Kaç Adım Kaç Kalori Yakar

kaç adım kaç kalori yakar
kaç adım kaç kalori yakar

Düzenli olarak yapılan günlük yürüyüşlerin sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı olduğu günümüzde uzmanlar tarafından çok sık gündeme getirilmektedir. Kaç adım kaç kalori yaktırır? Günlük 30 ila 45 dakika arasında yapılan bir yürüyüş esnasında ortalama 5-6 kilometre mesafe kat edilir. 1 kilometrede ortalama 1.250 adım atıldığı düşünüldüğü zaman 5-6 kilometrelik bir yürüyüşte ortalama 7000 adım atılmış olur. Günlük 10.000 adım atan bir insan ise ortalama 8 kilometrelik bir mesafeyi yürümüş olur.

İzmir diyetisyen hizmeti ile Deniz Zünbülcan bizleri bu konuda bilgilendirdiği için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Günümüzde akıllı telefonların yanı sıra akıllı saatlerden de günlük kaç adım atıldığı ve bu adımlar neticesinde kaç kalori yakıldığı hesaplanabilmektedir. Bu da insanları ‘Kaç adım kaç kalori yakar?’ sorusunun yanıtını araştırmaya teşvik etmektedir. Bizlerde sizlere yardımcı olmak için kaç adımın kaç kaloriye denk geldiğini araştırdık ve elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Günlük Kaç Adım Atılmalı?

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen kampanyalar ile insanlar günlük 5.000 adım, 7.000 adım ve 10.000 adım atmaya teşvik edilmeye çalışılmaktadır. Bu kampanyaların hedefi yürüyerek sağlıklı bir yaşam konusunda insanları bilinçlendirmektir. Uzmanlara kulak verdiğimizde ise sağlıklı bir yaşam için günlük 10 bin adım atmamız gerektiğini öğreniyoruz.

Günlük yaşam içerisinde attığımız adım sayısı sadece vücut kitle endeksimize değil, insülin duyarlılığımıza da pozitif etki eder. Günlük yürüyüş alışkanlığı olmayan bir insan her gün 10 bin adım atmaya başlarsa vücut kitle endeksinde ortalama 0,84 birim azalma olur. İnsülin duyarlılığı ise 13,9 birim artar.

10 Bin Adım Kaç Kalori Yakar?

Sağlıklı bir yaşam ve yürüyüşü düzenli bir fiziksel aktivite haline getirmek için günlük 10 bin adım atılması gerektiği son senelerin en fazla dile getirilen konuları arasında yer alıyor. Şöyle de bir gerçek var ki herkesin günde 10.000 adım atması pek mümkün görünmüyor. Bu noktada daha az adım atarak da sağlıklı yaşamanın mümkün olduğunu ifade etmekte fayda var.

Çağımızın hastalığı olan obeziteye yakalanmamak ya da zayıflamak isteyenler için günlük 10.000 adım önemli olsa da düzenli ve dengeli beslenmeyi ve sağlıklı bir diyeti bir kenara itmemek gerekiyor. Yani sadece günlük 10 bin adım atarak ideal kiloya ulaşılamaz ya da ideal kiloda kalınamaz.

Ayrıca günlük 10 bin adım atmak stresle daha kolay başa çıkmamıza yardımcı olacağı gibi depresyon riskini de en aza indirir. Ayrıca kilo kontrolünü daha kolay yapmamıza yardımcı olacağı gibi beyin sağlığından kemik sağlığına ve yaşam kalitemizin yükselmesine kadar birçok faydası vardır.

Fiziksel aktivitelerde yakılan kalori miktarı birçok faktöre göre değişkenlik gösterdiği için ‘10000 adım kaç kalori yakar?’ sorusuna net bir cevap vermek çok zordur. Uzmanlar tarafından birçok faktör dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda 10 bin adım atmanın ortalama 300 kaloriye denk geldiği tespit edilmiştir.

5 Bin Adım Kaç Kalori Yakar?

Öncelikle şunu belirtelim ki düzenli olarak her gün 5 bin adım atan bir insan istese de kilo alamaz. Çünkü günlük 5 bin adım atan kişinin metabolizması çok hızlı çalışır. Hatta buna haftada belli günler yürüyüşte eklenirse uyurken dahi normalde yakılandan daha fazla kalori yakılır.

Bir insanın yürümesindeki amaç yürüyüş esnasında yakılan kaloriden daha fazla metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktır. Çünkü metabolizma hızlı çalıştığı zaman insan dinlenirken dahi vücudu daha fazla kalori yakıyor. Günlük 5 bin adım insanlara çok ideal geldiği için insanlar ‘5 bin adım kaç kalori yakar?’ sorusunun yanıtını çok fazla araştırmaktadır.

Uzmanlar tarafından çeşitli faktörler dikkate alınarak yapılan araştırmalar neticesinde günlük atılan 5 bin adımın vücuda ortalama 150 kalori yaktırdığı belirlenmiştir.

3000 Adım Kaç Kalori Yakar?

Günümüzdeki sağlık problemlerinin temel nedeni hareketsiz yaşam tarzıdır. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar dünya nüfusunun dörtte birinin hareketsiz yaşam tarzına sahip olduğunu gösteriyor. Bu da obezitenin neden çağımızın hastalığı olduğunu çok iyi açıklıyor. Ayrıca hareketsiz yaşam tarzı dünyadaki ölüm nedenleri arasında dördüncü sıraya kadar yükseldi.

Hareketsiz yaşam tarzının sağlığı tehdit etmesinin önüne geçmek için günlük 3 bin adımda olsa atmak birçok hastalık riskini azaltmaktadır. İnsanlar, ‘3000 adım kaç kalori yakar?’ sorusunun yanıtını zayıflamak veya formda kalmak için araştırsalar da günlük atılan 3 bin adım hem yaşam kalitesini yükseltecek, hem de sağlıklı bir yaşam için zemin hazırlayacaktır.

Günlük 3 bin adımın kaç kalori yaktığına yönelik yapılan araştırmalar sonucunda 3 bin adımın vücuda 90 kalori yaktırdığı tespit edilmiştir.  

Kaç Adım Kaç Kalori Yaktırır?

Şimdide ‘Kaç adım kaç kalori yaktırır?’ sorusunun yanıtını liste halinde verelim.

  • Günlük atılan 1000 adım vücuda 30 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 2000 adım vücuda 60 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 3000 adım vücuda 90 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 4000 adım vücuda 120 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 5000 adım vücuda 150 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 6000 adım vücuda 180 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 7000 adım vücuda 210 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 8000 adım vücuda 240 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 9000 adım vücuda 270 kalori yaktırır.
  • Günlük atılan 10000 adım vücuda 300 kalori yaktırır.

Kilo almak istemiyorsanız günlük 2 bin adım, uzun yaşamak istiyorsanız günlük 6 bin adım ve zayıflamak istiyorsanız günlük 10 bin adım atmalısınız.

Önceki İçerikTavuk Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir, Ne iyi Gelir
Sonraki İçerikYoğurdun Faydaları Nelerdir