Patlamış Mısır Kaç Kalori

patlamış mısır kaç kalori
patlamış mısır kaç kalori

Patlamış mısırı çok sevenler, patlamış mısırın kalori değerlerini bilselerdi yine bu kadar severler miydi? Şundan eminiz ki patlamış mısır sevenlerin çoğu bu sevdadan vazgeçerdi.

Cin mısırı adı da verilen patlamış mısırın üretim şekli normal tarla mısırına göre çok farklıdır. Bu da tarladaki mısırın patlatılması sonucunda elde edilen lezzet ile cin mısırının lezzetinin çok farklı olduğu anlamına geliyor.

Tarla mısırına göre daha sert bir kabuğa sahip olan cin mısırının içeriğinde nişasta ve su vardır. Cin mısırının içeriğindeki nişasta ve su 70 derecelik ısıda kavrulmaya başladığı zaman her bir mısır tanesi patır patır patlamaya başlar. Böylelikle film, dizi ve çay keyiflerinin en lezzetli atıştırmalıkları arasında yerini alır.

Peki, ‘Patlamış mısır kaç kalori?’ Genellikle evde patlatılarak tüketilen patlamış mısır kalori değerlerine birlikte göz gezdirelim.

Yağsız Patlamış Mısır Kaç Kalori

Patlamış mısırın en sağlıklı tüketimi yağ içermediğinden dolayı yağsız patlamış mısırdır. Ekmekle eş değer bir besin olan yağsız patlamış mısırın 3 avucu 2 dilim ekmek yerine geçer. Şimdi ‘Yağsız patlamış mısır kaç kalori?’ sorusunun yanıtına bakalım.

 • 1 gram gelen yağsız patlamış mısır 3 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 avuç yağsız patlamış mısır 34 kalori değerindedir.
 • 18 gram gelen 1 porsiyon yağsız patlamış mısır 61 kalori değerindedir.
 • 21 gram gelen 1 su bardağı yağsız patlamış mısır 71 kalori değerindedir.
 • 50 gram gelen bir kase yağsız patlamış mısır 169 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 75’ini karbonhidratlar, yüzde 13’ünü yağlar ve yüzde 12’sini proteinler oluşturur. Besin değerlerinde ise 29.44 gram karbonhidrat, 2.29 gram yağ ve 4.81 gram protein vardır.
yağsız patlamış mısır kaç kalori
yağsız patlamış mısır kaç kalori

Yağlı Patlamış Mısır Kaç Kalori

Yağlı patlamış mısırın en fazla tereyağlısı tercih edilmektedir. Her damak tadına hitap eden soslu ve baharatlı türleri ise çok favoridir. Özellikle kış mevsiminin soğuk gecelerinde tüketilen yağlı ve yağsız patlamış mısır, evlerin geleneksel bir lezzeti haline gelmiştir. Şimdi de ‘Yağlı patlamış mısır kaç kalori?’ birlikte inceleyelim.

 • 1 gram gelen yağlı patlamış mısır 5 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen bir avuç yağlı patlamış mısır 52 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen 1 kase yağlı patlamış mısır 105 kalori değerindedir.
 • 21 gram gelen 1 su bardağı yağlı patlamış mısır 110 kalori değerindedir.
 • 50 gram gelen büyük tabak yağlı patlamış mısır 262 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 31’ini karbonhidratlar, yüzde 64’ünü yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 19.81 gram karbonhidrat, 18.33 gram yağ ve 3.24 gram protein vardır.

Peyman Nutzz Klasik Patlamış Mısır Kaç Kalori

 • 1 gram gelen Peyman Nutzz klasik patlamış mısır 5 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen 1 paket Peyman Nutzz patlamış mısır 478 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 50’sini karbonhidratlar, yüzde 43’ünü yağlar ve yüzde 7’sini proteinler oluşturur. Besin değerlerinde ise 57.4 gram karbonhidrat, 21.9 gram yağ ve 7.9 gram protein vardır.

Patlamış Mısırın Sağlığa Faydaları

 • Yağsız ve tuzsuz patlatılan mısırın içeriğindeki B ve E vitaminleri çok zengindir. Ayrıca mısırın içerisine eklenen yağ ve tuz oranı arttıkça mısır içeriğindeki besin değerlerini kaybeder.
 • Patlamış mısırın sağlığa faydaları arasında belki de en önemlisi kalp sağlığına verdiği destektir. Kötü kolesterol ile mücadele ederek kötü kolesterol seviyesini düşürür.
 • Patlamış mısır tüketilirken ölçü kaçırılmazsa kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Bu da insülin dengesinin sağlanmasında önemli bir yardımcıdır.
 • Kan şekerini düşüren yağsız ve tuzsuz mısırı şeker hastaları da evde hazırlayarak tüketebilir.
 • Patlamış mısırın içeriğindeki antioksidanlar tüketilirken ölçü kaçırılmazsa kansere ve birçok hastalığa karşı kalkan olur.
 • Almanya en sağlıklı atıştırmalık olarak patlamış mısırı kabul etmekte ve kendi halkına tavsiye etmektedir.
 • Vücut direncini artıran patlamış mısır vücudumuzdaki serbest radikallerle de mücadele eder.

Patlamış Mısırın Sağlığa Zararları

 • Mısır ufak taneli bir besin olduğu için bebeklerin ve küçük çocukların tüketmemesi gerekir. Çünkü soluk borusuna kaçarak boğma neticesinde hayatını kaybetme riski yüksektir. Bu nedenle aileler bu duruma çok dikkat etmelidir.
 • Özellikle tuzlu ve yağlı mısır sivilce nedenidir. Ayrıca göbek bölgesini yağlandırır.
 • Düzenli olarak tüketilen patlamış mısıra eklenen tuzda ölçü kaçırılırsa bir müdeet sonra vücutta ödem oluşur.
 • Mikrodalga fırınlarda hazırlandıktan sonra paketlenerek satılan patlamış mısırın içeriğindeki tereyağı aroması sağlığa zararlı olduğundan evde patlatılarak tüketilen patlamış mısır en sağlıklısıdır.

Patlamış Mısır Zayıflatır mı?

Patlamış mısır ufak taneli bir besin olduğundan dolayı tüketilirken ölçünün kaçırılma riski yüksektir. Ölçü kaçırıldığı zamanda mısır tanelerinin kilo aldırması kaçınılmaz bir hal alır. Çünkü kalori değerleri oldukça yüksek bir besindir. Ayrıca içeriğine eklenen tuz ve yağ patlamış mısırı sağlıksız hale getirmektedir.

Diyete uygun hazırlanan patlamış mısırlar hafif ara öğün olarak tüketilebilir. Ama patlamış mısır tüketilirken yanına çoğu zaman cips, asitli içecekler ve kuru yemişler eşlik ettiği için kilo aldırma riski daha da yükselmektedir. Özellikle film ya da maç izlerken ölçüyü kaçırmamak ve kilo almamak için patlamış mısırın tüketimine çok dikkat etmek gerekiyor.

‘Patlamış mısır zayıflatır mı?’ sorusuna zayıflatmasa da diyet programları için hazırlanan patlamış mısırların ölçülü tüketilirse kilo aldırmayacağı yanıtı verilebilir. İçeriğinde tuz ve yağ bulunan patlamış mısırın düzenli tüketilmesi ise vücutta yağ birikerek kilo yapacağı gibi ödem nedenidir. Yine patlamış mısırın yanında içecek sevenlerin, ayran ya da bitki çayını tercih etmesi daha sağlıklıdır.

Önceki İçerikHamsi Kaç Kalori
Sonraki İçerikIsırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir