Nane Yağının Faydaları Nelerdir

nane yağı faydaları nelerdir
nane yağı faydaları nelerdir

Naneden üretilen esansiyel yağa nane yağı denilmektedir. Kurusu ve tazesiyle sağlığa sayısız faydaları olan ve Türk mutfağında en fazla tüketilen bitkiler arasında yer alan nane, yağıyla da birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Zengin içeriğinin yanı sıra oldukça hoş bir kokuya sahip olan nane yağı, uzun ve sağlıklı yaşamak isteyenlerin sıklıkla kullandığı doğal yağlar arasında yer almaktadır.

Nane yağı faydaları nelerdir? Bu yazıda nane yağının saça, cilde burun tıkanıklığına, sinüzite faydalarının yanı sıra nane yağının zayıflamaya etkisi, içilip içilmediği, cildi yakıp yakmadığı, dudak dolgunlaştırmada ne kadar etkili olduğu ve sağlığa zararları detaylı olarak incelendi.

Nane Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Ballıbabagiller ailesinin bir üyesi olan nane bitkisinin yapraklarının buharla damıtılmasıyla üretilen nane yağı, oldukça zengin içeriği sahip olduğundan en fazla kullanılan bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. İçeriğinde çok sayıda uçucu yağ barındıran nane bitkisinin hoş ve insana ferahlık veren kokusu nane yağında da olduğu için nane yağını özellikle tercih eden edenlerin sayısı az değildir.

Nane yağı ne işe yarar?’ Antiseptik özelliklere sahip olan ve sağlığa çok sayıda faydası bulunan nane yağının elde edilmesi için basit birkaç işlem yeterlidir. Öncelikle taze nane yaprakları suyunun çıkması için tokmakla ezilmeli ve bir miktar yağla ocakta damıtıldıktan sonra kavanozlarda saklanmalıdır. Sağlık ve güzellik için tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer alan nane, hoş kokusuyla da insanın içini ferahlatmaktadır.

Nane yağının içilip içilmediği de çok fazla merak edilmektedir. Nane yağı içilebilen bitkisel yağlar arasındadır. Nane yağını içmek için bir bardak suyun içerisine bir iki damla nane yağı damlatmak yeterlidir. Nane yağının bu şekilde içilmesi ağız kokusuna son verdiği gibi hazımsızlık ve bulantı hissini de engellemektedir. Hatta nane yağının kokusu dahi bulantı hissinin geçmesine yardımcı olmaktadır.

Nane yağı kapsülleri stresin neden olduğu karın ağrısına, gaz şişkinliğine bağırsaklardaki düz kasları gevşeterek son vermektedir. Birçok hastalığın iyileşme sürecini hızlandıran nane yağı, güzellik içinde sıklıkla kullanılmaktadır. Nane yağının yanı sıra kurutulmuş ve taze olan nanelerin salatalarda ve yemeklerde bolca tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Nane yağının kullanım alanı çok geniş olsa da fiyatı ucuzdur. Her bütçeye uygun olan bu yağın sağlık için kullanılması ihmal edilmemelidir. Ayrıca özellikle yaz sıcaklarında insanın başına dert olan ve bazen yaşamı kabusa çeviren haşerelerle savaşmak içinde nane yağı en güçlü silahlar arasındadır.

Yaz mevsimi geldiği zaman 7’den 70’e sivrisineklerle başı derde girmeyen yoktur. Hatta bu sivrisinekler, yaşamı öylesine kabusa çevirir ki korunmak için çoğu zaman sivrisinek ilaçları gibi kimyasal yollara başvurulmaktadır. Ancak yüzde yüz doğal olan nane yağının, sivrisineklerle en az bu kimyasal içerikli ilaçlar kadar etkili savaştığı bilinmelidir. Sivrisinekleri kapalı ortamdan kovmak için bir pamuğa birkaç damla nane yağı damlatıldıktan sonra bir köşeye bırakılması yeterlidir. Keneye karşıda oldukça etkili olan nane yağıyla evcil hayvanlar keneden korunabilir.

Fare ve böceklerle mücadele etmek için etkili bir silah arayanlara hemen nane yağı tavsiye edilmelidir. Evi böcek ve farelerden korumak için pamuğa birkaç damla nane yağı damlattıktan sonra evin giriş ve çıkış yerlerine bırakılmalıdır. Nane yağının kokusunu alan büyük haşeratlar ile böcekler adeta kaçacak yer ararlar.

Ciltte çıkan akne ve sivilceleri yok etmek için cilde nane yağıyla masaj yapılmalıdır. Bu masaj cildin nemlenmesinde de oldukça etkilidir.

Güneş yanıklarına karşı nane yağı kullanılacaksa nane yağının bir miktar Hindistan cevizi yağıyla karıştırılması gerekmektedir.

Nane Yağı Faydaları Nelerdir?

Hammaddesi nane bitkisi olduğu için bu bitkinin sağlığa bütün faydalarını barındıran nane yağı, birçok sağlık problemine çözüm olmaktadır. Günümüzde insanların en fazla şikâyet ettiği sağlık problemleri arasında yer alan baş ağrısına ve burun tıkanıklığına çok iyi gelen nane yağının hoş kokusu insana öyle bir ferahlık verir ki insan adeta nefes aldığının ve yaşadığının farkına varır.

Nane yağının sağlığa faydaları nelerdir? Nane yağının sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir;

Kas ağrılarına, baş ağrısına, mide ağrısına ve karın ağrısına çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda reflünün neden olduğu ağrıyı da kesmektedir. Nane yağı en etkili doğal ağrı kesicilerden biridir. Nane yağının iyi geldiği sağlık problemleri arasında ciltte oluşan güneş yanıkları, hazımsızlık, hıçkırık ve saçlardaki kepeklenme de yer almaktadır. İnsana rahatsızlık veren ağız kokusundan kurtulmak için nane yağıyla gargara yapılması yeterlidir.

Tıkanan sinüslerin açılması, daha rahat ve sağlıklı nefes alınması için nane yağının keskin kokusu yeterlidir.

İştahı kesen nane yağı zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi viral hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi semptomlarını da azaltmaktadır.

Özellikle bahar aylarında alerjik reaksiyonların neden olduğu cilt ve burun kaşıntılarına çok iyi gelmektedir.

Ciltte oluşan ve son derece rahatsızlık hissi veren akne ve sivilcelerin hızla kaybolmasında oldukça etkilidir.

Bulantı hissine ve kusmaya karşıda oldukça faydalıdır. Zihinsel faaliyetleri geliştirmesinin yanı sıra dikkati artırarak yapılan işe daha iyi konsantre olunmasına yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminin çalışmasını düzenlediği için hazmı rahatlatan nane yağı, vücut için tam bir enerji kaynağıdır. Antimikrobiyal özelliği sayesinde vücutta birçok hastalığa neden olabilecek mikropları öldürmektedir. Stres, kaygı ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarla da mücadele eden nane yağı, vücutta kan dolaşımını hızlandırarak bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına destek olmaktadır. Nane yağının, zeytinyağıyla inceltildikten sonra kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Nane yağının diş ağrısını geçirip geçirmediği de çok fazla araştırılmaktadır. Diş ağrısına son veren en etkili bitkisel yağlar arasında nane yağıda bulunmaktadır. Dişleri ağrıdığı zaman ilaç alamayan hamileler, nane yağıyla diş ağrılarını dindirebilirler. Nane yağını diş ağrısına karşı kullanmak için öncelikle bir pamuğa nane yağı damlatılmalı ve ağrıyan dişin üzerine konulduktan sonra bir müddet beklenmelidir. Nane yağı en kısa süre içerisinde diş ağrısını kesecektir.

Nane yağının migren hastalığının tedavi sürecinde de en etkili bitkisel yağlardan olduğu bilinmektedir. Başta ağrı hissedilen kısımlar nane yağıyla ovulduğu zaman baş ağrısı geçmektedir. Ateş düşürücü etkisi de olan nane yağı, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından da tavsiye edilmektedir.

Nanenin insana ferahlık veren hoş kokusunu evlerine yaymak isteyenler, nane yağı tütsüsünden ya da nane yağı buharından yararlanabilirler.

Nane yağının tüyleri azaltıp azaltmadığı ya da döküp dökmediği de merak edilmektedir. Nane yağının düzenli kullanımı tüylerin azalmasında ve dökülmesinde oldukça etkilidir. Çünkü nane yağı kıl köklerini zayıflattığından tüyler daha seyrek çıkmaktadır.

Sağlığa birçok faydası olan nane yağı aktarlardan ya da eczanelerden alınarak sağlığa olan faydalarından istifade edilebilir.

Nane Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildi besleyen ve cilt için sayısız faydaları olan nane yağının, cilde olan faydaları özellikle güzellik meraklısı olan kişiler tarafından çok fazla merak edilmektedir.

Peki, ‘Nane yağının cilde faydaları nelerdir?’ İşte nane yağının cilde faydaları;

Egzamaya, ciltteki kızarıklıklara ve kaşıntıya nane yağı çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda cildin daha canlı, ışıltılı ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır.

Antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldüren nane yağı, sivilcelerle ve aknelerle etkili bir şekilde savaşmaktadır. Hatta nane yağının düzenli kullanımı ciltte akne ve sivilce oluşumunu engellemektedir.

Cildi besleyen nane yağının yüze sürülmeden evvel taşıyıcı yağlardan olan zeytinyağıyla ya da badem yağıyla seyreltilerek inceltilmesi ihmal edilmemelidir. Çünkü esansiyel bir yağ olan nane yağı, ciltte çok güçlü bir etkiye sahiptir.

Nane Yağının Saça Faydaları

Çok eski zamanlardan bu tarafa nane yağının saça faydalı olduğu bilinmekte ve saçlara uygulanmaktadır.

nane yağının saça faydaları
nane yağının saça faydaları

Nane yağının saça faydaları nelerdir? Nane yağının saça en önemli faydası saçlarda kepek oluşumunu önlemesidir.

Saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağladığı gibi saçın hacim kazanmasında da etkilidir.

Saç dökülmesi problemi olanlar, saç köklerini kuvvetlendirerek saçın dökülmesini engelleyen nane yağını saçlarına uygulamalıdır.

Nane yağıyla saça bakım yapmak için saç için kullanılan şampuanın içerisine 3-4 damla nane yağı damlatılması yeterlidir. Saç için kullanılan şampuan kanserojen maddeler içeriyorsa nane yağı bu kanserojen maddeleri etkisiz hale getirmektedir.

Nane Yağının Sinüzite Faydaları

Nane yağı sinüzit rahatsızlığının semptomlarının hafiflemesinde de oldukça etkilidir. Günümüzde sinüzit rahatsızlığı sık rastlanan sağlık problemleri arasında yer aldığından ‘Nane yağının sinüzite faydaları nelerdir?’ sorusunun yanıtı birçok insan tarafından araştırılmaktadır. Nane yağının sinüzite faydaları ise şöyledir;

Nane yağının koklanmasının sinüslerin açılmasında fark edilir bir etkisi vardır. Nane yağı koklanır koklanmaz sinüsler açılmaktadır.

Boğaz kuruluğu boğazın tahriş olmasında başlıca nedenlerdendir. Nane yağı kuruluktan dolayı tahriş olan boğazı rahatlattığı gibi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Doğal bir balgam söktürücü olan nane yağı balgamı söküp atarak bronşları rahatlattığı gibi öksürüğü kesmekte ve astım semptomlarını azaltmaktadır.

Burun etrafında yer alan kasları rahatlatan nane yağı, özellikle bahar aylarında görülen alerji reaksiyonlarından olan hapşırmayı polen tipi alerjenleri vücuttan hızla uzaklaştırarak hapşırmayı kesmekte ve solunum yollarını rahatlatmaktadır.

Nane Yağının Burun Tıkanıklığına Faydası

İnsanlar, kış aylarının soğuk günlerinde gribe yakalandıkları için burun tıkanıklığı problemine çözüm aramaktadırlar. Nane yağının burun tıkanıklığına olan mucizevi etkileri burun tıkanıklığı yaşayanları rahatlatmaktadır.

Nane yağının burun tıkanıklığına faydası nelerdir? Nane yağı damlatılan sıcak suyun buharı solunduğu zaman solunum yolları ve burun kanalları açılmakta ve burun tıkanıklığı yaşayan kişi hissedilir bir rahatlama yaşamaktadır.

Nane Yağıyla Dudaklar Nasıl Dolgunlaştırılır?

Kadınlar, dudak operasyonuyla dudaklarını dolgunlaştırmaya çalışırlar. Dolgu ya da silikon gibi malzemeler kullanılarak yapılan bu operasyon pahalı olmasının yanı sıra sağlığı da tehdit edebilmektedir. Nane yağıyla dudaklar doğal yoldan olgunlaştırılarak bakımlı ve canlı görünen dudaklara sahip olunabilir.

Nane yağıyla dudaklar nasıl dolgunlaştırılır? Nane yağı karıncalandırma ve kaşındırma özelliği sayesinde dudakları şişirerek dudakları silikonlu gibi göstermektedir. Uçucu bir yağ olan nane yağının etkisini çabuk kaybettiği bilinmelidir.

nane yağı zayıflatır mı
nane yağı zayıflatır mı

Nane Yağı Zayıflatır mı?

Kilo problemi olanların nane yağıyla arasının iyi olması gerekmektedir. Çünkü ‘Nane yağı zayıflatır mı?’ sorusunun yanıtı olumludur. En güçlü yağ yakıcı bitkisel yağlar içerisinde yer alan nane yağı vücuttaki yağları etkili bir şekilde yakmaktadır. Zayıflama sürecinde harici olarak kullanılabileceği gibi ağız yoluyla kullanılmasında da bir sakınca yoktur. Bir bardak suyun içerisine birkaç damla nane yağı damlatıldıktan sonra içilmesi toksinleri vücuttan atarak sindirim sistemini temizlemekte ve vücutta biriken yağları yakmaktadır. Banyodan evvel nane yağıyla cilde hafif masaj yapılamasının da zayıflamaya katkısı vardır.

Nane Yağı Sağlığa Zararları Nelerdir?

Nane yağı vücutta alerjik reaksiyonlara neden olabilen bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle nane yağı kullanılırken dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.

Nane yağı yaşlılar, hamileler ve çocuklar için kullanılacaksa bir hekime danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Nane yağının sağlığa zararları nelerdir? sorusunun yanıtını aşırı ve bilinçsiz kullanımında aramak daha doğru olacaktır. Çünkü nane yağı, vücutta alerjik reaksiyona neden olmadığı sürece ölçülü ve bilinçli kullanılırsa sağlığa kolay kolay zarar vermemektedir.

Nane yağı daha fazla ilaç niyetine kullanıldığı için ilaç gibi dozunda ve kullanım şekline uygun kullanılmalıdır. Ayrıca nane yağı cilde uygulanacağı zaman ufak bir bölgeye sürülerek alerjik reaksiyona neden olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü nane yağı esansiyel bir yağ olduğu için çok ciddi alerjik reaksiyonlara neden olarak cildi tahriş edebilmektedir.

Nane yağı seyreltilmeden kullanılacaksa yüksek dozlarda ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Önceki İçerikBalık Yumurtası, Havyar Faydaları Nelerdir
Sonraki İçerikİrmik Helvası Kaç Kalori