Arpa Unu Nedir, Faydaları Nelerdir

arpa unu nedir, faydaları nelerdir
arpa unu nedir, faydaları nelerdir

Gıda sektörünün temel malzemelerinden olan un, tatlı ve tuzlu yiyeceklerin yanı sıra çorba ve yemeklerinde ana malzemelerinden biridir. Unun besin değeri ve sağlığa faydaları ise üretildiği tahıla göre değişmektedir. Farklı türlerden üretilebilen unun farklı türleri vardır ki bu makalemizde adı son zamanlarda duyulan arpa unu hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Günümüzde en fazla bilinen un türlerinden olan esmer una, beyaz una, yulaf ununa, çavdar ununa ve siyez ununa birde arpa unu eklendi. Son senelerde lezzetiyle kendisini sevdiren ‘Arpa unu nedir, faydaları nelerdir?’ sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde makalemizde okuyacaksınız. Arpa unu hakkındaki bu makalemizi okuduktan sonra mutfağınızdan eksik etmeyeceğiniz arpa ununu çevrenizdeki herkese de tavsiye edeceksiniz.

İçerik Başlıkları

Arpa Unu Nedir?

En sağlıklı un türlerinden olan arpa unu nedir? Son senelerde sadece bizim mutfağımızdan değil, dünya mutfağından da eksik olmayan ve arpa tahılından üretilen arpa unu sağlığa faydaları ile dillerden düşmüyor. Besin değerleri çok yüksek bir un türüdür. Kalp sağlığını destekleyen arpa ununun en önemli avantajlarından birisi diğer unlarla yapılan bütün tariflerin arpa unu ile de yapılabilmesidir. İçeriğindeki kolesterol oranı ise çok düşüktür. Bu özelliği sayesinde damar sağlığına çok ciddi katkı sağlamaktadır. Kilo problemi olanların ve zayıflamak isteyenlerin düşük kalori değerlerinden dolayı mutfağından eksik etmemesi gerektiği arpa unu, son zamanlarda sağlıklı beslenmek isteyenlerinde gözde unu haline geldi. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi veren bir un türüdür.    

Arpa Ununun Sağlığa Faydaları

Kilo problemi olanlar içeriğinde un olan ürünler kilo yaptığı için bu tür ürünlerden uzak durmaya çalışırlar. Arpa unu ise sağlığa faydalarından dolayı tüketilmesi ihmal edilmemesi gereken bir un türüdür. Arpa ununun sağlığa faydaları hakkında şunlar söylenebilir;

Kalp Sağlığını Destekler

İçeriğinde beyaz un olan ekmek ve yiyeceklerin kalp krizini tetiklediği bilinmektedir. Arpa unu ise çok düşük miktarda kolesterol içerir. Bu özelliği sayesinde kalp hastalıklarına karşı çok ciddi koruma sağlayan arpa ununun diğer un türlerine kıyasla çok daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Ayrıca B vitamini açısından çok zengin olduğu bilimsel araştırmalar ile ispatlanan arpa unu, kanın damarlarda daha rahat dolaşmasını sağlamaktadır. Böylelikle damar tıkanıklığını önleyen arpa unu, genel sağlımızı korumaktadır.

Metabolizmayı Hızlandırır

İnsanların zayıflamak için diyete girdiği zaman ara sıra içeriğinde tahıl olan ürünleri tüketmesi tavsiye edilir. Arpa unu ise tüketilebilecek en sağlıklı tahıllardan birisidir. Arpa ununu ve kepeğini vücutta güçlü bir yağ yakıcıya dönüştürmek için yoğurtla birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca kilolarını koruyarak formda kalmak isteyenler arpa ekmeği tüketmeyi ihmal etmemelidir. Çünkü arpa ekmeğinin kalori değerleri çok düşüktür. Metabolizmanın çalışmasını da hızlandıran arpa unu, bağırsak durgunluğunu engellemektedir.

Bağırsakların Çalışmasını Düzenler

Arpa ununun içeriğindeki diyet lifi bağırsak rahatsızlıklarına karşı çok ciddi koruma sağlar. Özellikle kolon bölgesindeki rahatsızlıklara karşı önlem almak için mutfaktan arpa unu eksik edilmemelidir. İçeriğindeki diyet lifleri sayesinde bağırsak temizliğinde önemli bir yardımcı olmasının yanı sıra bağırsaktaki parazitlerin hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.

Kan Hücrelerini Çoğaltır

Kan hücrelerinin çoğalmasında çok etkili bir vitamin türü olan B vitamini açısından çok zengin arpa ununu kansızlık yani anemi problemi olanların tüketmeyi ihmal etmemesi gerekir. Kansızlık problemine lezzetli bir çözüm arayanlar için arpa unu en iyi alternatiflerden biridir. Arpa unu için kansızlığın doğal çözümü denilebilir. Ayrıca arpa unu bakır, selenyum, çinko ve demir mineralleri açısından çok zengin bir besin türüdür.    

Kireçlenmeyi Önler

Kireçlenme problemi olanların kireçlenmenin neden olduğu semptomları hafifletmek için tuzlu arpa lapası yemeleri tavsiye edilir. Tuzlu arpa lapasının eklem ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Kas ve kemiklerin sağlıklı gelişmesi için içeriğinde bol miktarda kalsiyum barındıran arpa unu tüketilmelidir. Arpa unuyla uygulanan özel kürün ise dizlerdeki kireçlenmeyi iyileştirici etkisi vardır.

Kan Şekerini Dengede Tutar

Günümüzde çok sık rastlanan bir hastalık haline gelen diyabet rahatsızlığına kan şekerinin uzun süre kontrol altında tutulmasına yardımcı olan arpa unu doğal ve lezzetli çözümler arasındadır. Diyabet hastalarının öğünlerinde glisemik indeksi düşük arpa ununu tüketmesinde bir sakınca yoktur. Kan şekerinde dengesizlik olanların beyaz undansa arpa unu tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

arpa ununun sağlığa faydaları
arpa ununun sağlığa faydaları

Arpa Unu Kalori ve Besin Değerleri

Arpa ununun Türk mutfağının gözdesi haline gelmesindeki en önemli iki etkenin kalori ve besin değerleri olduğu söylenebilir. Arpa unu kalori ve besin değerleri ile yüzleri güldürmektedir. Şimdi arpa ununun kalori ve besin değerlerini sizlerle paylaşalım.

  • 100 gram gelen arpa unu besin değerlerinde 61,49 gram karbonhidrat, 1,56 gram yağ, 8,22 gram protein, 1,41 gram azot, 14,39 gram lif, 94 mg magnezyum, 169 mg kalsiyum vardır.

Arpa unu kalori değerleri ise şöyle;

  • 100 gram gelen arpa unu 345 kalori değerindedir.
  • 125 gram gelen 1 su bardağı arpa unu 431 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 84’ünü karbonhidratlar, yüzde 4’ünü yağlar ve yüzde 12’sini proteinler oluşturur.

Arpa Unu Bebeklere Verilir mi?

Sağlığa olan faydalarıyla popülerliği artan arpa unu bebeklere verilir mi? Herhangi bir gıdaya karşı alerjisi olmayan bebeklere doktor tavsiyesi alınarak arpa unu verilebilir. Ayrıca bebeklerin katı gıdaya yavaşça alışması için lapa yedirilmesi tavsiye edilmektedir. Yine bebeklerin besin listesinde son zamanlarda arpa ununa da yer verilmektedir. Bebeklere verilecek arpa ununun doğal olması ise olmazsa olmazdır.     

Önceki İçerikCici Bebe Kaç Kalori
Sonraki İçerikMercimek Kaç Kalori