiyotikler, sağlığımız için çok büyük önem taşımaktadır. Probiyotikler, diğer süt ürünlerinin içeriğinde de bol miktarda bulunsa da insanlar sağlıklı beslenmek için probiyotik yoğurt yemeyi tercih etmektedir. ‘Probiyotik yoğurdun sağlığa faydaları nelerdir?’ sorusunu araştıranlar için probiyotik yoğurdun faydalarını araştırarak bir araya getirdik. İşte faydaları;

Bağırsak rahatsızlıklarından şikayeti olanlar, probiyotik yoğurdu düzenli tüketmelidir.

Yaş gözetmeksizin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Egzama ve alerjik rinit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Diş çürükleri, diş eti problemleri ve ağız içerisinde yaşanan diğer problemlerin tedavisinde etkilidir.

Ev yoğurdunun doğal bir probiyotik yoğurt olduğu ve uzun yaşamın sırrı olduğu uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir.

Önceki İçerikKaç Adım Kaç Kalori Yakar
Sonraki İçerikGaz Sıkışması Neden Olur, Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir