Evde Nefis Tost Nasıl Yapılır? En Güzel Tost Tarifi

tost tarifi
tost tarifi

Bu tost tarifimiz deneyen herkes tarafından çok beğenilen bir tarifimiz. Hatta iddia ediyoruz, evde yapılabilecek en güzel tost bu olabilir.

Malzemeler

  • Kaşar
  • Sucuk
  • Tereyağı
  • Domates
  • Salça
  • Ekmek
  • Mayonez
  • Ketçap

Tost Nasıl Yapılır?

Halka şeklinde doğranan sucuklar daha önceden ısıtılan tost makinesine dizilerek sucukların altının ve üstünün aynı anda pişmesi için tost makinesinin kapağı kapatılır. Kısa bir süre sonra tost makinesinin kapağı açılarak bir maşa yardımıyla sucuklar ters düz edilir ve pişen sucuklar maşayla bir tabağın içerisine alınır.

Daha sonra bıçakla ortadan ikiye ayrılan yarım ekmek ile iki dilim tost ekmeği ısınması için tost makinesine konur ve tost makinesinin kapağı kapatılır. Isıtılan yarım ekmeğin üstüne tereyağı sürüldükten sonra ekmek ters çevrilerek içine de tereyağı sürülür. İki dilim tost ekmeği de ters çevrildikten sonra tost makinesinin kapağı tekrar kapatılır.

Isınan ve tereyağı sürülen yarım ekmeğin içine daha önceden pişirilen sucuklar dizilir. Sucukların üstüne iki kalın dilim kaşar, kaşarların üstüne ise halka şeklinde doğranmış iki dilim domates konulduktan sonra mayonez ve ketçap sıkılarak ekmeğin üstü kapatılır.

Tost makinesinin üstü kapatılarak bir süre pişirildikten sonra kapak açılır ve ekmeğin üstüne tekrar tereyağı sürülür. Daha sonra ekmek ters çevrilerek öbür yüzüne de tereyağı sürüldükten sonra tost makinesinin kapağı kapatılır ve bir süre kendi halinde pişmeye bırakılır.

Tost makinede piştiği esnada dilimli tost ekmeğinin içine bir bıçakla bolca salça sürüldükten sonra önce sucuklar dizilir daha sonrada üstüne kalın bir dilim kaşar konarak dilimli tost ekmeğinin üstü kapatılır. Aynı işlem diğer tost ekmekleri içinde uygulanır.

Tost makinesinde pişen yarım ekmek tost servis tabağına alınır ve iki tane tost ekmeği tost makinesinin içine konarak tost makinesinin kapağı kapatılır. İki tane tost ekmeği de piştikten sonra makineden servis tabağına alınır.

Artık servise hazır olan tostlar, dilimlenen domates ve kornişon turşu ile birlikte servis edilebilir.

Herkese afiyet olsun.

Tost Kaç Kalori?

Sucuklu kaşarlı tostun 1 gramı 3 kalori içerirken, 130 gram 1 porsiyonu 398 kalori içermektedir. Kalori değerlerinde yüzde 31 karbonhidrat, yüzde 49 yağ ve yüzde 20 protein barındırmaktadır.

Tost Kilo Aldırır mı?

Tost, içeriğinde çok sayıda besin maddesi barındırdığı için bu besin maddelerinin bir araya gelmesi tostun kalori değerlerini yükseltmektedir.

Ancak tostun tek başına kilo aldıran bir besin olduğundan bahsedilemez. Ölçülü tüketilmesi halinde tost kilo aldırmasa da özellikle kilo problemi olanların tost yaparken yağ kullanmamaya çok dikkat etmesi gerekir. Ayrıca tostun yapıldığı ekmeğin tam tahıllı ya da kepekli olması da kilo aldırma riskini düşürmektedir.

Tost yapılırken içerisine işlenmiş besinlerin az konulması da bir diğer önemli husustur. Yine tostun yapıldığı ekmeğin içerisinin malzemelerle doldurulmamasına dikkat edilmelidir.

Diyette Tost Yenir mi?

Diyette tost tüketilip tüketilmeyeceği de çok fazla araştırılmaktadır. Diyet beslenmelerinde tost tercih edilebilecek bir besin olsa da tostun içeriğindeki malzemelerin önemi unutulmamalıdır.

Diyet beslenmesinde tostun kalorisini düşürerek daha sağlıklı hale getirmek için tost yumurta, light peynir, domates gibi besinlerden hazırlanabilir. Ayrıca diyet beslenmelerinde işlenmiş besinlerin yanı sıra tost yapılırken kaşar da kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sebze ağırlıklı malzemelerden yapılan tostların kalori değerleri çok düşük olduğu için diyet beslenmelerinde genellikle sebze içerikli tost tüketilmesi tavsiye edilir.

Diyet beslenmelerinde tost yapılırken yağ oranı çok yüksek olan mayonez, salça, ketçap gibi soslar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tür soslar, tostun kalori değerlerini yükselttiği için diyet beslenmesine uygun değildir.

Güzel Tost Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tost yapılırken tost makinesinin sürekli ısı kaybetmemesi için tos makinesinin kapağı sıklıkla açılıp kapanmamalıdır.

Tost yapılırken dilimli ekmek tercih edilmelidir. Çünkü ekmeğin dilimlenmiş olması ısının daha rahat iletilmesine yardımcı olacak ve içeriğindeki malzemeler daha iyi pişecektir.

Tost yapılırken ekmekler çok hafif kızartıldıktan sonra dışına ve içine tereyağı sürülmelidir.

Malzemelerin sırayla ve düzgün bir şekilde dizilmesi de lezzetli bir tostun püf noktaları arasında gösterilmektedir. Örneğin sucuklu kaşarlı domatesli tost yapılacaksa en alta sucuklar, sucukların üstüne kaşarlar ve kaşarların üstüne ise domatesler dizildikten sonra mayonez ve ketçap sıkılmalıdır.

Önceki İçerikTereyağlı Poğaça Nasıl Yapılır? Tereyağlı Poğaça Tarifi
Sonraki İçerikMuhallebili, Havuçlu ve Cevizli Kek Tarifi