Hamsi Kaç Kalori

hamsi kaç kalori
hamsi kaç kalori

Omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengin olan hamsi, kış mevsiminin soğuk günlerinde tüketilebilecek en ideal balıktır. Yanında bol limonlu bir salatada varsa tadına doyum olmaz. Hamsinin haftada 2 defa düzenli olarak tüketilmesi kalp ve damar sağlığını destekler. Çocukların kas ve kemik gelişimine katkısı ise mucizevidir. Hamsinin içeriğindeki vitaminler diş ve kemik sağlığı için önemlidir. Okul öncesinde hamsiyi bol tüketen ve hamsideki Omega-3 yağ asitlerinden yeterince istifade eden çocuklar, hem okul çağında, hem de ilerleyen yaşlarda daha zeki olur.

Vücudun protein ve B vitamini gereksinimini karşılayan hamsi kaç kalori? Hamsiyi düşük kalori değerleri ile tüketmek isteyenler kızartmasından kesinlikle kaçınmalı, az yağ ile pişirmelidir. Kış mevsiminin sağlık açısından en ideal balığı olan hamsinin kalori değerlerini birlikte inceleyelim.

İçerik Başlıkları

Hamsi Kaç Kalori

Fosfor ve folik asit deposu olan hamsiyi Karadeniz halkı o kadar fazla sever ki hemen hemen her öğünlerinde hamsiye yer verirler. Diyet öğünleri içinde sağlıklı bir besin olan hamsi sağlıklı yöntemlerle pişirilirse kesinlikle kilo aldırmaz. Besin değerleri açısından da çok yüksek olan hamsi kaç kalori? İşte hamsi kalori değerleri;

 • 10 gram gelen 1 adet hamsi 12 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen 10 tane hamsi 115 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen 1 porsiyon hamsi 230 kalori değerindedir.
 • 1 kilo hamsi 1150 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 40’ını yağlar ve yüzde 60’ını proteinler oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde karbonhidrat yoktur. Besin değerlerinde ise 50 gram yağ ve 170 gram protein vardır.
hamsi kaç kalori
hamsi kaç kalori

Hamsi Tava Kaç Kalori

Hamsinin mısır ununa bulandıktan sonra tavada kızartılmasıyla hazırlanan ve lezzetiyle dillere destan olan hamsi tavanın içeriğindeki mısır unu ve yüksek yağ oranından dolayı kalori değerleri yüksektir. Hamsi tavanın özellikle kalp sağlığını tehdit ettiğini ve kalp rahatsızlığı olanların hamsi tava tüketmekten kaçınması gerektiğini ifade etmemiz gerekiyor. Peki, ölçü kaçırılmadığı sürece öğünlerde tüketilebilecek hamsi tava kaç kalori? İşte hamsi tavanın kalori değerleri;

 • 15 gram gelen 1 tane hamsi tava 27 kalori değerindedir.
 • 40 gram gelen köfte büyüklüğündeki hamsi tava 72 kalori değerindedir.
 • 95 gram gelen 1 dilim hamsi tava 170 kalori değerindedir.
 • 190 gram gelen 1 küçük porsiyon hamsi tava 340 kalori değerindedir.
 • 250 gram gelen 1 orta porsiyon hamsi tava 448 kalori değerindedir.
 • 380 gram gelen 1 büyük porsiyon hamsi tava 681 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 10’unu karbonhidratlar, yüzde 47’sini yağlar ve yüzde 43’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 18.37 gram karbonhidrat, 36.39 gram yağ ve 74.63 gram protein vardır.

Hamsi Buğulama Kaç Kalori

Hamsinin besin değerini korumak ve kalori değeri düşük olarak tüketmek için en uygun yöntem buğulamadır. Kendi buharıyla veya su buharıyla buğulanarak pişirilen hamsinin ziyadesiyle sağlıklı olduğu söylenebilir. İçeriğindeki minerallerle cilt sağlığını destekleyen hamsi buğulama kaç kalori? İşte hamsi buğulamanın kalori değerleri;

 • 15 gram gelen 1 tane hamsi buğulama 12 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen küçük porsiyon hamsi buğulama 80 kalori değerindedir.
 • 240 gram gelen orta porsiyon hamsi buğulama 191 kalori değerindedir.
 • 500 gram gelen büyük porsiyon hamsi buğulama 399 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 7’sini karbonhidratlar, yüzde 39’unu yağlar ve yüzde 54’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 7,78 gram karbonhidrat, 17,49 gram yağ ve 54,47 gram protein vardır.

Hamsili Pilav Kaç Kalori

İçeriğinde yüksek oranda nişasta içeren pirinç ve besin değeri çok yüksek olan hamsinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ve tadına doyulmaz bir yemek olan hamsili pilavı uzmanlar diyet beslenmelerine tavsiye etmemektedir. Kalori değeri oldukça yüksek olan hamsili pilav tüketildiği zaman o günkü ekmek ve et gereksinimi karşılanmış olur. Değişik bir pilav denemek isteyenlere tavsiye edilebilecek hamsili pilav kaç kalori? Hamsili pilavın kalori değerleriyle yazımıza devam edelim.  

 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı hamsili pilav 15 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen 1 tepeleme yemek kaşığı hamsili pilav 22 kalori değerindedir.
 • 230 gram gelen orta porsiyon hamsili pilav 334 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen büyük porsiyon hamsili pilav 436 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 36’sını karbonhidratlar, yüzde 33’ünü yağlar ve yüzde 31’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 39,52 gram karbonhidrat, 16,03 gram yağ ve 34,59 gram protein vardır.

Kızarmış Hamsi Kaç Kalori

Besin değeri oldukça yüksek olan hamsi yağda kızartıldığı zaman besin değerlerinin hepsini kaybedecektir. Ayrıca mısır ununa bulandıktan sonra kızgın yağda kızartılan hamsinin kalori değerleri de çok yüksektir. Kızartılmış hamsinin diyet programlarında kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Peki, hamsinin en sağlıksız tüketim şekli olan kızarmış hamsi kaç kalori? İşte kızarmış hamsiyi sevenler için kalori değerleri;

 • 10 gram gelen 1 tane kızartılmış hamsi 15 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen kızarmış hamsi 152 kalori değerindedir.
 • 250 gram gelen küçük porsiyon hamsi 380 kalori değerindedir.
 • 365 gram gelen orta porsiyon hamsi 555 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 11’ini karbonhidratlar, yüzde 47’sini yağlar ve yüzde 42’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 14,64 gram karbonhidrat, 28,6 gram yağ ve 58,42 gram protein vardır.

Hamsi Köfte Kaç Kalori

Farklı bir köfte tadı arayanlar diğer köfte türlerine hiç benzemeyen ve oldukça lezzetli bir tada sahip olan hamsi köfteyi deneyebilirler. Hamsinin oldukça farklı bir versiyonu olan hamsi köfte kaç kalori? İşte hamsi köftenin kalori değerleri;

 • 30 gram gelen 1 tane hamsi köfte 40 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen hamsi köfte 134 kalori değerindedir.
 • 285 gram gelen orta porsiyon hamsi köfte 382 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 20’sini karbonhidratlar, yüzde 36’sını yağlar ve yüzde 44’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 19,29 gram karbonhidrat, 14,94 gram yağ ve 41,28 gram protein vardır. 
Önceki İçerikBrokolinin Faydaları Nelerdir
Sonraki İçerikPatlamış Mısır Kaç Kalori