Islak Kek Tarifi

ıslak kek tarifi
ıslak kek tarifi

Kek tarifleri içerisinde en fazla sevilen kek türlerinden olan ıslak kek tarifiyle sizlerleyiz. Bugüne kadar hiç ıslak kek yapmamış olsanız dahi bu tarifimizi denedikten sonra ‘Vay be! Ben neymişim?’ diyeceğiniz yapımı çok kolay ve fazla vaktinizi almayacak ıslak kek tarifimizi denemenizi tavsiye ederiz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Islak Kek Tarifi Malzemeleri

  • 1 paket margarin
  • 4 tane yumurta
  • 1,5 su bardağı süt
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1,5 paket kakao
  • 4 kahve fincanı un
  • 2 paket kabartma tozu

Islak Kek Tarifi Videosu

Islak Kek Tarifi

Islak kekimizi yapmaya başlarken ilk önce 4 tane yumurtayı bir kasenin içerisine kırdıktan sonra kek harcımızı yapacağımız derin kabın içerisine döküyoruz. Daha sonra mikser yardımıyla yumurtanın sarısı ve akı birbirine iyice karışana kadar karıştırıyoruz.

Bu işlemin ardından 1,5 su bardağı sütü kabımızın içerisine boşaltıyoruz ve bir süre karıştırdıktan sonra eritilmiş ve soğutulmuş olan 1 paket margarini kabımıza dökerek bir süre daha karıştırma işlemine devam ediyoruz.

2 su bardağı toz şekeri de kabımıza boşaltıyoruz ve mikseri hızlı devire alarak şekerler eriyene kadar karıştırıyoruz.

Kek harcımıza 1,5 paket kakaoyu ilave ettikten sonra mikserle karıştırma işlemini sürdürüyoruz.

Kekimizi ıslatmak için ıslak kekimizin harcından bir kepçe yardımıyla 1,5 su bardağı kenara ayırıyoruz.

Daha sonra 1 paket vanilyayı, 2 paket kabartma tozunu ve 4 kahve fincanı unu kek harcımızın içerisine kattıktan sonra mikser hızlı devirdeyken karıştırıyoruz.

Islak kek harcımız artık hazır olduğuna göre hamurumuzu boşaltacağımız bor camın her tarafını margarinle yağlayarak kek harcımızı bor camın içerisine boşaltıyoruz.

Bor camı elimize aldıktan sonra sağa sola sallayarak ıslak kek harcımızı bor camın içerisine dengeli bir şekilde dağıtıyoruz.

ıslak kek pişime hazır
ıslak kek pişime hazır

Artık fırına girmeye hazır olan ıslak kek harcımızı önceden ısıtılan 175 derecedeki fırına koyarak ortalama 50 dakika pişiriyoruz.

Fırından aldığımız kekimizi sıcakken kare şeklinde kestikten sonra daha önce kenara ayırdığımız 1,5 su bardağı kek harcımızla kekimizin her tarafını ıslatıyoruz.

ıslak kekimize harcı döküyoruz
ıslak kekimize harcı döküyoruz

Islak kekimiz soğuduktan sonra servise hazır hale gelecektir. Şimdiden afiyet olsun.

Sofranızdan huzur, evinizden bereket eksik olmasın.

Önceki İçerikAdet Sancısı Neden Olur, Ne İyi Gelir
Sonraki İçerikSoğanlı Et Yahni Tarifi