Kahve Türleri Nelerdir, Faydaları ve Zararları

kahve türleri nelerdir, faydaları ve zararları
kahve türleri nelerdir, faydaları ve zararları

Sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen kahve günümüzün en fazla tüketilen içecekleri arasında yer almaktadır. Günümüzde onlarca kahve türü bulunmasına rağmen en fazla tercih edilen kahve türü Türk kahvesidir. İster evde, ister dışarıda, isterse de işte olalım canımızın çektiği her an kahveye ulaşabilme imkanı kahveyi daha cazip hale getirmektedir. Kahve bu kadar fazla tüketilen bir içecek olunca doğal olarak ‘Kahve türleri nelerdir, faydaları ve zararları’ ile ilgili yapılan araştırma sayısı da bir hayli fazladır. Şimdi kahve türleri ile birlikte faydalarına ve zararlarına birlikte göz atalım.

Espresso

İtalya’nın dünyaya bir ikramı olan espresso, kıvamı yoğun ve sert bir kahve olarak bilinmektedir. Çok hızlı hazırlanabilen espresso içerken kahve tadını yoğun olarak alırsınız. Espresso kahve tercihe göre su veya sütle seyreltilerek içilebilir. Şimdi bu yoğun kıvamlı kahvenin faydalarını ve zararlarına göz atalım. ,

Espresso Kahvesinin Faydaları;

Günde 2 fincan espresso kahve içmek uzun belleği kuvvetlendirdiği gibi hafıza gelişiminde de önemli bir yardımcıdır.

İçeriğindeki kafein sayesinde zihni uyandıran ve yorgunluğu azaltan espresso kahve dikkati artırmaktadır.

100 gramında sadece 21 kalori barındıran espresso kahve zayıflamada önemli bir yardımcıdır. Ayrıca spor esnasında performansı artırıcı etkisi vardır.

Espresso kahvenin içeriğindeki antioksidan felç riskini düşürür. Ayrıca cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tip 2 diyabet riskini yüzde 11 azaltmaktadır. Sağlığa olan bu faydalarından dolayı günde 1 fincan espresso kahve içilebilir.

Espresso Kahvenin Zararları;

Espresso kahvenin sağlığa olan zararlarının birçoğu içeriğindeki kafeinden kaynaklanmaktadır.

Espresso kahvenin içeriğindeki kafein kalbe kan akışını yavaşlattığından kalp zarar görebilir. Espresso kahve gün içerisinde aşırı tüketilirse kalp atışları hızlanabilir.

İçeriğindeki kafein özofagusa etki ettiğinden dolayı mide ekşimesi yani reflü nedenidir.

Yine içeriğindeki kafein adrenalin gibi hormonları uyardığından vücut titremesine neden olabilir. Adrenalin hormonu ise anksiyete bozukluğuna yol açabilir.

İçeriğindeki kafein yüzünden böbrekler daha fazla idrar üretebilir.

Filtre Kahve

Filtre kahvenin içeriğindeki antioksidan birçok hastalık riskini azalttığı gibi vücudun gereksinim duyduğu pek çok besin maddesini içeriğinde barındırmaktadır. Yeter ki kahve severler kahveyi filtre ve espresso olarak tüketmeye dikkat etsinler. Şimdi filtre kahvenin sağlığa faydalarını ve zararlarını inceleyelim.

Filtre Kahvenin Sağlığa Faydaları;

Beyin fonksiyonlarını hızlandırarak zihni açmaktadır.

Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile vücuttaki yağları daha hızlı yakmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken kremalı ve bol şekerli içilmemesidir. Kalori değeri neredeyse sıfır olan filtre kahve, iştahı baskılayarak kilo vermeye yardım etmektedir.

Vücuda enerji vererek günü zinde geçirmenizi sağlar. Özellikle efor gerektiren işlerde çalışanlar filtre kahve içmeyi ihmal etmemelidir. Yine spor yapmaya başlamadan yarım saat evvelde iyi bir tercihtir.

Karaciğer rahatsızlıklarına karşı ciddi koruma sağlayan filtre kahve karaciğer yağlanması riskini düşürür. Alzheimer ve Parkinson gibi çok ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

Kalp ve damar hastalıklarıyla savaşır. Damarlardaki kan akışını daha verimli hale getirerek kan dolaşım sistemiyle ilgili hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Kötü kolesterole olumsuz etkisi olan filtrelenmemiş kahvedense kötü kolesterole iyi gelen filtrelenmiş kahveyi içmeyi tercih etmek gerekir.

Filtre kahve insana rahatlık ve gevşeme hissi verir.

Günümüzde çok sık rastlanan rahatsızlıklar arasında yer alan tip 2 diyabet ile savaşmaktadır.

Filtre kahveyi düzenli tüketenlerin depresyona girme riskinin düşük olduğu belirlenmiştir. Bunda kahvenin mutluluk hormonlarını artırmasının etkisinin büyük olduğu düşünülmektedir.

Filtre Kahvenin Sağlığa Zararları;

Filtre kahve çok aşırı tüketilmediği, şekersiz, kremasız ve sütsüz tüketildiği takdirde sağlığa olan zararları minimuma indirilir.

Kalp ritmini hızlandırdığı ve kalp krizi riskini yükselttiği için kalp hastası olanların sınırlı tüketmesi tavsiye edilir. Uzmanlar, günde 1 fincandan fazla tüketimini tavsiye etmemektedir. Gün içerisinde 2 fincandan fazla içilmesi ise sağlığı tehdit eder.    

Soğuk Kahveler

Yazın o bunaltıcı sıcaklarında ferahlamak ve rahatlamak için tüketilen soğuk içecekler arasına artık soğuk kahvelerde girdi. İnternetin yaşamlarımıza girmesiyle birlikte beslenme konusunda daha da bilinçlenen insanlar, soğuk kahvenin sağlığa olan faydaları ve zararları ile ilgilide araştırma yapmaktalar. Sizler için soğuk kahvenin sağlığa faydalarını ve zararlarını araştırdık. Şimdiden keyifli okumalar!  

Soğuk Kahvenin Sağlığa Faydaları;

Metabolizmayı yüzde 11 daha hızlı çalıştırarak yakılan kalori miktarını artırır. Ayrıca içeriğindeki kafein vücuttaki yağ yakımını iki kat artırır.

Modunuzu yükselterek, ruh halinizi düzelterek sizi canlandırır ve kendinizi daha iyi hissettirir.

Kan basıncını düşürerek, kan şekerini stabilize ederek ve insülin direncini artırarak kalp sağlığını korur.

İçeriğindeki güçlü antioksidanlarda bulunan klorojenik asitler sayesinde tip 2 diyabete yakalanma riskini azaltır.

Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara yakalanma riskini yüzde 65 azaltır.

Sıcak kahveye kıyasla mideyi daha az yorduğundan mide yanması, gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarında riski neredeyse sıfıra indirir.

Soğuk kahvenin içeriğindeki antioksidanlar felç, kaza, diyabet, yaralanma ve enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürdüğünden ömrü uzatır.

Soğuk Kahvenin Sağlığa Zararları;

Soğuk kahvenin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Özellikle kronik kalp rahatsızlığı bulunanlar soğuk kahveyi sınırlı tüketmelidir.

Vücutta su kaybına neden olur. Bu nedenle soğuk kahve içenler su tüketmeyi ihmal etmemelidir.

İçeriğindeki kafein kalsiyumun idrarla atılmasını sağladığından kemik erimesi riskini artırmaktadır. Ayrıca demir mineralinin yanı sıra besinlerdeki diğer vitamin ve minerallerin emilimini güçleştirmektedir.

Ülser, gastrit gibi rahatsızlıkları engellese de bu tür mide rahatsızlığı olanlar bu rahatsızlıkları daha da kötüleştiren soğuk kahveyi tüketmemelidir.

Türk Kahvesi

Günümüzde dünyaya nam salmış olan Türk kahvesi daha fazla sağlığa olan faydalarıyla gündeme gelse de sağlığa zararları da vardır. Şimdi bilinçli bir tüketim içim Türk kahvesinin sağlığa olan faydalarına ve zararlarına göz atalım.

Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları;

Sütle birlikte tüketilen Türk kahvesi açlık hissini bastırarak obeziteyle savaşmaktadır.

Vücudun insülin direncini kırdığından ve tatlı gereksinimini azalttığından dolayı şeker hastaları için faydalıdır.

Beyne kan dolaşımını hızlandırarak dikkati artırır.

Beyin damarlarında kasılma yaptığından dolayı migren ataklarına iyi gelmektedir. Ancak Türk kahvesini çok sık tüketen migren hastaları birden kahve içmeyi bırakırlarsa migren ataklarının sıklaşma riski yüksektir.

Türk Kahvesinin Sağlığa Zararları;

Türk kahvesi gün içerisinde aşırı tüketilirse kalp çarpıntısı yapabilir.

Türk kahvesini aşırı tüketen 40 yaş ve üstü kişilerde kemik erimesi rahatsızlığı görülebilir.

Gece geç saatlerde içmemek gerekiyor. Çünkü uykusuzluk ve sinir yapma ihtimali oldukça yüksek.

Türk kahvesinin günaşırı tüketimi uzun vadede doğurganlığı azaltabilir.         

Önceki İçerikLokum Kıvamında Et Sote Tarifi
Sonraki İçerikElmalı Kurabiye Tarifi, Nasıl Yapılır