Güllaç Kaç Kalori

güllaç kaç kalori
güllaç kaç kalori

Yüzyıllardan bu tarafa Ramazan ayının geleneksel tatlısı olan güllacın yapımı kolay olsa da hazırlanırken bayağı bir emek gerektiren tatlı türüdür. İftarın ardından çay keyfine eşlik eden güllaç kalori değerleri üzerinde düşünülmesi gereken bir tatlılar arasındadır. Özellikle diyet yapanlar ile sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenler, Ramazan ayının sevilen bu tatlısını yerken kendilerini frenlemelidirler. Aksi takdirde Ramazan Bayramına alınmış kilolarla girmek kaçınılmaz olur.

Peki, Ramazan ayının geleneksel tatlısı güllaç kaç kalori? Yaklaşan Ramazan ayından dolayı güllacın kalori değerlerini sizlerle paylaşarak Ramazan ayına fazla kilolarla girmemenize yardımcı olmak istedik.

İçerik Başlıkları

Güllaç Kaç Kalori

Ramazan ayıyla özdeşleşmiş tatlılarımızdan olan güllacın unlu ve şerbetli tatlılara göre daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Sağlığa faydalı ve hafif bir tatlı olmasına rağmen kalori değerlerini göz ardı etmemek gerekiyor. Uzmanların, baklava ve kadayıf gibi tatlılardansa güllacı tavsiye ettiği güllaç kaç kalori? İşte güllacın merak edilen kalori değerleri;

 • 28 gram gelen 1 karton bardağı güllaç 37 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen güllaç 130 kalori değerindedir.
 • 110 gram gelen orta porsiyon güllaç 143 kalori değerindedir.
 • 1 ince dilim güllaç 250 kalori değerindedir. 1 ince dilim güllacın 1 porsiyon meyvenin, 1 su bardağı sütün ve 1 dilim ekmeğin kalorisine denk geldiğini bilmek gerekiyor.
 • 1 porsiyon güllaç 458 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 60’ını karbonhidratlar, yüzde 30’unu yağlar ve yüzde 10’unu proteinler oluşturur. Besin değerlerinde ise ortalama 6 gram karbonhidrat, 1,25 gram yağ ve ortalama 0,9 gram protein bulunur.
güllaç kaç kalori
güllaç kaç kalori

Güllaç Yaprakları Kaç Kalori

Suyla karıştırılan mısır nişastasının ve ununun tavada pişirilmesinin ardından kurutulmasıyla hazır hale gelen güllaç yaprakları kaç kalori? İşte güllaç yapraklarının kalori değerleri; ,

 • 1 gram gelen güllaç yaprağı 3 kalori değerindedir.
 • 35 gram gelen 1 adet güllaç yaprağı 122 kalori değerindedir.
 • 70 gram gelen 2 adet güllaç yaprağı 244 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 96’sını karbonhidratlar, yüzde 3’ünü yağlar ve yüzde 1’ini proteinler oluşturur. Besin değerlerinde ise ortalama 29 gram karbonhidrat, 0,37 gram yağ ve 0,22 gram protein vardır.

Şekersiz Güllaç Kaç Kalori

Yüksek kalori değerleriyle göz korkutan Ramazan ayının sevilen tatlılarından olan güllacın kalori değerlerini düşürmek elbette mümkündür. Bunun yollarından biri olan şekersiz güllaç kaç kalori? Şimdi şekersiz güllacın kalori değerlerini sizlerle paylaşalım.

 • 1 gram gelen şekersiz güllaç 2 kalori değerindedir.
 • 190 gram gelen orta porsiyon şekersiz güllaç 320 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 38’ini karbonhidratlar, yüzde 52’sini yağlar ve yüzde 10’u proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise ortalama 31,5 gram karbonhidrat, ortalama 19 gram yağ ve ortalama 8 gram protein vardır.

Tatlandırıcılı Cevizli Güllaç Kaç Kalori

Besin değerleri yüksek, kalori değerleri düşük bir tatlı arıyorsanız size tatlandırıcılı cevizli güllacı tavsiye edebiliriz. Peki, ‘Tatlandırıcılı cevizli güllaç kaç kalori?’ İşte tatlandırıcılı cevizli güllacın kalori değerleri;

 • 75 gram gelen küçük porsiyon tatlandırıcılı cevizli güllaç 88 kalori değerindedir.
 • 110 gram gelen orta porsiyon tatlandırıcılı cevizli güllaç 129 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen büyük porsiyon tatlandırıcılı cevizli güllaç 235 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 56’sını karbonhidratlar, yüzde 35’ini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise ortalama 32,5 gram karbonhidrat, ortalama 9 gram yağ ve ortalama 5,5 gram protein vardır.

Light Cevizli Güllaç Kaç Kalori

Tatlandırıcı ve az yağlı sütten hazırlanan light cevizli güllacın normal güllaca göre çok daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Uzmanların, orta bir dilim tüketilmesini tavsiye ettiği light cevizli güllaç kaç kalori? Light cevizli güllacın kalori değerleri şöyle;  

 • 75 gram gelen yarım dilim light cevizli güllaç 91 kalori değerindedir.
 • 115 gram gelen orta porsiyon light cevizli güllaç 140 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen orta dilim light cevizli güllaç 182 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 73’ünü karbonhidratlar, yüzde 19’unu yağlar ve yüzde 8’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise ortalama 29 gram karbonhidrat, 3,27 gram yağ ve ortalama 3 gram protein vardır.

Güllaç Kilo Aldırır mı?

Baklava, kadayıf, tulumba gibi şerbetli ve unlu tatlılarla kıyaslandığı zaman güllaç çok hafif bir tatlıdır. Ayrıca güllaç diyet yapanlarında tüketebileceği bir tatlı türüdür. Güllaç her ne kadar hafif bir tatlı türü olsa da tüketirken en fazla dikkat edilmesi gereken sınırlı tüketimdir. Peki, ‘Güllaç kilo aldırır mı?’ İşte yanıtı;

 • 250 kalori değerinde olan 1 ince dilim güllaç tatlısının 1 su bardağı süte, 1 dilim ekmeğe ve 1 porsiyon meyveye denk geldiğini tekrar hatırlatmak isteriz.
 • Diyetteyseniz ve Ramazan ayında gün boyu tuttuğunuz oruçtan sonra canınız güllaç çektiyse light sütten hazırladığınız güllacın üzerine tarçın serpiştirerek tüketmeniz kalori değerlerini düşürecektir.
 • Güllaca kattığınız şeker miktarını mümkün olduğunca düşürmeniz ve iftarın hemen ardından değil de en az 1 saat sonra tüketmeniz kilo almanızı engelleyecektir.   
Önceki İçerikTulumba Tatlısı Kaç Kalori
Sonraki İçerik1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir