Şeftali Kaç Kalori

şeftali kaç kalori
şeftali kaç kalori

Bir zamanlar zenginliğin simgesi olan ve zengin insanların bahçelerinde yetiştirilen şeftali, meyvesiyle, reçeliyle, meyve suyuyla, marmelatlarıyla, kek ve kurabiyelerde kullanılan püresiyle ve daha birçok tüketim şekliyle günümüzde her kesim tarafından tüketilen bir meyvedir.

Peki, kabuğuyla birlikte yenildiği zaman tam bir lif deposu olan şeftali kaç kalori? Düşük kalorisiyle diyet listelerinin baş tacı olan şeftalinin kalori değerlerini birlikte inceleyelim.

İçerik Başlıkları

Şeftali Kaç Kalori?

Hoş kokusuyla hepimizi cezbeden ve bol suyuyla sağlığa birçok faydası olan şeftali gülgiller ailesine ait bir meyve türüdür. Şeftaliyi çekirdeğinden dolayı badem familyasına yakıştıranlarda vardır. Günümüzde çocukların bayılarak yediği bir meyve olan şeftali, reçeliyle olsun, marmelatlarıyla olsun, meyve suyuyla olsun, püresiyle olsun ve daha birçok versiyonuyla mutfaklarımızdan da eksik olmaz. Peki, yediden yetmişe herkes tarafından sevilerek tüketilen bir meyve olan şeftali kaç kalori? İşte kalori değerleri;   

 • 120 gram gelen yarım şeftali 47 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen küçük bir tane şeftali 59 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen orta büyüklükteki bir şeftali 78 kalori değerindedir.
 • 250 gram gelen 1 tane şeftali 98 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen büyük boy bir tane şeftali 117 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 86’sını karbonhidratlar, yüzde 5’ini yağlar ve yüzde 9’unu proteinler oluşturur.
şeftali kaç kalori
şeftali kaç kalori

Tüysüz Şeftali (Nektarin) Kaç Kalori?

Şekil olarak şeftaliye çok benzese de şeftaliye göre çok sert bir meyve olan nektarin, tüysüz şeftali olarak da bilinmektedir. İçeriğinde barındırdığı yüksek lifle uzun süre tokluk hissi veren, magnezyum, folik asit ve potasyum minerallerini bol miktarda barındırdığından besleyiciliği çok yüksek olduğu için hamile ve emziren annelerin bol tüketmesi gereken tüysüz şeftali (Nektarin) kaç kalori? Şimdi kalori değerlerine birlikte göz atalım.

 • 25 gram gelen orta porsiyon tüysüz şeftali 11 kalori değerindedir.
 • 35 gram gelen çeyrek tüysüz şeftali 15 kalori değerindedir.
 • 70 gram gelen yarım tüysüz şeftali 30 kalori değerindedir.
 • 80 gram gelen küçük bir tane tüysüz şeftali 34 kalori değerindedir.
 • 110 gram gelen orta büyüklükte tüysüz şeftali 47 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen 1 tane tüysüz şeftali 86 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 89’unu karbonhidratlar, yüzde 8’ini yağlar ve yüzde 3’ünü proteinler oluşturur.

Şeftali Suyu Kaç Kalori?

Çocuklarımızın özellikle kahvaltı sofralarında severek içtiği, yetişkinlerinde genellikle atıştırmalıkların yanında tükettiği şeftali suyunun kalori değerleri meyvesiyle kıyaslandığı zaman çok yüksektir. Ayrıca şeftalinin meyvesi kabuğuyla birlikte tüketildiği zaman içeriğindeki lifle uzun süre tokluk hissi vermesinin yanı sıra daha besleyicidir. Yine hazır paket meyve sularının tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Peki, şeftali suyu kaç kalori? İşte şeftali suyunun kalori değerleri;   

 • 100 gram gelen küçük bir bardak şeftali suyu 58 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen orta bardak şeftali suyu 87 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen 1 su bardağı şeftali suyu 116 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin tamamını karbonhidratlar oluşturur. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz.
 • 330 ml gelen 1 kutu Cappy şeftali suyu 165 kalori değerindedir.
 • 200 ml gelen 1 su bardağı Dimes marka şeftali suyu 104 kalori değerindedir.

Ice Tea Şeftali Kaç Kalori?

Yazın o bunaltıcı sıcaklarında imdadımıza yetişen soğuk çaylar rahat bir nefes almamızı sağlamaktadır. Millet olarak çaya çok düşkün olduğumuzdan kışın tükettiğimiz sıcak çaya, yaz mevsiminde bir de soğuk çay eşlik etmektedir. Peki, Ice Tea şeftali kaç kalori? Soğuk çaylar markalar tarafından üretilerek satışa sunulduğu için soğuk çaylar içerisinde yer alan Ice Tea şeftalinin kalori değerlerini markalara göre inceleyeceğiz.

 • 200 ml gelen 1 su bardağı Lipton Ice Tea şeftali 60 kalori değerindedir.
 • 500 ml gelen küçük şişe Lipton Ice Tea şeftali 150 kalori değerindedir.
 • 1 litre Lipton Ice Tea şeftali 300 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 93’ünü karbonhidratlar ve yüzde 7’sini proteinler oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde yağ bulunmaz.
 • 200 ml gelen 1 su bardağı Lipton Ice Tea şeftali light 2 kalori değerindedir.
 • 330 ml gelen 1 kutu Lipton Ice Tea şeftali light 3 kalori değerindedir.
 • 330 ml gelen 1 kutu Fuse Tea şeftali 96 kalori değerindedir.
 • 330 ml gelen 1 kutu Didi şeftali 105 kalori değerindedir.

Şeftali Zayıflatır mı? Sağlığa Faydaları

Glisemik indeksi çok düşük bir meyve olan şeftali tüketildikten sonra midede uzun süre kaldığından kan şekerini çok yavaş yükseltmektedir. Peki, kabuğuyla birlikte tüketildiğinde içerdiği yüksek orandaki lifle uzun süre tokluk hissi veren şeftali zayıflatır mı?

Kalori değerleri bir hayli düşük olan meyveler arasında yer alan şeftalinin besleyici olmasının yanı sıra uzun süre tokluk hissi vermesinden dolayı diyet ara öğünlerinde tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Şeftalinin tek başına tüketilmesi vücutta yağ yakımına yol açmadığından zayıflatıcı özelliği olmasa da açlık hissedildiğinde açlığı bastırmak için sağlıksız paketli atıştırmalıklar yerine tercih edilebilir.

Potasyum minerali bakımından zengin bir meyve olan şeftalinin hücre fonksiyonlarını düzenlediği, cilde çok yararlı olduğu, kalp krizi geçirme riskinin yanı sıra kolon kanseri ve akciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini düşürdüğü bilinmektedir.

Yaşlılar şeftaliyi bol tüketirlerse içeriğindeki A vitamini sayesinde göz hastalıklarına yakalanma riski düşer. Sindirimi rahatlatan ve bağırsakları uyararak çalıştıran şeftali, sindirim ve boşaltım sistemini aktif hale getirir. Sağlığa olan bu faydalarıyla şişlik ve kabızlığa şifa olur. Şeftalinin düzenli tüketilmesi böbrek taşlarının düşmesinde de fayda sağlar.

Şeftalinin içeriğindeki vitamin ve minerallerden yüksek oranda istifade edebilmek için şeftaliyi mevsiminde tüketmeye dikkat etmek gerekiyor.

 

Önceki İçerikReçel Çeşitleri Kaç Kalori
Sonraki İçerikKabızlık Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir