Tahin Pekmez Kaç Kalori

tahin pekmez kaç kalori
tahin pekmez kaç kalori

Özellikle kış mevsiminde sıcak ekmeğin üstüne sürülerek yenilen tahin pekmezin tadına kimse kolay kolay doyamaz. Bu muhteşem ikili lezzetiyle damak çatlatırken, sağlığımız içinde sayısız faydalarıyla önemli besin maddelerimizden biri olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Pekmez, üzüm, dut veya keçiboynuzundan yapılırken, tahinde susamın öğütülmesiyle yapılmaktadır. Bu iki besin maddesi bir araya geldiğinde ise vücudumuz için tam bir enerji kaynağına dönüşmektedir. İçeriğine koruyucu madde ve tatlandırıcı katılmazsa oldukça doğal ve sağlıklı bir tatlı sınıfına girer. Tükettiğiniz pekmezin sağlığa olan faydalarından en üst düzeyde istifade edebilmek için yüzde 100 doğal olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Peki, kış mevsiminde kahvaltılarda tüketildiği zaman gün boyu içimizi ısıtan tahin pekmez ile ilgili merak edilen tahin pekmez kaç kalori? ‘Tahin pekmez kilo aldırır mı?’ sorularının yanıtlarıyla ilgili detaylı bilgiye bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Tahin Pekmez Kaç Kalori

İçeriğinde bol miktarda yağ ve şeker barındıran tahin pekmez ikilisini zayıflamak isteyenler ile formda kalmak isteyenlerin çok sık tüketmemesini uzmanlar tavsiye etmektedir. Tam aksine kilo almak için özel beslenenler ise tahin pekmez ikilisini aşırıya kaçmamak koşuluyla düzenli olarak tüketmelidir.

Vücudumuz için tam bir enerji kaynağı olan tahin pekmez kaç kalori? Şimdi tahin pekmezin o çok merak ettiğiniz kalori değerlerini inceleyelim.

 • 1 gram gelen tahin pekmez 4 kalori değerindedir.
 • 6 gram gelen 1 tatlı kaşığı tahin pekmez 26 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen 1 yemek kaşığı tahin pekmez 66 kalori değerindedir.
 • 350 gram gelen 1 cam kavanoz tahin pekmez 1530 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 41’ini karbonhidratlar, yüzde 50’isini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır.
tahin pekmez kaç kalori
tahin pekmez kaç kalori

Koska Tahin Pekmez Kaç Kalori

100 gram gelen Koska tahin pekmezin içeriğinde ortalama 432 kalori vardır. Kalori değerlerinin yüzde 41’ni karbonhidratlar, yüzde 50’sini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 43 gram karbonhidrat, 23,2 gram yağ ve 10,1 gram proteindir.

Koska Fındık Püreli Tahin Pekmez Kaç Kalori

100 gram Koska fındık püreli tahin pekmez 500 kalori değerindedir. İçeriğindeki kalorinin önemli bir kısmını susamdaki yağ oluşturur. Kalori değerlerinin yüzde 37’sini karbonhidratlar, yüzde 54’ünü yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 46 gram karbonhidrat, 29 gram yağ ve 11 gram proteindir. İçeriğinde 3,4 gramda lif barındırır.  

Koska Keçiboynuzlu Tahin Pekmez Kaç Kalori

100 gram gelen Koska keçiboynuzlu tahin pekmez 432 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 41’ini karbonhidratlar, yüzde 50’sini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 43 gram karbonhidrat, 23 gram yağ ve 10 gram proteindir.

Seyidoğlu Tahin Pekmez Kaç Kalori

100 gram gelen Seyidoğlu tahin pekmez 448 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 43’ünü karbonhidratlar, yüzde 49’unu yağlar ve yüzde 8’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 47 gram karbonhidrat, 24 gram yağ ve 9 gram proteindir.

Tahin Pekmez Kilo Aldırır mı?

Diyette olsa da damak zevki olarak tahin pekmez ikilisini arayanlar, ‘Tahin pekmez kilo aldırır mı?’ sorusunu araştırmaktadırlar. Tahin pekmez ikilisi lezzetiyle herkesi büyülese de özellikle içeriğindeki susam yağından dolayı kilo almaya müsait besinler sınıfına girer. Ayrıca pekmezinde içeriğinde bol miktarda şeker barındırdığını unutmamak gerekiyor.

İçeriğinde yüksek miktarda yağ ve şeker barındıran tahin pekmezin aşırı tüketimi maalesef kilo aldırmaktadır. Bu nedenle tüketimde ölçüyü kaçırmamaya çok dikkat etmek gerekiyor. Diyet yapanların sabah kahvaltılarında 1 yemek kaşığı tahin pekmez tüketmesinde bir sakınca yoktur. Ancak bu ölçü aşıldığı takdirde kilo alınması kaçınılmaz hale gelir. Tahin pekmezi tüketirken beraberinde ekmek tüketmemeye ise çok dikkat etmek gerekiyor.  Tahinin içeriğinde bulunan lif bağırsakları düzenli çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Yine tahin pekmezin uzun süre tokluk hissi vermesi gereksiz abur cubur tüketiminin önüne geçerek kilo vermeyi destekler.

Tahin Pekmezin Sağlığa Faydaları

Tahin pekmez birçok hastalığın önüne geçerek sağlıklı bir yaşamı desteklemektedir. Ancak içeriğindeki yüksek yağ ve şeker oranından dolayı bu besin maddesinin aşırı tüketimi sağlığa zarar verebilir. Ölçülü tüketildiğinde tahin pekmezin sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Kan dolaşımını dengelediğinden dolayı hem günü daha dinamik geçirmenizi sağlar, hem de kış mevsiminin soğuk günlerinde üşüme hissini yok eder.
 • Bağırsakları düzenli çalıştırarak bağırsak rahatsızlıklarını engeller. Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini düşürür.
 • Karaciğer sağlığını destekleyerek sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların karaciğerde oluşturmuş olduğu hasarı tedavi eder.
 • Tahin pekmezin içeriğindeki antioksidanlar zararlı maddelerin vücuda girmesine engel olur.
 • Kan akışını hızlandırmasının yanı sıra kanın pıhtılaşmasını da engelleyerek kalp krizi geçirme riskini azaltmaktadır.
 • İçeriğinde yüksek oranda karbonhidrat ve protein barındırdığından dolayı vücut için yüksek enerji kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı sporcuların özellikle tükettiği tahin pekmezini kahvaltıda 1 yemek kaşığı tüketenler ise zinde bir gün geçirecektir.
 • Cilt sağlığını da destekleyen tahin pekmez kan akışını hızlandırdığından cilde genç ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • İçeriğindeki yüksek lifle mide hazımsızlığına iyi gelir.
 • Kan oluşumunu destekleyen tahin pekmez anemi rahatsızlığını tedavi eder.
 • Tahin pekmezi düzenli olarak tüketenler ilerleyen yaşlarda hafıza problemleriyle karşılaşmazlar.
 • Emziren annelerde süt miktarının artmasını destekler.
 • Bazı balıkların içeriğindeki zararlı metal maddeler vücuda çok ağır gelmektedir. Balığın ardından tüketilen tahin pekmez bu zararlı metal maddelerin vücut tarafından emilmesini engeller.
Önceki İçerikMeyveli Kek Kaç Kalori
Sonraki İçerikEkler Kaç Kalori