Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir

göz tansiyonuna ne iyi gelir
göz tansiyonuna ne iyi gelir

Dış dünyayla irtibatımızı sağlayan en önemli organlarımızdan olan göz, en ufak bir hatada dahi hasar görebilmektedir. Gözdeki sağlık problemlerinin göze hasar vermemesi ve göz sağlığının korunması için göz kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması ihmal edilmemelidir. Uzman hekim tarafından yapılan göz muayenesinde görme yetisinin derecesi ve gözdeki hastalık ihtimalleri değerlendirilmektedir.

Toplumda en sık rastlanan sağlık problemleri arasında yer alan göz tansiyonu, insanın günlük yaşamını olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Her yaş grubunda görülebilecek bir sağlık problemi olan göz tansiyonu, uzmanların gündeminde sürekli yer almaktadır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, göz tansiyonuna alternatif tedavi yöntemlerinden olan bitkisel tedavi yöntemlerini tavsiye etmektedir. Göz tansiyonuna bitkisel tedavi yöntemleriyle çözüm bulmak isteyenler, göz tansiyonuna iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri hakkında çok sıkı araştırma yapmaktadır.

Peki, ‘Göz tansiyonuna iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?’ Göz tansiyonuna iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri, göz tansiyonunun belirtileri ve nedenleri ile göz tansiyonu olan hastaların dikkat etmesi gerekenler, bu yazıda tüm detaylarıyla incelendi.

Göz Tansiyonu Nedir?

Glokom da denilen göz tansiyonu, göz sağlığını tehdit eden ve ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. Peki, ‘Göz tansiyonu nedir?’ Göz tansiyonu, optik sinirin fonksiyon kaybına uğraması neticesinde görülmektedir. Göz tansiyonuna ülkemizin bazı yörelerinde karasu rahatsızlığı da denilmektedir. Bu rahatsızlığa göz içerisindeki basıncın çok sık yükselmesi neden olmaktadır. Göz içerisindeki basıncın yükselmesi ise görme alanını daraltmaktadır. Göz tansiyonunun tedavisi zamanında yapılmazsa zamanla gözde kalıcı görme kaybına neden olmaktadır.

Herkes için bir risk faktörü olan göz tansiyonunun özellikle 40 yaş ve üstündeki kişilerde görülme riskinin daha fazla olduğu söylenebilir. Görme yetisinin sessiz ve sinsice kaybedilmesine neden olan göz tansiyonunun tedavisinde kesinlikle geç kalınmaması gerekmektedir. Çünkü bu rahatsızlığın tedavisinde geç kalındığı takdirde görme yetisini kaybetme riski çok yükselmektedir. Bebeklik ve çocukluk döneminde de ara ara görülen göz tansiyonunun belirtileri yaş ilerledikçe ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle göz tansiyonu, yıllar geçtikçe ufak belirtilerle kendisini belli eden ciddi bir göz problemidir.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonunun tedavisinde de gecikilmesi körlüğe neden olabileceği için göz tansiyonu belirtilerinin bilinmesi ve bu belirtiler fark edildiği anda göz hekimine muayene olunmasının ihmal edilmemesi çok önemlidir.

göz tansiyonu belirtileri nelerdir
göz tansiyonu belirtileri nelerdir

Göz tansiyonu yükseldiği zaman göz içerisindeki basınç artmakta ve bunun neticesinde de görme siniri tahrip olmaktadır. Sağlıklı bir gözde sürekli üretilen sıvı dengeli bir şekilde boşaltılmaktadır. Böylelikle göz içerisindeki basınç ideal seviyede kalmaktadır. Özellikle 40 yaşından sonra dikkat edilmesi gereken göz tansiyonu belirtileri nelerdir? İşte göz tansiyonunda dikkat edilmesi gereken o belirtiler;

 • Görmenin bulanıklaşması
 • Baş ağrısı
 • Gözlerde yaşarmanın çok sık olması
 • Bulantı hissi ve kusma
 • Televizyon izlerken ya da bilgisayar gibi diğer elektronik cihazlara bakıldığı zaman gözde şiddetli ağrı hissedilmesi
 • Yüksek ışığa bakıldığı zaman görüldüğü sanılan renkli daireler
 • Gözlerde ara sıra kızarma olması

Göz Tansiyonunun Nedenleri Nelerdir?

Erken yaşlarda da görülebilen göz tansiyonunu özellikle yaşın ilerlemesi tetiklemektedir. Bu nedenle göz tansiyonunu tetikleyen bazı faktörlere karşı tedbir alınması imkansızken, bazı faktörlere karşı ise tedbir alınarak göz tansiyonunun önüne geçilebilir. Peki, ‘Göz tansiyonunun nedenleri nelerdir?’ İşte göz tansiyonunu tetikleyen faktörler;

 • Genetik etkenler
 • Gözün aldığı darbe sonucu yaralanması
 • Tansiyon rahatsızlığı
 • Anemi yani kansızlık
 • Diyabet
 • İçeriğinde kortizon olan ilaçların uzun süre içilmesi
 • Yaşın 40’ı geçmesi
 • Migren gibi sağlık problemleri
 • Miyop ya da hipermetrop gibi görme bozuklukları
 • Korneanın ince olması

Göz Tansiyonunda Normal Değerler Nedir?

Göz tansiyonu her insanda bulunmaktadır. Önemli olan göz tansiyon değerlerinin normal aralıklarda olmasıdır. Peki ‘Göz tansiyonunda normal değerler nedir?’ Göz tansiyonunda ideal değerlerin 10-20 mmHg cıva basıncı aralığında olması gerektiği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Göz tansiyonunun bu değerlerin üstüne çıkması göz tansiyonu tanısının konması için kafidir. Zaten göz tansiyonu 20’yi geçtiği takdirde göz tansiyonu belirtileri kendisini göstermektedir. En ideal göz tansiyonunun ise 17mmHg olduğu uzmanlar tarafından kabul edilmektedir.

Göz Tansiyonu Hastaları Nelerden Kaçınmalı?

Göz tansiyonu tanısı konulan vakaların görme kalitesinin yüksek olması için yaşam tarzlarında değişiklik yapması gerekmektedir. Peki, ‘Göz tansiyonu hastaları nelerden kaçınmalı?’ İşte göz tansiyonu hastalarının kaçınması gerekenler;

 • Televizyon, cep telefonu gibi elektronik cihazlara çok uzun süre bakmamalıdır.
 • Göz hekimi tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak içilmeli, kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 • Yağlı ve şekerli besinlerin tüketiminden kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Göz tansiyonu kansızlık yani anemi rahatsızlığına bağlı olarak görüldüyse, beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Özellikle de kan şekerini dengede tutan ve kan yapan besinler bol bol tüketilmelidir.
 • Kızartılmış ve tuzlu besinlerin tüketiminden kaçınmaya özellikle özen gösterilmelidir.

Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Göz tansiyonunda medikal tedavi için bir göz hekimine muayene olunmalıdır. Göz muayenesinde göz tansiyonu ölçüldükten sonra rutin kontrol yapılmaktadır. Göz tansiyonu sürekli yüksek çıkıyorsa, göz tansiyonunun tedavi yöntemlerinden bahsedilmektedir.

Peki, ‘Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir?’ Göz tansiyonu tedavisinde uygulanabilecek yöntemler ise şöyledir;

Lazer Tedavisi

Lazer ışınıyla tedavi yönteminde hastanın göz tansiyonu krizine girmesi engellenmektedir. Son derece basit bir tedavi yöntemi olan lazer tedavisiyle göz tansiyonu önemli ölçüde engellenmektedir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisiyle gözdeki sıvının dengelenmesi amaçlanmaktadır. Kullanılan ilaçlar göz tansiyonunu düşürmede yetersiz kalıyorsa, cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir.

Cerrahi Operasyon

İlaç tedavisinin göz tansiyonunu düşürmediği hastalara cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Cerrahi operasyonla göz içerisindeki sıvı drenajı rahatlatılmaktadır. Cerrahi operasyon esnasında çok küçük bir delik açıldıktan sonra fazla sıvı bu delikten alınmaktadır. Cerrahi operasyon birçok hastada göz tansiyonu problemine son vermektedir.

Göz Tansiyonuna Bitkisel Tedavi

Göz tansiyonu, tıbbi tedavi yöntemlerinin yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleriyle de tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle toplum içerisinde yaygın olarak görülen göz tansiyonuna bitkisel tedavi yöntemleri çok sık araştırılmaktadır.

Göz tansiyonuna bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Göz tansiyonuna bitkisel tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir;

Domates

Göz tansiyonu problemi olanların çiğ domatesi veya domates suyunu günlük düzenli, olarak tüketmeleri önerilmektedir. Tansiyon düşürücü etkisi olan domates suyu, göz tansiyonunu düşürmektedir. Bu sayede göz sağlığını korumaktadır.

Karabaş Otu

İnsan sağlığına faydalı bitkiler arasında yer alan karabaş otu, Kaynatılmış suyun içerisinde demlenerek bitki çayı olarak içilirse, göz tansiyonunu düşürmektedir. Gün içerisinde 1 fincan karabaş otu çayı içilmesi, göz tansiyonunun dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Bakla

Sağlığa olan sayısız faydalarıyla dillere destan olan bakla, göz tansiyonunun düşmesinde de en etkili bitkisel tedaviler arasında yer almaktadır. Göz tansiyonu tanısı konulan hastaların, haftada en az bir defa bakla yemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Çörek Otu

Sağlığa faydalı otlar arasında adını çok sık duyuran çörek otu, genellikle çörek otlu peynirle ya da yoğurdum üstüne dökülerek tüketilmektedir. Çörek otu, düzenli olarak sabahları 1 çay kaşığı çiğnenerek tüketilmesi de göz tansiyonunu dengelemektedir.

Melisa Çayı

Damarları gevşetici etkisi olan melisa çayı, kan akışının kontrol edilmesine ve göz tansiyonunun dengelenmesine yardımcı olan bitki çayları arasında ön plana çıkmaktadır. Göz tansiyonu olanların melisa çayını düzenli olarak ve ölçülü tüketmesi tavsiye edilir.

Havuç

Göz sağlığına faydaları dilden dile dolaşan havuç, göz tansiyonu yükseldiği zaman bitkisel ilaç olarak tüketilmelidir. Havuç, salatalara katılarak ya da çiğ tüketilerek göz sağlığı kontrol edilebilir. Yine göz tansiyonunun dengelenmesinde havuç suyu da son derece etkilidir.

Ispanak

C vitaminini ve antioksidan maddeleri bol miktarda içeriğinde barındıran ıspanak, tansiyon düşürücü etkisiyle de sağlığa faydalı olmaktadır. Ispanağın düzenli tüketilmesi göz tansiyonu hastalarına özellikle tavsiye edilmektedir. Ispanağın suyu da göz sağlığına oldukça faydalıdır.

Keten Tohumu

Sağlığa faydalı besinlerden olan keten tohumunu, göz tansiyonu olan hastalar çok sık tüketmelidir. Bir tatlı kaşığı keten tohumu yutularak göz tansiyonu dengelenebilir.

Acı Biber

Göz tansiyonu hastalarında hücreleri onardığı için göz tansiyonu olanların acı biber tüketmesi göz sağlığı açısından önemlidir. Bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklardan koruyan acı biber, göz tansiyonunu iyileştirici etkisiyle de bilinmektedir.

Zerdeçal

Birçok hastalığa ilaç kadar tesir eden zerdeçal, göz tansiyonu rahatsızlığı olanlara da şifa olmaktadır. Zerdeçallı çay içilir veya besinler tüketilirse, yükselen göz tansiyonu düşmektedir.

Soğan Suyu

Göz içerisinde yükselen basıncın düşmesinde en etkili bitkisel tedavilerden biri de soğan suyu içilmesidir. Soğan suyunun antibiyotik etkisi göz tansiyonunu dengede tuttuğu gibi görme yetisini de güçlendirmektedir.

Rezene

Toplum içerisinde en fazla tüketilen bitki çaylarından birisi olan rezene, göz içerisinde yükselen basıncı düşürmekte ve görme alanını da genişletmekte oldukça etkilidir. Göz tansiyonu hastaları, rezene çayını düzenli olarak içmeyi ihmal etmemelidir.

Önceki İçerikSüt Kaç Kalori
Sonraki İçerikKalsiyum İçeren Besinler Nelerdir