Gaz Sıkışması Neden Olur, Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir

gaz sıkışması neden olur, gaz sıkışmasına ne iyi gelir
gaz sıkışması neden olur, gaz sıkışmasına ne iyi gelir

Sağlıklı bir insanın günlük yaşam içerisinde 12 ila 21 defa gaz çıkarması gayet normaldir. Ancak bağırsakları olumsuz etkileyen bazı durum ve etkenlerden dolayı bağırsaklardaki gaz dışarı atılamayınca gaz sıkışması olarak adlandırılan sağlık problemi ortaya çıkar. Gaz sıkışmasının en belirgin belirtileri ise ağrı ve şişkinliktir.

Gaz sıkışması problemi 7’den 70’e her yaş grubundaki insanda görülebilir. Gaz sıkışmasına en fazla bebeklerde rastlansa da her insanın dönem dönem karşılaştığı bir problemdir. Gaz sıkışması basit bir sağlık problemi olmasına rağmen yaşam kalitesini bir hayli düşürür. Hatta bazen o kadar ağrılı seyreder ki ağrısı nedeniyle bir insan kıvranabilir.

Gaz sıkışması problemiyle karşılaştığımız zamanlarda hemen internete başvurarak ‘Gaz sıkışması neden olur, gaz sıkışmasına ne iyi gelir?’ sorularının yanıtlarını ararız. Sizler için gaz sıkışması problemini tüm detaylarıyla araştırarak kaleme aldık. Şimdiden iyi okumalar.

Gaz Sıkışması Neden Olur?

Günlük yaşamın herhangi bir anında karşılaşabileceğimiz gaz sıkışması ciddi bir sağlık problemi olmasa da günlük yaşamdaki aktivitelerimizin aksamasına neden olabilir. Hatta topluluk içerisindeysek bizlere çok zor anlar yaşatabilir. Peki, ‘Gaz sıkışması neden olur?’ İşte gaz sıkışmasının belli başlı nedenleri;

Kadınlar regl dönemlerine girdikleri zaman rahimlerinde ağrılar ve kramplar meydana gelir. Bu ağrı ve kramplardan alt karın etkilenirse gaz sıkışması meydana gelebilir.

Bağırsaklarda yaşanacak iltihabi bir rahatsızlık dışkılama sistemini olumsuz etkileyeceğinden gaz sıkışması ihtimali oldukça yüksek olsa da bu iltihabi rahatsızlığın belirtileri arasında gaz sıkışmasının yanı sıra yüksek ateş, halsizlik ve bulantı hisside yer almaktadır. Bu nedenle bu belirtilerin görüldüğü vakalar vakit kaybetmeden bir hekime başvurarak muayene olmalıdır.

Sağlıksız ve düzensiz beslenme gaz sıkışmasının en önemli nedenleri arasındadır. Bu nedenle çok sık gaz sıkışması yaşayan kişiler, beslenme tarzlarını gözden geçirmelidir.

Gaz sıkışmasının diğer bir nedeni de besinlere karşı alerji ya da bazı besinlere karşı hassas olunmasıdır. Bu durum hazımsızlığa da neden olur. Bu belirtinin en iyi örnekleri gluten ve laktoz hassasiyetleridir.

İçeriğinde aşırı yağ barındıran yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi ya da karbonhidrat ağırlıklı beslenme tarzı bağırsakları yavaş çalıştırdığı gibi kabızlığında en önemli nedenleridir. Gaz sıkışmasının sık rastlanan nedenlerinden biride kabızlıktır.

Hareketsiz yaşam tarzı da gaz sıkışmasına neden olabilir. Bundan dolayı gaz sıkışması yaşayan kişilere egzersiz yapmaları tavsiye edilmektedir.

İçeriğinde yüksek karbonhidrat barındıran lahana, kuru fasulye, sarımsak, soğan, brokoli, mercimek, karnabahar, elma, kuru üzüm, enginar, erik kurusu gibi besinlerin gaza neden olma riski çok yüksektir. Bu nedenle gaz sıkışması problemi olanlar, bu besinleri sınırlı tüketmelidir.

Patates, pirinç ve makarna gibi yiyecekler defalarca ısıtılarak yenirse gaz yapabilir.

Hızlı yemek yiyen ve sakız çiğneyen insanların vücuduna daha fazla hava girer. Bu da bağırsaklarda gaz birikmesi için önemli bir nedendir.

Gaz Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?

Bağırsaklarda biriken gaz dışarıya çıkarılamadığı zaman bu bir takım belirtilerle ortaya çıkar. Peki, ‘Gaz sıkışmasının belirtileri nelerdir?’ Gelin hep birlikte inceleyelim.  

Karında şiddetli ağrı ve kramplar hissedilmesi

Karında dayanılması zor bir basınç hissedilmesi

Karın bölgesinde şişlik oluşması

İştah kaybı

Karnın fiziksel görüntüsünün normalinden daha büyük görünmesi

Terlemenin yanı sıra mide bulantısı hissi. Bu her vakada görülmeyebilir.

Yemek yerken hızlı tokluk hissi

Dışkılama yaparken aşırı zorlanma

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Sağlıklı bir beslenme tarzı ve egzersiz gaz sıkışması probleminin en iyi iki çözümüdür. Ayrıca vücudun sindiremediği ve bağırsağa rahatsızlık veren besinler tüketilmemelidir.

Gaz sıkışmasının ne kadar süreceği ile ilgili net bir şey kimse söyleyemez. Ancak gaz sıkışmasıyla beraber başka sağlık problemleri de seyrediyorsa ya da gaz sıkışması uzun zamandır yaşanıyor ve bir türlü geçmek bilmiyorsa bir hekimden yardım almakta fayda var.

‘Gaz sıkışmasına ne iyi gelir?’ sorusunun yanıtı özellikle gaz problemi olan insanlar için çok büyük önem taşır. İşte evde çok rahat uygulanabilecek basit yöntemlerle gaz sıkışmasını gidermenin yolları;

Kimyon

Örneğin kuru fasulye, nohut gibi gaz yaptığı çok iyi bilinen yemeklerin içerisine kimyon özellikle atılmaktadır. Çünkü bu baharat için gaz probleminin doğal ilacı denilebilir. Bu nedenle gaz sıkışması sorunu olanlar, yemeklerin içine kimyon katarak tüketebileceği gibi kimyon çayı da içebilirler. Tercihe göre bir bardak sütün içerisine katılarak da kimyon tüketmek mümkün.

Sıcak Su Torbası

Gaz sıkışmasından dolayı ağrı hissedilen bölgeye sıcak su torbası konulmasının gaz sancısına birebir olduğu bilinen bir yöntemdir. Sıcak nedeniyle kaslar gevşediğinden ağrı hafifler ve sancı hisseden kişi kendisini daha iyi hisseder. Ancak sıcak su torbasının ağzını çok sıkı kapatmayı unutmayın ve sıcak su torbasını bir beze ya da havluya sardıktan sonra ağrılı bölgeye yerleştirin.

Rezene

Sindirim problemlerine çok iyi gelen bitkiler arasında rezenede yer almaktadır. Bu bitki, bağırsakta biriken gazların dışarı salınmasını kolaylaştırır. Rezene tohumu ağızda çiğnenebileceği gibi çayı demlenerek de içilebilir.

Sirke

Mide ve bağırsakta bir sorun varsa akla ilk gelen besinlerden biride sirkedir. Gaz sıkışması problemi olanlara ise bir su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesini katarak içmesi özellikle tavsiye edilir. Gaz sıkışması sorununu kısa süre içerisinde giderecek olan sirkeli su, gaz sıkışmasının neden olduğu şişkinlik ve ağrıya da son verir.

Zencefil

Günümüzde zencefilin doğal bir ağrı kesici olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Gaz sıkışmasından dolayı ağrı hissedenler, zencefil tükettiği takdirde kısa süre içerisinde bu ağrıdan kurtulurlar. Ancak zencefilin doğru oranda tüketilmesi çok önemlidir. Çünkü aşırı tüketilen zencefil daha fazla ağrı hissedilmesine neden olabilir. Zencefil tüketiminde en ideal ölçü 1 çay kaşığıdır. Tercihe göre yemeklerin içerisine katılarak tüketilebileceği gibi çayı demlenerek de içilebilir.

Bitki Çayları

Bazı bitki çaylarının sindirim sistemine doğrudan etkisi vardır. Bu bitki çayları bağırsakları düzenli çalıştırdığından gaz sıkışması problemine de iyi gelmektedir. Bu bitki çayları içerisinde nane, tarçın, papatya, kakule ve anason ön plana çıkmaktadır.

Yatıştırıcı özelliği olan papatya çayı dışkılamayı kolaylaştırdığından dolayı gaz sıkışması problemine çok iyi gelmektedir.

Yine kakule, anason, nane ve tarçın gibi bitki çayları da sindirim sistemini rahatlatarak mide ve bağırsaktaki gaz sıkışmasını gidermektedir. Bu bitki çaylarını günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz.

Karbonat

Vücudunuzun alkali olmasındaki en önemli yardımcılardan biride karbonattır. Vücut alkali olunca hissedilen gaz sancıları hafifleyecektir. Bu nedenle karbonat gaz sıkışmasına çok iyi gelir. Gaz sıkışması sancısı çektiğiniz zamanlarda bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat ilave ederek içerseniz kısa süre içerisinde ciddi bir rahatlama hissedersiniz.

  

Önceki İçerikYoğurdun Faydaları Nelerdir
Sonraki İçerikKıbrıs Tatlısı Nasıl Yapılır