Tulumba Tatlısı Kaç Kalori

tulumba tatlısı kaç kalori
tulumba tatlısı kaç kalori

Hamurun kızartıldıktan sonra tırtıklı bir kalıptan geçirilerek şekil verilmesiyle hazırlanan ve Türk mutfağının gözde tatlıları arasında yer alan tulumba tatlısı, ekonomik fiyatı ve namı değer enfes tadıyla hemen hemen her evde tüketilen bir tatlı türüdür. Özellikle çay saatlerinin vazgeçilmezi olan tulumba tatlısı, misafirlerimize ikramlarımızın ve sünnet, düğün, mevlit gibi toplu davetlerimizin de gözde tatlılarındandır.

Peki, sohbetlerimizin keyfine keyif katan tulumba tatlısı kaç kalori? Az sonra okuyacağınız kalori değerleri karşısında büyük bir şaşkınlık yaşayacak ve tulumba tatlısının kilo aldırma riskinin ne kadar yüksek olduğunu da anlayacaksınız. Bu arada diyetteyken tatlı krizlerine girdiğiniz zamanlarda tulumba tatlısı tüketmenizi yüksek kalori değerlerinden dolayı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Şimdi tulumba tatlısının kalori değerlerini sizlerle paylaşalım.

İçerik Başlıkları

Tulumba Tatlısı Kaç Kalori

İçeriğinde yüksek karbonhidrat barındıran tulumba tatlısının kalori değerleri aklınızda tutmanız gerekecek kadar yüksek. Peki, ‘Tulumba tatlısı kaç kalori?’ İşte asla unutmamanız gereken o kalori değerleri;

 • 1 gram gelen tulumba tatlısı 3 kalori değerindedir.
 • 30 gram gelen 1 tane tulumba tatlısı 85 kalori değerindedir.
 • 90 gram gelen 3 tane tulumba tatlısı 256 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen tulumba tatlısı 284 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen 5 tane tulumba tatlısı 426 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 68’ini karbonhidratlar, yüzde 28’ini yağlar ve yüzde 4’ünü proteinler oluşturur. Besin değerlerinde ise ortalama 45 gram karbonhidrat, ortalama 8,5 gram yağ ve ortalama 2,7 gram protein vardır.

Tulumba Tatlısı Kilo Aldırır mı?

Zayıflamak için diyet yapıyorsunuz ama canınız deli gibi tulumba tatlısı çekiyor. Tulumba tatlısı yediğinizde kilo alacağınızdan adınız gibi eminsiniz ama kendinizi frenlemekte zorlanıyorsunuz. O zaman size ‘Tulumba tatlısı kilo aldırır mı?’ sorusuna uzmanların verdiği yanıtlarla yardımcı olmaya çalışalım.

 • 1 porsiyona denk gelen 3 adet tulumba tatlısı tükettiğiniz zaman vücudunuza giren kaloriyi yakmak için 112 dakika yani 2 saate yakın yürümelisiniz. Diyorsanız ki ben hem tulumba tatlısını yerim, hem de bu kadar süre yürürüm o zaman gönül rahatlığıyla canınızın deli gibi çektiği o 3 adet tulumba tatlısını tüketebilirsiniz.
 • Tulumba tatlısının vücutta kiloya dönüşmesi kaçınılmazdır. Zaten kızartma ve şerbetleme işleminin ardından kilo aldırmaması için bir mucize gerekir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda karbonhidrat barındırdığından dolayı aralıklarla tüketilmesi daha sağlıklıdır.
 • Yağda kızartılan bir tatlı türü olduğu için içeriğindeki yağ oranı çok yüksektir. Aşırı tüketilirse vücutta yağlanma için yeterli bir nedendir. Bu yağlanmanın önüne geçmek için tulumba tatlısı yenildiğinde bol su içilmelidir.
 • Şunu da belirtelim ki diyetteyken tulumba tatlısı tüketmekten kaçınmanız sizin yararınıza olacaktır.

Tulumba Tatlısı Tarifi

Halka Tatlısı Kaç Kalori

Tulumba tatlısıyla benzer özellikler taşıyan, hatta tulumba tatlısının büyültülmüş hali diyebileceğimiz halka tatlısının da içeriğindeki yağ ve şeker oranı tulumba tatlısından çok daha yüksektir. Bu nedenle diyabet hastaları ile diyet yapanların halka tatlısından kesinlikle uzak durması gerekir. Sağlıklı ve ideal kiloda olan insanlar dahi 1 taneden fazla tüketmemeye dikkat etmelidir. Peki, ‘Halka tatlısı kaç kalori?’ İşte halka tatlısının kalori değerleri;

 • 1 gram gelen halka tatlısı 3 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen halka tatlısı 321 kalori değerindedir.
 • 105 gram gelen 1 tane halka tatlısı 329 kalori değerindedir.
 • 125 gram gelen küçük porsiyon halka tatlısı 400 kalori değerindedir.
 • 215 gram gelen orta porsiyon halka tatlısı 673 kalori değerindedir.
 • 1 kase halka tatlısı 803 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 65’ini karbonhidratlar, yüzde 30’unu yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturur. Besin değerlerinde ise ortalama 132 gram karbonhidrat, ortalama 26,5 gram yağ ve ortalama 10,5 gram protein vardır.
halka tatlısı kaç kalori
halka tatlısı kaç kalori

Lokma Tatlısı Kaç Kalori

Tulumba tatlısının yuvarlağı ve tırtıksız hali diyebileceğimiz lokma tatlısı, hamurun kızartılarak şerbetlenmesiyle yapılan bir tatlı türüdür. Kalori değerlerinin önemli bir kısmını şekerin oluşturduğu lokma tatlısı kaç kalori? Şeker hastalarının ve zayıflamak isteyenlerin uzak durması gerektiği lokma tatlısı kalori değerleri şöyle;

 • 1 gram gelen lokma tatlısı 5 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen 1 tane lokma tatlısı 78 kalori değerindedir.
 • 50 gram gelen küçük porsiyon lokma tatlısı 238 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen orta porsiyon lokma tatlısı 476 kalori değerindedir.
 • 185 gram gelen büyük porsiyon lokma tatlısı 957 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 40’ını karbonhidratlar, yüzde 58’ini yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise ortalama 53 gram karbonhidrat, ortalama 29,5 gram yağ ve ortalama 2,5 gram protein vardır.
lokma tatlısı kaç kalori
lokma tatlısı kaç kalori
Önceki İçerikBaba Tatlısı Tarifi
Sonraki İçerikGüllaç Kaç Kalori