Badem Unu Nedir, Faydaları Nelerdir

badem unu nedir, faydaları nelerdir
badem unu nedir, faydaları nelerdir

İçeriğinde bol miktarda E vitamini barındıran badem un haline getirilerek daha fazla vegan beslenmesinde tüketilmektedir. Kendisi zaten lezzetli olan bademin un hali de süt hali de en az badem kadar lezzetli olduğu için badem unuyla hazırlanan yiyeceklerin tadına doyum olmaz. Şunu da belirtelim ki badem unuyla yapılan yiyecekler son derece sağlıklıdır.

Uzmanlar genel vücut sağlığının korunmasında her gün tüketilen sadece 1 tane çiğ bademin önemine sürekli vurgu yapmaktadır. Bebeğini emziren anneler günlük 1 tane çiğ badem tüketirlerse süt kaliteleri artacak ve bebekleri daha iyi beslenecektir.

Birçok yiyeceğe kattığı lezzetle damaklarda iz bırakan badem unu nedir, faydaları nelerdir? Kalp sağlığını destekleyen ve kalori değerleri de çok düşük olan badem ununu bu yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık. Şimdiden keyifli okumalar.

Badem Unu Nedir?

Günümüzde sağlıklı beslenmek isteyen birçok insan beyaz un tüketmek istemese de alternatif bir seçenek bulamadığı için çaresiz bir şekilde beyaz un tüketmek zorunda olduğunu düşünmektedir. Düşük kalorili olduğundan dolayı diyet yapanların mutfağında bulundurması gereken badem unu nedir? Sağlığa olan faydalarıyla insanın yaşam kalitesini yükselten badem ununu hep birlikte inceleyerek bilgilenelim.

 • Un türleri içerisinde en düşük kalorili unlardan birisi olan badem ununun dokusu beyaz una benzemektedir.
 • Diyet yaparken canları hamur işi çekenler badem unuyla yaptıkları lezzetli ve sağlıklı hamur işlerini tüketirlerse daha düşük kalori almış olurlar.
 • Badem unu en fazla vegan tarzı beslenmede tüketilmektedir.
 • Glutene karşı duyarlı hale gelen insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu insanlar sağlıklarını korumak için hamur işlerinden uzak dururlar. Ama badem ununun içeriğinde gluten bulunmadığından dolayı badem unundan yapılan hamur işlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirler.
badem unu nedir
badem unu nedir

Badem Unu Besin ve Kalori Değerleri

Kalori değerleri oldukça düşük olan badem ununun besin değerleri ise tam aksine çok yüksektir. Şimdi sizlere badem unu besin ve kalori değerleri hakkında bilmeniz gereken bilgileri kısaca verelim.

100 gram gelen badem ununun besin değerlerinde 16,7 gram karbonhidrat, 50 gram yağ, 23,3 gram protein, 10 gram lif, 1,6 gram demir minerali ve 266,7 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Badem ununun kalori değerleri ise şöyledir;

 • 1 gram gelen badem unu 6 kalori değerindedir.
 • 13 gram gelen 1 çorba kaşığı badem unu 78 kalori değerindedir.
 • 50 gram gelen badem unu 300 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen badem unu 600 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen 1 su bardağı badem unu 900 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 11’ini karbonhidratlar, yüzde 74’ünü yağlar ve yüzde 15’ini proteinler oluşturmaktadır.

Badem Ununun Sağlığa Faydaları

Kalori değerleriyle yüz güldüren badem unu sağlığa faydalarıyla da yaşam kalitemizi yükseltmektedir. Badem ununun sağlığa faydaları hakkında şunlar söylenebilir;

 • Her yaşta kemik ve kas gelişimini destekleyen kalsiyum minerali badem ununun içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Vücuttaki kas kütlesinin artmasında önemli bir yardımcı olduğu için sporcuların temel besin maddelerindendir. Badem ununun sağlığa en önemli faydalarından biride kilo verirken vücudun kas kaybına uğramasını engellemesidir.
 • Oldukça yüksek protein değerlerine sahip olan badem unu vücudumuz için önemli enerji kaynaklarındandır. Hem lezzetli, hem de doyurucu ve besleyici bir öğünle sağlıklı beslenmek için tariflerinizde badem ununu mutlaka kullanın. Badem unu vücudumuzu dinç tuttuğu gibi vücut ısımızın korunmasına da yardımcı olmaktadır. Spor yapmadan evvel vücudunuza enerji depolamak için badem unu tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Bu sayede spor sonrası da kendinizi dinç hissedersiniz.
 • Badem ununun içeriğindeki demir minerali ve protein bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek enfeksiyon hastalıkları ve soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalığa karşı bizleri korumaktadır. Ayrıca badem unu vücudumuzun vitamin gereksinimini karşılar. Güçlü bir bağışıklık sistemi için beyaz un yerine badem unu tüketin.
 • Beyaz undan yapılan hamur işleri tüketildikten sonra çok kısa bir süre içerisinde açlık hissedilebilir. Glisemik indeksi çok düşük olan badem unuyla yapılan hamur işleri tüketildikten sonra ise ani açlık krizlerine girilmez. Açlık hissini unutmak için ana öğünlerde badem unuyla tüketilen yiyeceklerle beslenmeyi ihmal etmeyin.
 • Kolesterolü dengeleyen badem unu kalp hastalıklarına karşıda bizleri korur. Kalp ve damar sağlığını desteklemek için düzenli olarak badem unu tüketilmelidir. İçeriğinde yüksek miktarda tekli doymamış yağ barındıran badem unu ile sağlıklı yağlar tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 • Badem unu gluten içermediğinden glutene karşı duyarlılığı olanlar için çok sağlıklı bir besin kaynağıdır. Ayrıca badem ununu vücut çok rahat bir şekilde sindirebilmektedir. Vitamin değeri de çok yüksek bir un türüdür.

Badem Unu Kilo Verdirir mi?

100 gram gelen badem unu 10 gram lif içermektedir. Bu yüksek lif oranı sayesinde bağırsakları temizleyerek bağırsaklarda parazit oluşumunu önler. Yine badem unu metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Bu sayede kilo vermede önemli bir yardımcı haline gelen badem unu, kilo vermekte zorlananların imdadına yetişmektedir.  

Önceki İçerikProfiterol Kaç Kalori
Sonraki İçerikKöfteli Kebap Tarifi