Sütlü ve Tahinli Un Helvası Nasıl Yapılır

sütlü tahinli un helvası nasıl yapılır
sütlü tahinli un helvası nasıl yapılır

Malzemeler

  • Sıvı yağ- 1 kahve fincanı
  • Tahin – 1 kahve fincanı
  • Tereyağı – 100 gram
  • Dövülmüş ceviz – 1 çay bardağı

Şerbetin Hazırlanması İçin Malzemeler

  • Süt – 2 su bardağı
  • Toz şeker – 1 su bardağı

Sütlü ve Tahinli Un Helvası Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Ocağa alınan çelik bir tencerenin içerisine 2 su bardağı süt ve 1 su bardağı toz şeker döküldükten sonra bir çırpma aletiyle kaynayana kadar karıştırılır ve ocaktan alınır.

Sütlü ve Tahinli Un Helvası Nasıl Yapılır?

Ocağa alınan teflon bir tavanın içerisine 1 kahve fincanı sıvı yağ ve 100 gram tereyağı konulduktan sonra tahta kaşık yardımıyla karıştırılarak tereyağı eritilir.

Daha sonra 1 su bardağı un teflon tavanın içerisine dökülerek un kısık ateşte sürekli karıştırılarak kavrulur. Unun rengi kahverengiye dönünce ocakta 2 dakika kaynatılan şerbeti bir kepçeyle kaynar kaynar unun üstüne dökülür.

Şerbetin hepsi teflon tavaya döküldükten sonra süt tamamen çekene kadar sürekli karıştırılarak pişirilmeye devam edilir.

Süt tamamen çekilince de 1 kahve fincanı tahin ve 1 çay bardağı dövülmüş ceviz teflon tavadaki karışımın üstüne dökülür ve karıştırılmaya devam edilir.

Malzemeler birbiriyle özdeşleşene kadar karıştırıldıktan sonra servise hazır olan un helvası istenilen şekil verilerek sıcak ya da soğuk servis edilir.

Herkese afiyet olsun.

Sütlü ve Tahinli Un Helvası Kaç Kalori?

100 gram sütlü ve tahinli un helvası 382 kalori içerirken, 68 gram 1 porsiyon sütlü ve tahinli un helvası 258 kalori içermektedir.

Kalori değerleri oldukça yüksek olan sütlü ve tahinli un helvası bol miktarda yağ ve protein içermektedir. 200 kalori beslenme programı baz alındığı zaman 1 porsiyonu vücudun günlük kalori gereksiniminin yüzde 13’ünü, yağ gereksiniminin yüzde 18’ini ve protein gereksiniminin yüzde 10’unu karşılamaktadır.

Sütlü ve Tahinli Un Helvası Püf Noktaları Nelerdir?

Un kavrulurken kokusu çıkana ve rengi kahverengiye dönene kadar sürekli karıştırılmak suretiyle kavrulmalıdır.

Unun rengi kahverengiye döndüğü zamanda kaynayan sütlü şerbet unun üstüne dökülerek sürekli karıştırmak suretiyle sütün çekmesi sağlanmalıdır.

Helvanın bütün malzemelerinin iyice kavrulmasına dikkat edilmelidir.

Önceki İçerikEt Kapama Tarifi – Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikNutellalı Poğaça Nasıl Yapılır? Nutellalı Poğaça Tarifi