Erik Kaç Kalori

erik kaç kalori
erik kaç kalori

Bağışıklık ve sindirim sisteminin doğal dostu olan erik, lif oranı yüksek bir meyve olduğundan dolayı zayıflamak için diyet yapanlar ile bağırsak sorunları yaşayanların en gözde meyveleri arasındadır. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan erik, kırmızı ve yeşil renkleriyle bahar ayının iştah kabartan meyvelerindendir.

A ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan eriğin içeriğinde demir minerali ve lifte bol miktarda bulunmaktadır. İçeriğindeki bu vitamin ve mineraller sayesinde erik kansızlıktan bağırsak problemlerine kadar birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Peki, insan sağlığı için bu kadar önemli bir meyve olan erik kaç kalori? Bu yazımızda eriğin kalori değerlerinin yanı sıra erik ezmesi, erik reçeli, erik suyu, kırmızı ve sarı erik kalori değerlerini de ele aldık. Eriğin kalori değerleri nelerdir, görelim.

Yeşil Erik Kaç Kalori

Yeşil eriği çoğumuz can eriği adıyla biliriz. Bahar ve yaz mevsiminin en gözde meyvelerinden olan yeşil eriğin süt ürünleri ile birlikte tüketilmesi kas ve kemik gelişimini ve sağlığını desteklemektedir. Peki, sağlığa sayısız faydaları olan yeşil erik kaç kalori? İşte yeşil eriğin kalori değerleri;

 • 10 gram gelen küçük boy erik 5 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen orta boy yeşil erik 9 kalori değerindedir.
 • 40 gram gelen büyük boy yeşil erik 18 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen 1 çay bardağı yeşil erik 46 kalori değerindedir.

200 gram gelen 1 su bardağı yeşil erik 92 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 88’ini karbonhidratlar, yüzde 6’sını yağlar ve yüzde 6’sını proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 22.84 gram karbonhidrat, 0.56 gram yağ, 1.4 gram protein ve 2.8 gram lif vardır.

Kırmızı Erik Kaç Kalori

A ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan kırmızı eriğin içeriğinde bol miktarda lifte bulunmaktadır. Kırmızı eriğin marmelat, reçel, erik suyu ve komposto olarak tüketimi oldukça yaygındır. Kırmızı eriğin kabuğu ile birlikte tüketilmesi kalp sağlığını desteklemektedir. Peki, kansızlığın şifası olan kırmızı erik kaç kalori? İşte kırmızı eriğin kalori değerleri;

 • 25 gram gelen küçük boy kırmızı erik 14 kalori değerindedir.
 • 35 gram gelen orta boy kırmızı erik 19 kalori değerindedir.
 • 45 gram gelen büyük boy kırmızı erik 24 kalori değerindedir.

1 kilogram gelen kırmızı erik 540 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 88’ini karbonhidratlar, yüzde 10’unu yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 109.7 gram karbonhidrat, 5.2 gram yağ, 1.6 gram protein ve 22 gram lif vardır.

Kuru Erik Kaç Kalori

kuru erik kaç kalori
kuru erik kaç kalori

Bağırsağın işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini destekleyen kuru erik, zayıflamak için diyet yapanlar içinde çok iyi bir ara öğündür. Kuru eriğin bir bardak süt veya yeşil çay ile birlikte tüketilmesi metabolizmayı hızlandırmaktadır. Peki, kuru erik kaç kalori? İşte sevenleri için kuru eriğin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen kuru erik 3 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen orta boy kuru erik 26 kalori değerindedir.
 • 30 gram gelen orta porsiyon kuru erik 78 kalori değerindedir.

100 gram gelen 1 çay bardağı kuru erik 261 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 91’ini karbonhidratlar, yüzde 4’ünü yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 56.47 gram karbonhidrat, 1.11 gram yağ, 3.32 gram protein ve 9.41 gram lif vardır.

Erik Suyu Kaç Kalori

Tam bir antioksidan kaynağı olan eriğin, bazı işlemlerden geçirildikten sonra erik suyu ya da erik şerbeti olarak da tüketimi yaygındır. Erik suyu kalp krizi riskini düşürdüğü gibi bağırsakları aktif çalıştırarak kabızlığı engellemektedir. Peki, göz sağlığını da koruyan erik suyu kaç kalori? İşte en sağlıklı içeceklerden olan erik suyunun kalori değerleri;

 • 1 kahve fincanı erik suyu 37 kalori değerindedir.
 • 1 çay bardağı erik suyu 49 kalori değerindedir.
 • 1 litre gelen erik suyu 490 kalori değerindedir.

200 gram gelen 1 su bardağı erik suyu 98 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 93’ünü karbonhidratlar, yüzde 2’sini yağlar ve yüzde 4’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 21.37 gram karbonhidrat, 0.32 gram yağ ve 1.1 gram protein vardır.

Erik Ezmesi Kaç Kalori

 • 1 gram gelen erik ezmesi 2 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı erik ezmesi 20 kalori değerindedir.
 • 30 gram gelen orta porsiyon erik ezmesi 59 kalori değerindedir.

100 gram gelen küçük kase erik ezmesi 196 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 97’sini karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 48.01 gram karbonhidrat, 0.22 gram yağ, 0.84 gram protein ve 2.46 gram lif vardır.

Erik Konservesi Kaç Kalori

 • 150 gram gelen orta kase erik ezmesi 123 kalori değerindedir.

200 gram gelen 1 su bardağı erik konservesi 164 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 97’sini karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 1’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 38.49 gram karbonhidrat, 0.22 gram yağ, 0.65 gram protein ve 1.87 gram lif vardır.

Erik Reçeli Kaç Kalori

 • 1 gram gelen erik reçeli 3 kalori değerindedir.
 • 3 gram gelen 1 çay kaşığı erik reçeli 8 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı erik reçeli 14 kalori değerindedir.

10 gram gelen 1 yemek kaşığı erik reçeli 27 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 99’unu karbonhidratlar oluşturur. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz. Besin değerlerinde ise 6.68 gram karbonhidrat, 0.01 gram yağ, 0.02 gram protein ve 0.06 gram lif vardır.

Sarı Erik Kaç Kalori

 • 10 gram gelen orta boy sarı erik 9 kalori değerindedir.

50 gram gelen 1 çay bardağı sarı erik 46 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 96’sını karbonhidratlar, yüzde 2’sini yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 10.98 gram karbonhidrat, 0.09 gram yağ, 0.22 gram protein ve 3 gram lif vardır.

Sarı Erik Reçeli Kaç Kalori

 • 1 gram gelen sarı erik reçeli 3 kalori değerindedir.
 • 3 gram gelen 1 çay kaşığı sarı erik reçeli 8 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı sarı erik reçeli 14 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı sarı erik reçeli 28 kalori değerindedir.
erik reçeli kaç kalori
erik reçeli kaç kalori

125 gram gelen 1 porsiyon sarı erik reçeli 350 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 99’unu karbonhidratlar oluşturur. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz. Besin değerlerinde 3.41 gram karbonhidrat, 0.01 gram protein ve 0.02 gram lif vardır.

Erik Kilo Aldırır mı?

Vücudundaki fazla yağlardan şikayetçi olanlar için erik mucizevi bir besindir. Bahar ve yaz mevsimlerinin gözde meyvesi olan erik kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan yeşil erik, kilo vermekte önemli bir yardımcıdır. Ayrıca eriğin içeriğindeki antioksidanlar ödem sorununa şifa olmaktadır.

Peki, ‘Erik kilo aldırır mı?’ Lifli besinlerden olan eriğin kilo aldırması söz konusu değildir. İçeriğindeki lif sayesinde bağırsakları düzgün şekilde çalıştıran erik, vücutta yağ oluşumunu da engellemektedir. Erik, kilo verme sürecinde tüketilebilecek en sağlıklı meyveler arasında yer almaktadır.

Önceki İçerikVişne Kaç Kalori
Sonraki İçerikAğlayan Pasta Tarifi