Ceviz Kaç Kalori

ceviz kaç kalori
ceviz kaç kalori

Cevizin içeriğindeki antioksidanlar bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinin yanı sıra birçok kanser türünü engellemektedir. Bu antioksidanlar aynı zamanda kalp sağlığını desteklemektedir.

Ceviz, kadınlarda meme kanseri riskini ciddi oranda düşüren bir besin maddesidir. Anne karnındaki bebeğin beyin gelişiminin desteklenmesi için anne adayının ceviz tüketmeyi ihmal etmemesi gerekir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda görülme riski yüksek olan Alzheimer rahatsızlığında riski düşürmek için cevizin düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Baklava, kek ve daha birçok tatlı türünde iç malzeme olarak kullanılan ceviz kaç kalori? Şimdi cevizin kalori ve besin değerlerini inceleyelim.

1 Adet Ceviz Kaç Kalori

Omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin bir besin olan cevizin, sağlıklı bir sinir sistemi için mutlaka tüketilmesi gerekir. Tüketim şekli bir hayli fazla olan cevizin toplumumuzda tüketimi oldukça yaygındır. Genellikle diyet sürecinde olan ya da formunu korumak isteyenlerin aklına ‘1 adet ceviz kaç kalori?’ sorusu çok takılmaktadır. Özellikle ceviz tüketiminde ölçüyü kaçırmamak için cevizin kalori değerlerini sizler için araştırdık. İşte cevizin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen ceviz 6 kaloridir.
 • 2 gram gelen yarım ceviz 12 kalori.
 • 5 gram gelen orta boyuttaki 1 tane ceviz 31 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı ceviz 62 kaloridir.
 • 20 gram gelen 1 fincan ceviz 124 kalori dir.
 • 25 gram gelen 1 avuç ceviz 155 kalori değerindedir.

1 adet ceviz 31 kalori

100 gram gelen 1 çay bardağı ceviz 619 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 6’sını karbonhidratlar, yüzde 80’ini yağlar ve yüzde 14’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 9,58 gram karbonhidrat, 59,33 gram yağ ve 24,06 gram protein vardır.

Kavrulmuş Ceviz Kaç Kalori

Cevizin içeriğinde E vitamini ve folik asitin yanı sıra fosfor, demir ve çinko mineralleri bol miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri deposudur. Peki, kavrularak tüketildiği zaman kanserojen bileşiklerin ortaya çıkma riski yüksek olan kavrulmuş ceviz kaç kalori? Kavrulmuş cevizin kalori değerleri ile sizlerleyiz.

 • 1 gram gelen kavrulmuş ceviz 7 kalori değerindedir.
 • 2 gram gelen yarım kavrulmuş ceviz 13 kalori değerindedir.
 • 4 gram gelen 1 tane kavrulmuş ceviz 26 kalori değerindedir.

20 gram gelen 1 porsiyon kavrulmuş ceviz 132 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 6’sını karbonhidratlar, yüzde 85’ini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 2,14 gram karbonhidrat, 12,61 gram yağ ve 2,91 gram protein vardır.

Ceviz Ezmesi Kaç Kalori

Tam bir enerji deposu olan ceviz ezmesi spordan evvel tüketilirse çok yüksek performans sağlar. Güne enerji depolayarak başlamak isteyenler de kahvaltıda 1 tatlı kaşığı ceviz ezmesi tüketerek bütün günü zinde geçirebilirler. Vücut için enerji kaynaklarından biri olan ceviz ezmesi kaç kalori? İşte ceviz ezmesi kalori değerleri;

 • 1 gram gelen ceviz ezmesi 7 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı ceviz ezmesi 33 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı ceviz ezmesi 67 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen 1 porsiyon ceviz ezmesi 133 kalori değerindedir.

200 gram gelen 1 su bardağı ceviz ezmesi 1334 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 6’sını karbonhidratlar, yüzde 85’ini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 21,61 gram karbonhidrat, 127,4 gram yağ ve 29,35 gram protein vardır.

Cevizli Baklava Kaç Kalori

Türk mutfağında yeri bambaşka olan baklavanın en fazla cevizlisi tüketilmektedir. Bayramların ve özel günlerin olmazsa olmazı olan cevizli baklavanın kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olmaması için yanında ayran ya da süt içilmesi tavsiye edilir. Sağlığın korunması için 1 dilimden fazla tüketilmemesi tavsiye edilen cevizli baklava kaç kalori? İşte cevizli baklavanın kalori değerleri;

 • 1 gram gelen cevizli baklava 3 kalori değerindedir.
 • 40 gram gelen 1 dilim cevizli baklava 114 kalori değerindedir.

160 gram gelen 1 porsiyon cevizli baklava 456 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 55’ini karbonhidratlar, yüzde 41’ini yağlar ve yüzde 4’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 59,69 gram karbonhidrat, 19,59 gram yağ ve 4,14 gram protein vardır.

Cevizli Sucuk Kaç Kalori

Anemi yani kansızlık rahatsızlığının şifası pekmez ve kalp sağlığını destekleyen cevizin bir araya geldiği cevizli sucuk kaç kalori? İplere dizilerek yapıldıktan sonra ipinden ayrılarak yenilen cevizli sucuğun kalori değerlerini içeriğindeki pekmez biraz yükseltmektedir. Şimdi cevizli sucuğun kalori değerlerine birlikte göz atalım.

 • 1 gram gelen cevizli sucuk 3 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen ince 1 dilim cevizli sucuk 40 kalori değerindedir.

107 gram gelen 1 porsiyon cevizli sucuk 286 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 40’ını karbonhidratlar, yüzde 53’ünü yağlar ve yüzde 8’ini proteinler oluştumaktadır. Besin değerlerinde ise 27,63 gram karbonhidrat, 16,38 gram yağ ve 5,22 gram protein vardır.

Cevizli Ekmek Kaç Kalori

 • 1 gram gelen cevizli ekmek 5 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen ince dilim cevizli ekmek 74 kalori değerindedir.

30 gram gelen 1 porsiyon cevizli ekmek 149 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 47’sini karbonhidratlar, yüzde 42’sini yağlar ve yüzde 11’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 17,49 gram karbonhidrat, 6,9 gram yağ ve 4,05 gram protein vardır.

Ceviz Yağı Kaç Kalori

 • 3 gram gelen 1 çay kaşığı ceviz yağı 26 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı ceviz yağı 44 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı ceviz yağı 88 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen 1 porsiyon ceviz yağı 176 kalori değerindedir.

200 gram gelen 1 su bardağı ceviz yağı 1760 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 100’ünü yağlar oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz. Besin değerlerinde ise 199 gram yağ bulunmaktadır.

ceviz kilo aldırır mı diyette yenir mi
ceviz kilo aldırır mı diyette yenir mi

Ceviz Kilo Aldırır mı?

Cevizin kalori değerlerinin çok yüksek olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bu nedenle cevizin sağlığa olan faydalarından istifade edebilmek için tüketirken ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmek gerekiyor. Kalp ve beyin sağlığına çok ciddi destek veren cevizin tüketiminde aşırıya kaçılırsa vücutta yağlanmaya neden olabilir. Ayrıca cevizin içeriğindeki tekli doymamış yağlar kilo aldırdığından kilo almak isteyenler için cevizin düzenli tüketilmesi tavsiye edilir. Zayıflamak için diyet yapanlar ise önerilen miktarda ceviz tüketmelidirler.

Önceki İçerikArpa Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi
Sonraki İçerikAçma Tarifi