Barbunya Kaç Kalori

barbunya kaç kalori
barbunya kaç kalori

Türk mutfağında en fazla tüketilen baklagiller arasında barbunya da yer almaktadır. Barbunyanın meze, soğuk salata gibi soğuk halde tüketimi oldukça yaygındır.

Barbunyanın kırmızı ve pembe renklerdeki kabuklarının altında beyaz bir fasulye bulunmaktadır. Barbunya yemeğinin lezzetine lezzet katmak için pişirme tekniği nohut ve kuru fasulye gibi olmalıdır. Besin değerleri çok yüksek olan ve içeriğindeki vitaminler ile gelişimin önemli destekçisi barbunya günümüzde hemen hemen her evde pişirilmektedir.

Barbunya Kaç Kalori

Barbunyanın lezzetini ikiyle çarpmak için etli barbunya pişirilmesi tercih edilmelidir. Barbunyanın soğuk tüketiminde ise zeytinyağı en iyi alternatiflerden biridir. Barbunyadan kısa bir süre içerisinde lezzetli yemekler hazırlayabilmek için barbunya konservesi seçilmelidir. Peki, gıda sektöründe yer alanların Roma fasulyesi adını da verdiği barbunya kaç kalori? Sağlıklı bir beslenme tarzının olmazsa olmazı olan barbunyanın kalori değerleri ile ilgili her türlü bilgiye yazımızdan ulaşılabilir.

Barbunya Kaç Kalori

Barbunyanın içeriğinde B vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Kansızlık problemi olanların barbunya tüketmesi özellikle önerilmektedir. İçeriğinde bol miktarda lif barındıran barbunya potasyum bakımından da zengin besinler sınıfında yer almaktadır. Peki, Türk mutfağının sevilen besinlerinden olan barbunya kaç kalori? İşte sağlık için olmazsa olmaz olan barbunyanın kalori değerleri;

 • 20 gram gelen 1 yemek kaşığı barbunya 67 kalori değerindedir.
 • 65 gram gelen 1 çay bardağı barbunya 216 kalori değerindedir.
 • 120 gram gelen 1 kahve fincanı barbunya 400 kalori değerindedir.
 • 160 gram gelen 1 su bardağı barbunya 533 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 70’ini karbonhidratlar, yüzde 2’sini yağlar ve yüzde 28’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 96.02 gram karbonhidrat, 1.33 gram yağ, 37.73 gram protein ve 39.84 gram lif vardır.

Etli Barbunya Yemeği Kaç Kalori

İçeriğindeki protein oranı çok yüksek olan barbunya et ile pişirildiği zaman protein oranı daha da yükselmektedir. Kilo probleminden dolayı porsiyonlarını kontrollü tüketenler, etli barbunya yemeğini yerken çok dikkatli olmalıdır. Etli barbunya yemeği iki protein grubundan hazırlandığı için kalori değerlerinin çok yüksek olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Peki, yenildiği zaman ekmek tüketiminden kaçınılması gereken etli barbunya yemeği kaç kalori? İşte vücudun daha rahat sindirmesi için salatayla birlikte tüketilmesi tavsiye edilen etli barbunya yemeğinin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen etli barbunya yemeği 2 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı etli barbunya yemeği 20 kalori değerindedir.
 • 210 gram gelen 1 porsiyon etli barbunya yemeği 413 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 40’ını karbonhidratlar, yüzde 37’sini yağlar ve yüzde 23’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 41.94 gram karbonhidrat, 17.34 gram yağ, 23.6 gram protein ve 17.49 gram lif vardır.

1 tabak barbunya yemeği kaç kalori
1 tabak barbunya yemeği kaç kalori

Zeytinyağlı Barbunya Kaç Kalori

Kalp ve damar sağlını düşünerek beslenenler daha fazla zeytinyağlı yemekleri tercih etmektedir. Ayrıca kalori değerleri yüksek olan barbunyanın zeytinyağı ile hazırlanması barbunyayı daha sağlıklı bir besin haline getireceği gibi kalori değerini de düşürecektir. Zeytinyağlı barbunyanın Omega-3 yağ asitleri ve B vitamini bakımından da güçlü bir besin olacağı bilinmelidir. Peki, sağlığa birçok faydası olan zeytinyağlı barbunya kaç kalori? İşte zeytinyağlı barbunyanın kalori değerleri;

 • 1 gram gelen zeytinyağlı barbunya 3 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen 1 yemek kaşığı zeytinyağlı barbunya 38 kalori değerindedir.
 • 30 gram gelen çok tepeleme 1 yemek kaşığı zeytinyağlı barbunya 77 kalori değerindedir.
 • 140 gram gelen 1 porsiyon zeytinyağlı barbunya 356 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 47’sini karbonhidratlar, yüzde 35’ini yağlar ve yüzde 18’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 42.83 gram karbonhidrat, 14.14 gram yağ, 15.99 gram protein ve 16.9 gram lif vardır.

Konserve Barbunya Kaç Kalori

Canı barbunya yemeği çekenler, ancak hazırlamak için yeterli vakti olmayanlar konserve barbunya tercih etmelidir. Konserve besinler çok sağlıklı olmasa da günümüzde iş ve yaşam tarzının çok hareketli olması nedeniyle ara sıra konserve besinler tüketmek zorunda kalınabiliyor. Konserve barbunyayı tercih edenler elbette kalori değerlerini de merak etmektedir. Peki, konserve barbunya kaç kalori? İşte konserve barbunyanın kalori değerleri;

 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı konserve barbunya 9 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen küçük kase konserve barbunya 85 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 72’sini karbonhidratlar, yüzde 3’ünü yağlar ve yüzde 24’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 15.6 gram karbonhidrat, 0.34 gram yağ, 5.25 gram protein ve 6.4 gram lif vardır.

Kuru Barbunya Kaç Kalori

 • 1 gram gelen kuru barbunya 3 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen 1 çorba kaşığı kuru barbunya 67 kalori değerindedir.
 • 65 gram gelen 1 çay bardağı kuru barbunya 216 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen küçük kase kuru barbunya 333 kalori değerindedir.
 • 120 gram gelen 1 kahve fincanı kuru barbunya 400 kalori değerindedir.
 • 160 gram gelen 1 su bardağı kuru barbunya 533 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 70’ini karbonhidratlar, yüzde 2’sini yağlar ve yüzde 28’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 96.02 gram karbonhidrat, 1.33 gram yağ, 37.73 gram protein ve 39.84 gram lif vardır.

Barbunya Kilo Aldırır mı?

Zayıflamak için diyet yapanların besin değeri yüksek olan besinleri tüketerek metabolizmalarını harekete geçirmeleri büyük önem taşımaktadır. Tek yönlü ve sağlıksız beslenen insanların kilo vermeleri oldukça güç olmaktadır. Yüksek vitamin değerlerine sahip besinlerin tüketilmesi ise vücudu kilo vermeye hazırlamaktadır.

Peki, ‘Barbunya kilo aldırır mı?’ Posa içeriği yüksek ve glisemik indeksi düşük olan barbunya zayıflamaya yardımcı olan besinler sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle diyet programlarında barbunyaya mutlaka yer verilmesi gerekmektedir. Barbunyanın içeriğindeki lif ve posa bağırsakların aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kan şekerini de dengelemektedir. Barbunya ölçülü tüketilirse uzun süre tokluk hissi verdiği gibi bağırsakların çalışmasını da düzenlemektedir. Barbunya tüketileceği zaman dikkat edilmesi gereken en önemli iki husus tuz miktarının mümkün olduğunca düşük olması ve zeytinyağlı haliyle tüketilmesidir.

Önceki İçerikBisküvili İrmik Tarifi
Sonraki İçerikTavuklu Pratik Börek Tarifi