Papatya Çayının Sağlığa Faydaları

papatya çayının sağlığa faydaları
papatya çayının sağlığa faydaları

Günümüzde popüler bitki çayları arasında yer alan papatya çayının sağlığa faydaları en fazla araştırılan konular arasında yer almaktadır. İnsanlık tarihindeki en eski bitki çayları arasında yer alan papatya çayının tüketimi ise oldukça yaygındır. Yabani bitkiler sınıfında yer alan papatyanın kulanım şekli ise oldukça çeşitlidir. Papatya çayının sağlığa en önemli faydaları arasında sinüzitin şifası olması ve antidepresan etkisi yer almaktadır.

Şimdi sinirleri yatıştıran, içeriğindeki antienflamatuar ile cildi sıkılaştıran, üst solunum yolu rahatsızlıklarının şifası olan, sindirim sistemini uyaran, adet kramplarına çok iyi gelen ve etkisini içildikten kısa bir süre sonra gösteren papatya çayının sağlığa faydaları hakkında sizleri bilgilendirelim.

İçerik Başlıkları

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları

Doğanın insanlığa sunduğu mucizevi bitkilerden biri olan papatya, çayı ile insanlığa şifa dağıtıyor. Allah’ın insanlar için yarattığı en faydalı bitkiler arasında yer alan papatyanın çayını günde 1 fincandan fazla içmemek gerekiyor. Çünkü her şey gibi papatya çayının fazlası da sağlığa zarar veriyor. Bebek ve çocuklara ise papatya çayı içirmeden evvel mutlaka doktor tavsiyesi almak gerekiyor. Grip ve soğuk algınlığından tutun da birçok rahatsızlığa iyi gelen papatya çayının sağlığa faydaları hakkında bildiklerimizi şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Adet Ağrılarını Hafifletir

Papatya çayının adet ağrılarına çok iyi geldiği ve bu dönemde görülen şiddetli ağrıları hafiflettiği neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Adet döneminde görülen krampları dindirerek ve şiddetli ağrıları hafifleterek hissedilir bir rahatlama sağlar.

Uykuyu Düzene Sokar

Daha rahat ve kaliteli bir uyku için papatya çayı içmeyi ihmal etmemelisiniz. Uyku bozuklukları yaşadığınız dönemlerde papatya çayı içmeniz uykunuzun düzene girmesinde yardımcı olacaktır. Uykuya dalmakta zorlandığından şikayet edenler, uykuyu tetikleyen ve daha kaliteli uyunmasını sağlayan papatya çayını mutlaka denemelidir.

Kemik Erimesini Yavaşlatır

Papatya çayı kadınlarda genellikle menopoz döneminden sonra görülen osteoporoz yani kemik erimesini yavaşlatıcı etkisiyle sağlığa çok ciddi bir fayda sağlamaktadır. Çünkü kemik erimesi kemiklerde kırılmaya ve şekil bozukluğuna neden olur.

Kanseri Engeller

Papatya çayının içeriğinde bulunan antioksaidanlardan olan apigenin maddesi sindirim sistemi, cilt, meme ve prostat kanseri gibi çok ciddi sağlık problemlerine yakalanma riskini sıfıra kadar indirir. Ayrıca tiroid kanserini engellediği de yapılan bir bilimsel araştırma ile tespit edilmiştir.

İltihabı Engeller

Enfeksiyon rahatsızlıklarını engelleyen papatya çayı vücutta iltihap oluşumunu da engellemektedir. Mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde çok etkilidir. Papatya çayı düzenli tüketildiği takdirde kas spazmlarına, bulantı hissine ve mide hastalıklarına çok iyi gelir.

Diyabeti Engeller

Diyabet rahatsızlığı olanların imdadına yetişen papatya çayı kandaki şeker seviyesini düşürdüğü gibi insülin miktarını da düzenlemektedir. Bu özellikleriyle papatya çayı diyabeti engellemektedir.

Cilt Sağlığını Destekler

Ciltte görülen sağlık problemlerinin tedavisinde veya engellemesinde papatya çayını etkisi oldukça fazladır. Ciltteki kaşıntılı ve döküntülü sağlık problemlerinin üstesinden rahatlıkla gelir. Egzama ve rosa gibi cilt tahrişlerinin tedavisinde etkili olan papatya çayının antioksidan etkisi olduğu bilinmektedir. Cilde parlak bir görünüm kazandırdığı gibi kırışıklıkları azaltır.

Stresi Azaltır

Papatya çayının insan psikolojisine en büyük faydası çağımızın hastalığı olan stresi azaltması ve kaygıyı gidermesidir. Sinirleri yatıştırdığı gibi migren ağrılarını hafifletir.

Saç ve Ağız Sağlığını Destekler

Kafa derisindeki tahrişin hafiflemesinde etkili olan papatya çayı saç tellerini de kuvvetlendirmektedir. Kepeği de gideren papatya çayı saçı yumuşatır. Antiseptik özelliği olan papatya çayı ağız kokusunu gidermekte ve diş çürüklerini önlemektedir. Diş ve diş eti sağlığını destekleyen papatya çayı, diş ağrısı içinde doğal bir ağrı kesicidir.

papatya çayı sağlığa faydaları
papatya çayı sağlığa faydaları

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Papatya çayının sağlığa faydalarından en yüksek seviyede istifade edebilmek için ‘Papatya çayı nasıl demlenir?’ sorusunun yanıtını çok iyi bilmek gerekir. Şimdi papatya çayının nasıl demlendiğine birlikte inceleyelim.

Papatya çayı demlemek için öncelikle 1 su bardağının içerisine 2-3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya ekleyin. Daha sonra su bardağının içerisine sıcak su katın. Ortalama 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra papatya çayınızı süzgeçle bir fincanın içerisine boşaltın. Tercihe göre bal veya limon katabilirsiniz. Papatya çayını günlük 2-3 bardaktan fazla içmemeye dikkat etmelisiniz.

Papatya Çayının Zararları

  • Papatya çayı alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Kan inceltici ilaçlarla etkileşime girdiğinden bu tür ilaçları içenler papatya çayını tüketmemelidir.
  • Hamileler ve bebeğini emziren anneler doktor tavsiyesiyle papatya çayını içmelidir.
  • Çocuk ve bebeklerde nasıl bir yan etkiye neden olacağı bilinmediğinden çocuk ve bebeklere papatya çayı içirilmemelidir.
  • Uykuyu tetikleyen bir bitki çayı olduğundan dikkat gerektiren işlerde çalışanlar, çalışırken papatya çayı tüketmemelidir.
  • Papatya çayının günlük ne kadar içileceği yaşa, kiloya ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir.
  • Sinir sistemine olan etkisi direkt olduğundan uzun süre sürekli olarak içilmemelidir.
  • Yaşam öyküsünde hormon dengesizliği olan kişiler doktor tavsiyesiyle papatya çayı içmelidir.
  • Diyabet rahatsızlığından dolayı sürekli ilaç kullananlar, papatya çayı içmemelidir.     
Önceki İçerikKakaolu Prenses Tatlısı Tarifi
Sonraki İçerikSu İçmenin Faydaları