Ev Yapımı Poğaça Kaç Kalori

ev yapımı poğaça kaç kalori
ev yapımı poğaça kaç kalori

Günümüzde sabahları evde kahvaltı yapmaya vakit bulamayan insanlar, pastanelerden ya da yol kenarlarında satılan pastane poğaçalarını satın alarak sabah kahvaltılarını yapmaktadırlar. Bu poğaçaların ne kadar sağlıklı olduğu ise tartışılıyor. Aslında sağlıklı olmadığının hepimiz farkındayız ama çaresizliğimiz bu poğaçaları tüketmeye bizleri mecbur bırakıyor.

Oysa evde annelerimizin ya da eşlerimizin hazırladığı poğaçalar hem daha sağlıklı, hem de daha lezzetlidir. Bu nedenle sabahları evde kahvaltı yapmaya vakit bulamayan insanlar, evde poğaça yaptırarak bu poğaçalardan 3-5 tane evden çıkarken yanlarına alsalar ve kahvaltılarını yapsalar sağlıkları için önemli bir adım atmış olurlar. Ayrıca ev yapımı poğaçaların kalori değerleri pastane poğaçalarına göre daha düşük olduğu için kilo problemi de ortadan kalkmış olur. Ev yapımı poğaçaların diğer bir avantajı ise pastane poğaçalarına göre daha ekonomik olmasıdır.

Peki, ‘Ev yapımı poğaça kaç kalori?’ Sizleri pastane poğaçalarını tüketmekten vazgeçirecek ev yapımı poğaçanın kalori değerlerini birlikte inceleyelim.

Ev Yapımı Sade Poğaça Kaç Kalori

Ev yapımı poğaçaların içerisine katılan malzemeler pastane poğaçalarına göre çok farklı olduğu için kalori değerleri pastane poğaçalarına göre çok daha düşüktür. Ayrıca ev yapımı poğaçalar koruyucu ve katkı maddesi içermediği için daha sağlıklıdır. Peki, ‘Ev yapımı sade poğaça kaç kalori?’ İşte ev yapımı sade poğaçanın kalori değerleri;  

  • 50 gram gelen orta boy ev yapımı sade poğaça 117 kalori değerindedir.
  • 90 gram gelen büyük boy ev yapımı sade poğaça 250 kalori değerindedir.

Orta boy ev yapımı sade poğaçayı tükettikten sonra alınan kaloriyi yakmak için 16 dakika yürüyüş yapılabilir, 7 dakika koşu yapılabilir, 14 dakika bisiklet sürülebilir ya da 10 dakika yüzülebilir.  

ev yapımı sade poğaça kaç kalori
ev yapımı sade poğaça kaç kalori

Ev Yapımı Patatesli Poğaça Kaç Kalori

  • 50 gram gelen küçük boy patatesli poğaça 144 kalori değerindedir.
  • Orta boy 1 adet ev yapımı patatesli poğaça 162 kalori değerindedir.

Orta boy ev yapımı patatesli poğaçayı tükettikten sonra alınan kaloriyi yakmak için 27 dakika yürüyüş yapılabilir, 12 dakika koşu yapılabilir, 23 dakika bisiklet sürebilir ya da 16 dakika yüzülebilir.

Ev Yapımı Peynirli Poğaça Kaç Kalori

  • 50 gram gelen orta boy ev yapımı peynirli poğaça 120 kalori değerindedir.
  • 100 gram gelen büyük boy ev yapımı peynirli poğaça 240 kalori değerindedir.

Orta boy ev yapımı peynirli poğaçayı tükettikten sonra alınan kaloriyi yakmak için 17 dakika yürüyüş yapılabilir, 8 dakika koşu yapılabilir, 15 dakika bisiklet sürülebilir ya da 11 dakika yüzülebilir.  

Ev Yapımı Poğaça Kilo Aldırır mı?

Poğaça ev yapımı da olsa yüksek oranda karbonhidrat içerdiğinden ve kalori değerlerinin önemli bir kısmını yağlar oluşturduğundan dolayı ‘Ev yapımı poğaça kilo aldırır mı?’ sorusuna beklediğiniz cevabı veremeyeceğiz. Poğaçanın kalori değerlerini içeriğindeki beyaz un, margarin, şeker ve sıvı yağ yükseltse de ev yapımı poğaçaların kalorisi ile pastane poğaçaların kalorisi arasında kayda değer bir fark vardır. Şunu da unutmamak gerekir ki poğaçanın içerisine katılan kıyma, zeytin, peynir, kaşar vb. iç malzemeler poğaçanın zaten yüksek olan kalori değerlerini daha da yükseltecektir. Ev yapımı poğaçanın içerisindeki yüksek karbonhidrat vücudumuzun gün içerisinde gereksinim duyduğu enerji için önemli olsa da kilo problemi olanlar düzenli tüketmemeye dikkat etmelidir.

Poğaçanın dezavantajlarından biriside tüketildiği zaman çok hızlı bir şekilde tokluk hissi verse de bunun uzun sürmemesidir. Bu da poğaça tükettikten kısa bir süre sonra yeni bir şeyler yeme gereksinimine neden olur ki bu durumda da kilo almak kaçınılmaz hale gelir.

Hamur işlerini sevenler diyete girdiği zaman poğaçayı çok aradıklarından yakınırlar. Ancak yüksek kalori değerlerinden dolayı diyetteyken poğaça tüketmenin riski bir hayli yüksektir. Diyetteyken poğaça kaçamağı yapanlar ise o günkü kalori değerlerini dengelemeye çok dikkat etmelidir. Bunun içinde günlük fiziksel aktiviteler artırılabileceği gibi ekstra sporda yapılabilir. Diyetteyken yulaflı ve kepekli poğaçalarla kaçamak yapılması daha düşük kalori alınmasını sağlar.

 

Önceki İçerikIsırgan Otu Neye İyi Gelir
Sonraki İçerikProfiterol Kaç Kalori