1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir

1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir
1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir

1 kilo vermek için kaç kalori yakılması gerektiği hususunu araştırmaya vücudun kilo alma, kilo verme ve kiloyu koruma gibi koşullarının incelenmesiyle başlamak gerekiyor. Çünkü bu koşullar her vücutta farklılık göstermektedir. Bu koşullar hakkında bilgi edindikten sonra sıra bir kilonun kaç kaloriye denk geldiğini öğrenmeye gelecek. Daha sonrada ‘1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir?’ sorusu karşınıza çıkacak. Kilo vermek için kalori yakarken bilinmesi gereken en önemli husus ise vücudun yaktığı kalorileri kas dokusundan mı yoksa daha önce vücuda giren ve yağ olarak depolanan fazla kalorilerden mi yaktığıdır?

Kilo Problemi Neden Olur?

Vücudumuzdaki yağlar günlük yaşamda gereksinim duyduğumuz enerjiyi karşılar. Tükettiğimiz besinlerdeki enerji miktarına ise kalori denilmektedir. Vücudumuz sürekli faaliyet halinde olduğundan sürekli enerjiye gereksinim duyar. Besinlerle vücudumuza aldığımız kaloriler ise bu enerji gereksinimini karşılar. Eğer vücudumuza gereğinden fazla kalori alırsak vücudumuz bu fazla kaloriyi daha sonra kullanmak üzere yağ olarak depolar. Vücuda sürekli fazla kalori alınması vücuttaki yağ oranını artırarak kilo problemine neden olur.

Besinlerin içeriğindeki enerji besinlerdeki karbonhidratlarda, yağlarda ve proteinlerde bulunur. Tükettiğimiz sebzelerden, meyvelerden, yemeklerden ve diğer besin maddelerinden aldığımız kaloriyi vücudumuz gereksinim duyduğu kadar enerjiye çevirirken, bu kalorinin fazlasını ise yağ olarak depolamaktadır. Vücudumuzun depoladığı bu yağları yaşamlarımızı daha da hareketlendirerek ya da vücudumuzun gereksinim duyduğundan daha az kalori alarak kullanmazsak ve tam aksine vücudumuzun gereksinim duyduğu kaloriden fazlasını almaya devam edersek bu yağlar vücudumuzda sürekli olarak birikir. ‘Kilo problemi neden olur?’ sorusunun yanıtı da vücudumuzda biriken bu yağlardır.

1 kilo vermek için kaç kalori yakılmalı
1 kilo vermek için kaç kalori yakılmalı

1 Kilo Kaç Kalori?

Obezite, günümüzde herkesin kabusu haline geldi. Bu nedenle fazla kilolarından kurtulmak için diyete ve spora başlayanların sayısı her geçen gün artmaktadır. İnsanlar fazla kilolarından kurtulmak için diyet ve spor yapınca da doğal olarak kalori hesabına odaklanıyorlar. Bunun neticesi olarak da gün içerisinde tüketilen her besinin kalori değeri ayrı ayrı hesaplanıyor. Spor esnasında vücudun kaç kalori yaktığının hesaplanması da işin cabası.

1 kilo 7700 kalori

Obezite, insanların gözünü o kadar korkutmuş ki 1 kilo veren insanlar bunu büyük bir başarı sayarak bayram ediyorlar. Peki, ‘1 kilo kaç kalori?’ Bu konu üzerine yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde vücudumuzdaki 1 kilonun 7700 kaloriye denk geldiği tespit edilmiştir. Kulağa az gelebilir ancak 7700 kalori vermek sanıldığı kadar kolay değildir.

1 Kilo Vermek İçin Kaç Adım Yürümek Gerekir?

Kilo vermek isteyenlerin yapabileceği en kolay egzersizlerin başında yürüyüş gelmektedir. Yürüyüş, aynı zamanda kilo vermek için en etkili egzersizlerden birisidir. Kilo vermek için yapılan yürüyüşlerin vücudun genel sağlığına da ciddi katkısı vardır. Örneğin düzenli yapılan yürüyüşler kandaki kolesterol seviyesini ve yüksek tansiyonu düşürür. Böylelikle kalp ve damar sağlığı korunmuş olur.

Yürüyüş yapmanın insan psikolojisine de mucizevi katkıları vardır. Kendinizi psikolojik ya da zihinsel olarak yorgun hissettiğinizde yürüyüş yaparak hem ruhunuzu, hem de zihninizi dinlendirebilirsiniz. Özellikle çok stresli bir gün geçirdiyseniz yürüyüş yapmak gerginliğinizi azaltacaktır. Yine karar vermede zorlandığınız bir konuda karar vermeden önce yürüyüş yapmanız sağlıklı bir karar almanıza ciddi katkı sağlayacaktır. İnsanı yeni fikirlere açık hale getiren yürüyüş insanın ufkunu açmakta ve yaratıcılığını geliştirmektedir.

Yürüyüşün insan sağlığına ve psikolojisine olumlu faydalarını pek önemsemeyen birçok insan sadece kilo vermek için yürüyüş yapmaktadır. Peki, ‘1 kilo vermek için kaç adım yürümek gerekir?’ Bu konuda yaptığımız araştırmadan elde ettiğimiz sonuçları sizlerle paylaşalım.

Kaç adım kaç kalori yakar konulu diğer yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz;

Kaç Adım Kaç Kalori Yakar

Aslında 1 kilo vermek için atılan adım sayısından daha fazla yürüyüşün tempolu mu yoksa yavaş mı olduğu, yürüyüş yapılan arazinin düz mü yoksa yokuş mu olduğu, yürüyüş yapan kişinin kilosu ve kaç dakika yürüyüş yapıldığı gibi ayrıntılar daha önemlidir.

Konuya ortalama değerler üzerinden bakılacak olursa kilo verebilmek için 1 kilometrelik bir yürüyüş esnasında 2000 adım atılması şart ki bu da vücuda 100 kalori yaktırır. Bir insanın haftada yarım kilo verebilmesi için 3 bin 500 kalori yakması gerektiği düşünüldüğü zamanda günlük 500 kaloriye tekabül ediyor ki bu da günlük 10 bin adım atmamızı zorunlu kılıyor. Buradan da şu sonucu çıkarabiliriz ki haftada 1 kilo verebilmek için her gün 20 bin adım atmamız gerekir. Ortalama değerler üzerinden yapılacak bir hesapla 1 kilonun 140 bin adıma tekabül ettiği söylenebilir.

1 kilo vermek için kaç adım yürümek gerekir
1 kilo vermek için kaç adım yürümek gerekir

1 Kilo Vermek İçin Kaç Dakika Koşmak Gerekir

Hepimiz yağları vücudumuza depolayıp kiloları aldıktan sonra tükettiğimiz besinlere dikkat ederek ve birazda egzersiz yaparak zayıflayacağımızı düşünsek de durumun bizim sandığımız kadar kolay olmadığını kilo vermek için karar aldığımızda çok iyi anlıyoruz anlamasına da iş işten geçmiş oluyor. Uzmanlar tarafından ortaya konulan rakamlar ise gözümüzü korkutsa da işin ciddiyetini gösteriyor.

‘1 kilo vermek için kaç dakika koşmak gerekir?’ sorusuna verilebilecek yanıt ise düzenli olarak günlük 1 saat koşulması haftada 1 ila 2 kilo aralığında kilo verilmesini sağlar. Koşu yapılması vücuttaki yağların erimesinde o kadar etkilidir ki günlük aldığı kaloriye dikkat etmeyenler dahi bu kiloyu rahatlıkla verebilirler. Günlük bir saat koşu bana fazla olur diyenler ise günlük 15 dakika koşarlarsa haftada 1 kiloya yakın kilo verebilirler. Koşu yapılırken her vücut çok iyi efor sarf etse de herkesin metabolizma hızı farklı olduğundan bazı kişiler daha fazla kilo verebilirken, bazı kişiler ise daha az kilo verebilir. Şunu da belirtelim ki 1 kilo vermek için tam 125 kilometre koşmak gerekiyor.  

1 Kilo Vermek İçin Kaç Saat Ne Yapmalı?

Vücudun 1 kilo yağ yakabilmesi o kadar zor ki bu zorluğun farkında olsak inanın kimse ihtiyacından fazla bir şey yemez. Birazdan ‘1 kilo vermek için kaç saat ne yapmalı?’ sorusunun yanıtını öğrenince ağzınızdan ilk çıkan cümle ‘Vay be!’ olacaktır. Ayrıca aşağıda vereceğimiz saatlerin bizzat uzman açıklamalarından alındığını bilmenizi isteriz.

  • 1 kilo verebilmek için tam tamına 13.4 saat ip atlamanız gerekir. Günde 1 saat ip atlarsanız 13,5 günde 1 kilo verirsiniz.
  • 1 kilo verebilmek için tam tamına 20,5 saat tenis oynamanız gerekir. Günde 1 saat tenis oynarsanız 20,5 günde 1 kilo verirsiniz.
  • 1 kilo verebilmek için tam tamına 43 saat voleybol oynamanız gerekir. Bu da günde 1 saat voleybol oynasanız 43 günde 1 kilo vereceğiniz anlamına geliyor.
  • 1 kilo verebilmek için tam tamına 16.1 saat basketbol oynamanız gerekiyor. Yani günde 1 saat basketbol oynamak 16 günde 1 kilo demek.
  • 1 kilo verebilmek için tam tamına 17,2 saat yüzmeniz gerekiyor. Günde 1 saat yüzerseniz 17 günde 1 kilo verirsiniz.
  • 1 kilo verebilmek için 5,1 saat güreşmeniz gerekir. Günde 1 saat güreşirseniz ki bu çok zor bir şey 5 günde 1 kilo verirsiniz.
Önceki İçerikGüllaç Kaç Kalori
Sonraki İçerikKalori Hesaplama