Nar Faydaları Nelerdir

nar faydaları nelerdir
nar faydaları nelerdir

Sağlığa sayısız faydaları olan, bereketin ve sonsuzluğun sembolü kabul edilen nar, cildin kendisini yenilemesine yardımcı olduğu gibi yaraların iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar faydaları nelerdir? Cilt sağlığının korunmasında oldukça etkili olan nar, kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Narın düzenli olarak tüketilmesi cildin yaşlanmasını geciktirmektedir.

İçerisinde yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan maddeler barındıran nar, hayati risk doğuran çok tehlikeli kanser türlerine karşı etkili bir şekilde korumaktadır. Aynı zamanda kanserin yayılmasını da yavaşlatmaktadır.

Kolesterol ve şekeri dengeleyici etkisi vardır.

Sperm yapıcı etkisi sayesinde erkeklerde cinsel performansı artırmaktadır.

Nar, demir minerali bakımından çok zengin olduğu için özellikle anemi hastalığının tedavi sürecinde bol tüketilmelidir.

Grip virüslerini öldüren nar, gribal enfeksiyonların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Narın içerdiği antioksidan maddeler kandaki oksitlenmeyi önlemektedir.

Narın zayıflatıp zayıflatmadığı da özellikle kilo problemi olanlar tarafından araştırılmaktadır. Nar meyvesinin kendisinin ve suyunun düzenli olarak tüketilmesi zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Antibiyotik kullanıldığı zamanlarda nar özü tüketildiği zaman dirençli bakteriler ölmektedir.

Narın ağrı kesici etkisi romatizma ve eklem ağrılarını dindirmektedir.

Nar suyunun düzenli tüketilmesi bayılmaya karşı oldukça etkilidir.

Damar tıkanıklığını engelleyen nar, kalp ve damar sağlığını da korumaktadır.

Bağırsaklardaki parazitleri öldürdüğü gibi iyi bakterilerin sayısını da artırmaktadır.

Solunum yolları hastalıkları arasında yer alan astım, öksürük gibi sağlık problemlerine narın içeriğindeki vitaminler çok iyi gelmektedir.

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar meyvesinin içeriğindeki binlerce minik taneciğin yanı sıra kabuğunun da sağlığa önemli faydaları vardır. Ağız ve diş sağlığını destekleyen nar kabuğu, diş macunlarının içeriğinde bulunmaktadır.

‘Nar kabuğunun faydaları nelerdir?’ sorusunun diğer bir yanıtı da karizmatik görünümün püf noktalarından olan saçı beslemesidir. Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu gibi saçı bakterilerden arındırarak kepek ve saç dökülmesi sorununa da son vermektedir.

Nar kabuğunun kaynatılmasıyla demlenen çayın sakinleştirici etkisi psikolojik sağlığı desteklemektedir.

Vücuttaki toksinleri hızla vücuttan uzaklaştırarak vücudun genel sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

Sindirim sisteminin işlevlerini sağlıklı şekilde yerine getirmesine yardımcı olarak bağırsak sağlığını desteklemektedir. İshali hızla kesmektedir. Vücudun hızlı sıvı kaybetmesini engellemektedir.

Nar kabuğu suyundan gargara yapılması diş ve diş eti rahatsızlıklarını iyileştirmektedir. Diş etlerini beslediği için diş eti kanamalarını kesmekte, nefesin kötü kokmasını da engellemektedir. Aynı zamanda diş etlerindeki iltihap oluşumlarını kuruttuğu için diş ağrılarını hafifletmektedir.

Cildi ölü hücrelerden temizleyerek cildin günlük bakımını yapmaktadır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut direncini artırmakta ve hasatlıklara karşı etkili koruma sağlamaktadır.

Alkol ve sigaranın iç organlara verdiği hasarı onarmaktadır. Aynı zamanda karaciğer ve karaciğerin temizlenmesinde de çok etkilidir.

Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nar suyunun düzenli tüketilmesi sindirim sisteminin sağlığını desteklemektedir. Bu nedenle özellikle yemeklerle birlikte içilen nar suyu, insana kendisini daha iyi hissettirmektedir.

nar suyu faydaları nelerdir
nar suyu faydaları nelerdir

Nar suyunun faydaları nelerdir? sorusunun yanıtı insan psikolojisinde de karşılık bulmaktadır. İnsanı olumlu duygulara sevk etmesinin yanı sıra anksiyete gibi psikolojik problemleri engellemektedir. Aynı zamanda günümüzde çok sık rastlanan psikolojik problemlerden olan strese, üzüntü ve yorgunluk hissine son vermektedir. Bunun için her sabah 1 bardak nar suyunun düzenli olarak içilmesi ihmal edilmemelidir.

Vücuttaki kan akışına etkisi pozitif olan nar suyu tansiyon sorununa karşı etkili bir koruma sağladığı gibi vücutta sağlığa zarar veren sıvıların atılmasında da etkisi oldukça büyüktür.

Kan akışını düzenlediği için beynin oksijen gereksiniminin karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede hafıza başta olmak üzere beyinsel fonksiyonları daha verimli hale getirmektedir. Güçlü bir hafıza ve daha fazla konsantrasyon için nar suyunun düzenli tüketimi ihmal edilmemelidir.

Vücuttaki yağların daha hızlı yakılmasını sağlamaktadır. Bu da kilo problemi olanların zayıflamasına yardımcı olduğu gibi obeziteye karşı korumaktadır.

Nar suyu, sivilcelerle başı dertte olanların imdadına da yetişmektedir. Günlük bir bardak nar suyu içilmesi sivilcelerin kısa süre içerisinde kaybolmasına yardımcı olduğu gibi sivilce oluşumunu da engellemektedir.

Nar suyu idrar söktürücü etkisiyle ödem, şişkinlik gibi sağlık problemlerini gidermektedir. Böylelikle yaşam kalitesi yükselmektedir. Bunun için nar suyunun düzenli tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Damarların içinde plak birikmesini engellediği için kalp krizi, damar tıkanıklığı, inme ve felç riskini düşürmektedir.

İçeriğinde barındırdığı C vitamini olifenoller gibi antioksidan maddeler sayesinde vücutta adeta genel bir temizlik yapmaktadır. Özellikle karaciğerde zamanla birikmiş olan zararlı maddelerin temizlenmesinde en etkili besinler arasında yer almaktadır.

Nar Özü Faydaları Nelerdir?

Nar ekşisinin doğal yollardan hazırlanmasına nar özü denilmektedir. Nar özünün iltihap oluşumlarına ve yaralara karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Nar özünden maske yapılması ve cilde uygulanması cildi beslemektedir.

Kalp ve damar rahatsızlıklarının tedavi sürecinde nar özü tüketimi ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığını etkili şekilde korumaktadır.

Narın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Narın sağlığa faydaları göz önünde bulundurulduğu zaman sağlığa zararlarının çok daha az olduğu söylenebilir.

Narın sağlığa zararları nelerdir? Nar, kırmızı renkli bir meyve olduğu için kırmızı renkteki besinlere karşı vücutları alerjik reaksiyon gösterenlerde bir takım problemlere neden olabilir.

Sindirim sisteminde problem olan kişilerde de nar, çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Hamilelik sürecinde ve küçük çocuklarda nar tüketimi sağlığa zarar verebileceği için çok dikkatli tüketilmelidir.

Nar, çeşitli ilaçlarla etkileşime girebileceğinden düzenli ilaç kullananların hekim onayı aldıktan sonra nar tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Narın tüketilmesi esnasında suyunun üste sıçramasına çok sık rastlanmaktadır. Bu da nar lekesinin elbiseden nasıl çıkacağı sorusuna yanıt aramayı gerektirmektedir. Öncelikle nar lekesi kurumadan bu lekeye müdahale edilmelidir. Nar lekesini elbiseden çıkarmanın en etkili yöntemlerinin başında lekenin üstüne limon kolonyası döküldükten sonra temiz bir bezle silinmesi gelmektedir.   

Nar Maskesi Nasıl Yapılır?

Nar suyu ve çeşitli malzemelerin karıştırılmasıyla hazırlanan nar maskesi cildi beslemektedir.

Nar maskesi nasıl yapılır? Nar maskesi yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeler yarım çay bardağı nar suyu, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı süzme baldır. Öncelikle bu malzemelerin hepsi bir kabın içerisine konulduktan sonra iyice karışıncaya dek çalkalamaya devam edilmelidir.

Daha sonra bu karışıma bir miktar kil katılarak karışım krem kıvamını alana kadar çalkalanmalıdır. Karışım krem kıvamına gelince nar maskesi cilde uygulanmak için hazır hale gelmektedir. Bu maskenin faydalarını görebilmek için karışımın düzenli olarak cilde uygulanması gerekmektedir. Ayrıca nar sabunu da cildi beslediği için cilt bakımında kullanılmaktadır.

Nar yağının da cilt bakımında kullanılması uzun vadede faydalarını gösterecektir. Nar çekirdeği yağı, ciltteki kırışıklıklara ve selülite çok iyi gelmektedir. Yüzün pürüzsüz bir görünüme kavuşması için ise nar yağından faydalanılabilir.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

İnsanlar, sağlığa sayısız faydaları olan nar ekşisini evlerinde kendisi hazırlayarak güvenle tüketmek isteyebilirler. Nar ekşisi nasıl yapılır? Evde nar ekşisinin yapılması oldukça basit olduğu gibi fazla malzemeye de gerek yoktur. Evde doğal, güvenli ve lezzetli bir nar ekşisi yapmak için tadı ekşi olan 2 kilogram nar yeterlidir. Nar taneleri kabuğundan ayıklandıktan sonra tülbentle suyu çıkarılmalıdır. Daha sonra bir tencerenin içerisine konan nar suyu belli bir kıvama gelene kadar kaynatılmaya devam edilmelidir. Bu kıvamın ise pekmez kıvamı olması gerekmektedir.

Tencereden bir tabağın içine 1 kaşık nar suyu alındıktan sonra rengi kontrol edilir. Nar suyunun koyulaşması kıvama geldiğine işarettir. Aynı yöntemle nar pekmezi yapmak içinde ekşi nar yerine tatlı nar tercih edilmelidir. Nar pekmezi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kaynatmadan buharlaştırma işlemini gerçekleştirmektir.

Önceki İçerikİrmik Helvası Kaç Kalori
Sonraki İçerikArmut Kaç Kalori