Pekmez Kaç Kalori

pekmez kaç kalori
pekmez kaç kalori

Kahvaltı sofralarımızın vitamin kaynağı pekmez, dut, üzüm, andız, hurma ve keçiboynuzu gibi farklı meyvelerden hazırlanmaktadır. Koyu rengi, yoğun kıvamı ve hafif keskin tadıyla damak zevkimize hitap eden pekmezin besin değeri oldukça yüksektir.

Kış aylarının soğuk günlerinde tüketildiği zaman insanın içini ısıtan pekmez kaç kalori? İçeriğinde bol miktarda şeker barındıran pekmezin kalori değerleri hangi tür meyveden yapıldığına göre değişmektedir. Şunu belirtmekte de fayda var ki özellikle fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanlar ile formunu korumak isteyenlerin pekmezi çok dikkatli tüketmesi gerekir. Şimdi pekmezin kalori ve besin değerlerini, kilo aldırıp aldırmadığını hep birlikte inceleyelim.

İçerik Başlıkları

Dut Pekmezi Kaç Kalori

Dut pekmezinin ana malzemesi genellikle olgunlaşmış karadut meyvesidir. Tadı hafif mayhoş olduğu için tadı aşırı şekerli değildir. Diğer pekmez türleriyle kıyaslandığı zaman tadı daha hafif ve daha akışkan olduğu için kahvaltı sofralarının yanı sıra tatlılarda da malzeme olarak kullanılmaktadır. Dut pekmezi beyaz duttan da yapılabilmektedir. Karadut pekmezi ile beyaz dut pekmezinin kalori değerleri arasında ise çok fazla bir fark yoktur. Peki, ‘Dut pekmezi kaç kalori?’ İşte dut pekmezinin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen karadut pekmezi 3 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı karadut pekmezi 15 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 çorba kaşığı karadut pekmezi 30 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen orta porsiyon karadut pekmezi 299 kalori değerindedir.
 • 380 gram gelen 1 kavanoz karadut pekmezi 1136 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde yüzünü karbonhidratlar oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz.

Karadut pekmezi ya da beyaz dut pekmezi kış mevsiminde çok sık karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer alan öksürüğe çok iyi gelmektedir. Bu nedenle kış mevsiminde sabahları 1 tatlı kaşığı tüketmeye özen göstermek gerekir.

Üzüm Pekmezi Kaç Kalori

Pekmez türleri içerisinde en yaygın tüketileni siyah, mor ve beyaz üzümden yapılan üzüm pekmezidir. Çoğu kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi olan üzüm pekmezi tatlılarda da rafine şeker yerine kullanılırsa daha sağlıklı tatlılar tüketmiş oluruz. Kendisine has bir kokusu olan ve şekerli bir tada sahip olan üzüm pekmezi kaç kalori? İşte besin değerleri oldukça yüksek olan ve lezzetiyle damakları şenlendiren üzüm pekmezinin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen üzüm pekmezi 3 kalori değerindedir.
 • 7 gram gelen 1 çay kaşığı üzüm pekmezi 20 kalori değerindedir.
 • 14 gram gelen 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi 41 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen 1 çorba kaşığı üzüm pekmezi 58 kalori değerindedir.
 • 134 gram gelen 1 çay bardağı üzüm pekmezi 389 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 100’ünü karbonhidratlar oluşturur. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz.
pekmez kaç kalori
pekmez kaç kalori

Keçiboynuzu Pekmezi Kaç Kalori

Keçiboynuzu pekmezini harnup pekmezi olarak da biliriz. Kurutulmuş keçiboynuzu meyvelerinin suda yumuşatıldıktan sonra kaynatılmasıyla yapılan keçiboynuzu pekmezinin kıvamı oldukça yoğundur ve tadı da diğer pekmez çeşitlerine göre daha keskindir. Peki, besin değerleri oldukça yüksek olan ve insanların şifa olarak tükettiği keçiboynuzu pekmezi kaç kaloridir? İşte keçiboynuzu pekmezinin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen keçiboynuzu pekmezi 3 kalori değerindedir.
 • 8 gram gelen 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi 22 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi 41 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen 1 çay bardağı keçiboynuzu pekmezi 270 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 98’ini karbonhidratlar, yüzde 2’sini ise proteinler oluşturur. Kalori değerlerinde yağ bulunmaz.

Pekmezli Kek Kaç Kalori

Pekmezli kek, keke rafine şeker yerine pekmez eklenmesiyle elde edilir. Bu nedenle de tadı normal keke göre çok daha doğaldır. Ayrıca pekmezin aroması iştahı açtığından pekmezli keki tüketirken ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmek gerekiyor. Peki, normal keke göre daha sağlıklı olan pekmezli kek kaç kalori? İçeriğinde şeker olmasa da pekmezin şekeri aratmadığı pekmezli kek kalori değerleri şöyle;

 • 1 gram gelen pekmezli kek 2 kalori değerindedir.
 • 45 gram gelen ince 1 dilim pekmezli kek 112 kalori değerindedir.
 • 90 gram gelen orta porsiyon pekmezli kek 223 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 52’sini karbonhidratlar, yüzde 36’sını yağlar ve yüzde 12’sini proteinler oluşturmaktadır.

Pekmez Kilo Aldırır mı?

İçeriğindeki yüksek besin değerleriyle besleyici olan pekmezi hepimiz severek tüketiriz. Pekmezin içeriğindeki yüksek şeker oranı ‘Pekmez kilo aldırır mı?’ sorusuna sizleri sevindirecek yanıtı vermemizi engellemektedir. Pekmez, maalesef kilo aldıran bir besindir. Hatta kilo almak isteyenlere ya da kilo almakta zorlananlara pekmez tüketmesi özellikle tavsiye edilir. Kilo almak isteyenler kısa bir süre pekmezi düzenli tüketirlerse kilo aldıklarını fark edeceklerdir. Ancak bu noktada pekmezin tüketim miktarı ve hangi meyveden yapılan pekmezin tüketildiği de önemlidir. Çünkü kalori değerleri yüksek olan keçiboynuzu ya da dut pekmezinin tüketilmesi rahatlıkla kilo aldırmaktadır. Pekmezi sağlık için tüketenler ise kilo problemi varsa tüketirken ölçüyü kaçırmamaya ve sabahları aç karnına tüketmeye özen göstermelidir.

Diyette Pekmez Tüketilir mi?

Diyet yapanlar ile formunu korumak isteyenler, ‘Diyette pekmez tüketilir mi?’ sorusunun yanıtıyla ilgili uzman görüşlerini sık sık araştırırlar. Uzmanlar ise diyet yaparken pekmez tüketilmesini önermez. Pekmezin tek başına kilo vermeye hiçbir katkısı olmasa da tek başına kilo aldıran bir besin olduğu bilinmelidir. Halsizliğe iyi gelen pekmez diyetteyken bu amaçla tüketilecekse ölçülü olunmalıdır. Tatlı krizine girenler ise 1 yemek kaşığı pekmezi meyvelerin üstüne döktükten sonra yiyerek tatlı krizlerini geçiştirebilirler. Zengin kalsiyum içeriğinden dolayı diyetteyken ölçüyü kaçırmadan tüketilmesi pekmezi diyette önemli bir yardımcı haline getirir.

Önceki İçerikTarçının Faydaları Nelerdir
Sonraki İçerikKısır Kaç Kalori