Tereyağlı Poğaça Nasıl Yapılır? Tereyağlı Poğaça Tarifi

tereyağlı poğaça tarifi nasıl yapılır
tereyağlı poğaça tarifi nasıl yapılır

Malzemeler

  • Tereyağı – 125 gram
  • Sıvı yağ – 1 çay bardağı
  • Yumurta – 1 tane
  • Yoğurt – 1 Türk kahvesi fincanı
  • Toz şeker – 1 tatlı kaşığı
  • Tuz – 1 tatlı kaşığı
  • Sirke – 2 tatlı kaşığı
  • Un – 4,5 su bardağı
  • Kabartma tozu – 2 paket

Tereyağlı Poğaça Tarifi

Tereyağlı Poğaça Nasıl Yapılır?

Derin bir cam kabın içerisine sarısı poğaçaların üstüne sürülmek için alınmış 1 tane yumurtanın beyazı, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 kahve fincanı yoğurt konulduktan sonra blender ile çırpılır.

Daha sonra oda sıcaklığında eritilmiş 125 gram tereyağı, yarım tatlı kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz konulduktan sonra blender ile çırpmaya devam edilir.

Cam kaba 2 tatlı kaşığı sirkede konulduktan sonra tekrar çırpılır. Un azar azar ekleneceği için 4,5 su bardağı unun ilk seferde ortalama üçte biri ve 2 paket kabartma tozu da cam kabın içerisine ilave edilerek çırpmaya devam edilir. Hamur istenen kıvama gelince azar azar un ilave edilerek bir süre daha çırpılır.

Bir süre çırpıldıktan sonra hamur elle yoğrulmaya başlanır. Hamur bir süre elle yoğrulduktan sonra unun geri kalan kısmı da cam kaba dökülür ve elle tekrar yoğrulur. Elle yoğurma işlemine hamur istenen kıvama gelene kadar devam edilir.

Daha sonra hamurdan alınan 2 ceviz büyüklüğündeki parçalar avuç içerisinde yuvarlandıktan sonra ve her bir hamur parçası avuç içerisinde ileri geri hareketlerle uzatıldıktan sonra avuç içerisinde şekil verilir ve altına yanmaz kağıt serilmiş tepsiye dizilir. Dizme işleminin ardından her bir poğaçanın üstüne iki parmakla hafif hafif bastırılır.

Daha önceden ayrılan yumurtanın sarısı yumurta fırçasıyla her bir poğaçanın üstüne sürülür. Yumurtalar sürüldükten sonra çatalla her bir poğaçanın üstü çizilir.

Daha sonra pişirmeye hazır olan poğaçalar 180 derece ısıdaki fırında yaklaşık 35 dakika pişirilir. Fırından çıkarılan poğaçalar artık servise hazır.

Herkese afiyet olsun.

Tereyağlı Poğaça Kaç Kalori?

Tereyağlı poğaçanın 1 gramı 3 kalori içerirken, 65 gram 1 porsiyonu 225 kalori, 70 gram 1 tanesi 243 kalori içermektedir.

Kalori değerlerinin yüzde 37’sini karbonhidratlar, yüzde 55’ini yağlar ve yüzde 8’ini proteinler oluşturmaktadır.

Tereyağlı Poğaça Kilo Aldırır mı?

Beyaz undan yapılan poğaçaya bir de tereyağı eklenince kalori değerleri ister istemez tavan yapmaktadır. Ayrıca poğaçanın her çeşidi gibi tereyağlısı da yüksek miktarda karbonhidrat içermektedir.

Poğaçanın içeriğindeki karbonhidrat vücuda enerji verse de düzenli tüketildiği takdirde kilo alınması kaçınılmazdır. İşe gidenler çoğu zaman sabah kahvaltısı yerine 2-3 adet poğaça yemeyi tercih etse de poğaçanın verdiği tokluk hissi kısa süreli olduğu için öğlen öğününden evvel tekrar açlık hissedilecektir. Bu da kilo alınmasını kolaylaştırır.

Diyet beslenmelerinde poğaça tüketilmesi çok riskli olduğu için kesinlikle önerilmez.

Pastane ya da dışarıda satılan poğaçalardansa, ev yapımı poğaçaların tüketilmesi daha az kalori alınması açısından oldukça önemlidir.

Önceki İçerikRevani Tarifi – Sade Revani Tarifi
Sonraki İçerikEvde Nefis Tost Nasıl Yapılır? En Güzel Tost Tarifi