Armut Kaç Kalori

armut kaç kalori
armut kaç kalori

Lif açısından çok zengin olan armut, bağırsak tembelliğine son vermektedir. Vücudun gereksinim duyduğu suyun belli bir miktarı armut tüketilerek karşılanabilir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran armut kalori değerleri düşük bir meyvedir.

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek olan armut kaç kalori? Armudu çok sevenlerin tüketirken ölçüyü kaçırmaması için bu yazıda armudun kalorisi ve daha fazlası bu yazımızdadır.

İçerik Başlıkları

Armut Kaç Kalori

Kabuğu ince, kendisi yumuşak ve çekirdekli, bol etli ve sulu bir meyve olan armudun tadına kolay kolay doyum olmaz. Dünyanın hemen her tarafında yetişen armudun doğada 30 türünün olduğu bilinmektedir. Peki, gülgiller familyasından olan ve ağaç boyları 8-12 metreye ulaşabilen armut kaç kalori? İşte armudun kalori değerleri;

 • 25 gram gelen ince 1 dilim armut 14 kalori değerindedir.
 • 50 gram gelen orta dilim armut 29 kalori değerindedir.
 • 75 gram gelen büyük dilim armut 43 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen küçük boy 1 tane armut 86 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen orta boy 1 tane armut 114 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen büyük boy 1 tane armut 171 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 97’sini karbonhidratlar, yüzde 2’sini yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 45.69 gram karbonhidrat, 0.42 gram yağ, 1.08 gram protein ve 9.3 gram lif vardır.

Kuru Armut Kaç Kalori

İçeriğinde bol miktarda lif ve potasyum mineralini barındıran armut, kabızlık, kolit gibi bağırsak sorunlarına çok iyi gelmektedir. Peki, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından çok zengin olan kuru armut kaç kalori? İşte kansere ve kalp rahatsızlıklarına karşı çok ciddi koruma sağlayan kuru armudun kalori değerleri;

 • 1 gram gelen kuru armut 3 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 dilim armut 13 kalori değerindedir.
 • 125 gram gelen 1 porsiyon kuru armut 328 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 96’sını karbonhidratlar, yüzde 2’sini yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 87.13 gram karbonhidrat, 0.79 gram yağ, 2.34 gram protein ve 9.38 gram lif vardır.
armut kalorisi kaç
armut kalorisi kaç

Armut Suyu Kaç Kalori

 • 100 gram gelen küçük bardak armut suyu 54 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen orta büyüklükte 1 bardak armut suyu 81 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen 1 su bardağı armut suyu 108 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 93’ünü karbonhidratlar, yüzde 4’ünü yağlar ve yüzde 4’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 25.74 gram karbonhidrat, 0.49 gram yağ ve 0.93 gram protein vardır.

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan armut suyu içildiği zaman günlük meyve tüketimi aşılacağı için meyve suyu yerine meyve niyetine tüketilmesi sağlığa daha faydalıdır.

Armut Reçeli Kaç Kalori

 • 1 gram gelen armut reçeli 2 kalori değerindedir.
 • 113 gram gelen armut reçeli 171 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 98’ini karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 1’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 38.47 gram karbonhidrat, 0.24 gram yağ, 0.4 gram protein ve 2.32 gram lif vardır.

Meyveden yapılan bir reçel türü olan armut reçelinin içeriğinde meyvenin kendi şekerinin yanı sıra ilave edilen şekerde olduğundan şeker oranı yüksek bir besin türüdür. Bu nedenle zayıflamak için diyet yapanlar, ideal kilosunu korumak isteyenler ve diyabet hastaları armut reçelini tüketmemelidir.

Armut Nektarı Kaç Kalori

 • 100 gram gelen küçük 1 bardak armut nektarı 70 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen orta büyüklükte 1 bardak armut nektarı 105 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen 1 su bardağı armut nektarı 140 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 97’sini karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 1!ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 32.83 gram karbonhidrat, 0.25 gram yağ ve 0.46 gram protein vardır.

Armut Kompostosu Kaç Kalori

 • 120 gram gelen 1 kase armut kompostosu 90 kalori değerindedir.
 • 340 gram gelen 1 porsiyon armut kompostosu 257 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 96’sını karbonhidratlar, yüzde 3’ünü yağlar ve yüzde 1’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 58.3 gram karbonhidrat, 0.62 gram yağ, 0.94 gram protein ve 5.43 gram lif vardır.

Armut Kilo Aldırır mı?

Çağımızın hastalığı obezite olunca birçok insan zayıflamanın yöntemlerini araştırmaktadır. Bu nedenle hangi meyvenin neye iyi geldiği, hangi besinin kaç günde zayıflattığı gibi bilgiler zayıflamak ya da ideal kilosunu korumak isteyen insanlar için çok önemli olsa da şu bir gerçek ki zayıflamak için hiçbir besin tek başına yeterli gelmemektedir. Bir besin en fazla metabolizmayı hızlandırarak ve kişisel gayret ile bağırsakları aktif çalıştırarak zayıflamaya yardımcı olabilir.

Armut kilo aldırır mı? sorusuna yanıt ararken armudunda bu besinlerden biri olduğu asla unutulmamalıdır. Ayrıca diyetisyenler, armudun ölçülü tüketilmesini tavsiye etmektedir. Çünkü armut içeriğindeki lif oranı yüksek bir meyve olsa da şeker oranı da yüksek bir meyvedir. Aşırı şeker ise kilo almaya zemin hazırlamaktadır.

Armudun yemeğin hemen ardından tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü içeriğindeki şeker oranı yüksek olduğundan kan şekerinde ani yükselmeye neden olabilir. Armudun en sağlıklı tüketimi öğle vaktinde ara öğün olarak tüketilmesidir. Armut tüketirken kilo vermek isteyenler, armutla birlikte 1 bardak laktozsuz süt tüketmelidir. Armudun ölçülü tüketimi kilo verdirmektedir. Armudun aşırı tüketiminde ise kilo alınması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Önceki İçerikNar Faydaları Nelerdir
Sonraki İçerikKereviz Kaç Kalori