Mercimek Köftesi Kaç Kalori

mercimek köftesi kaç kalori
mercimek köftesi kaç kalori

Türk mutfağının en sevilen ve en lezzetli yiyecekleri arasında yer alan mercimek köftesinin yapımı zamanınızdan epeyi bir çalsa da mercimek ve bulgurun harmanlandıktan sonra taze yeşillikler ve bol limon ile buluşmasıyla ortaya çıkan o enfes lezzete kolay kolay doyulmaz.

Çoğu zaman akşam kaçamaklarında çayın yanına eşlik eden mercimek köftesi, bayanların gün sofralarının da baş köşesinde yerini alır. İçeriğindeki yoğun bakliyat diyet yapanları tüketip tüketmeme konusunda şüpheye düşürse de sarı ya da esmer bulgur ile mercimek köftesinin kalori değerleri düşürülebilir. Daha fazla güney illerimizde tüketilen mercimek köftesi, birçok yöremizde de farklı şekillerde yapılarak tüketilmektedir.

Peki, ‘Mercimek köftesi kaç kalori?’ Şimdi mercimek köftesinin tüketirken sizleri biraz düşündürecek kalori değerleri ile sizlerleyiz.

Mercimek Köftesi Kaç Kalori?

Sevmeyeni neredeyse bulunmayan mercimek köftesi A ve B vitaminleri açısından çok zengindir. Yeşillik ve bol limonla tadına doyum olmayan mercimek köftesini insanın tükettikçe tüketesi gelse de böyle durumlarda kalori değerlerinin hatırlanarak frene basılmasında büyük fayda var. Peki, ‘Mercimek köftesi kaç kalori?’ İşin aslına bakacak olursak mercimek köftesinin kalori değerlerinin değişken olduğunu görürüz. Çünkü mercimek köftesi hazırlanırken çeşitli boyutlarda sıkıldığından kalori değeri de boyutuna göre değişir. Şimdi sizlere gramajını vererek mercimek köftesinin kalori değerlerini paylaşacağız.

 • 30 gram gelen orta boy 1 adet mercimek köftesi 39 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen mercimek köftesi 130 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen mercimek köftesi 194 kalori değerindedir.
 • 225 gram gelen orta porsiyon mercimek köftesi 291 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 54’ünü karbonhidratlar, yüzde 33’ünü yağlar ve yüzde 13’ünü proteinler oluşturmaktadır.
mercimek köftesi kaç kalori
mercimek köftesi kaç kalori

Kırmızı Mercimek Köftesi Kaç Kalori?

Kırmızı mercimekten yapılan ve oldukça besleyici olan kırmızı mercimek köftesi kaç kalori? 3-4 tanesi 1 dilim ekmek yerine geçen kırmızı mercimek köftesinin kalori değerlerine birlikte bakalım.  

 • 45 gram gelen orta boyuttaki 1 tane kırmızı mercimek köftesi 63 kalori değerindedir.
 • 135 gram gelen orta porsiyon kırmızı mercimek köftesi 190 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 54’ünü karbonhidratlar, yüzde 31’ini yağlar ve yüzde 14’ünü proteinler oluşturmaktadır.

Mercimek Köftesinin Faydaları

Mercimek köftesinin içeriğindeki mercimek ve bulgurun sağlığa birçok faydası vardır. Mercimek köftesinin sağlığa faydaları ise şöyle sıralanabilir;

 • Mercimeğin içeriğindeki yüksek lif oranı bağırsakları uyararak harekete geçirir ve düzenli çalıştırır. Bu sayede kabızlığa çözüm olur.
 • Taze yeşillikle birlikte tüketilen mercimek köftesi kalori değerleri biraz yüksek olsa da uzun süre tokluk hissi verir ve abur cubur tüketimini engeller.
 • Mercimek köftesinin içeriğindeki bulgur sindirimi yavaş olan karbonhidratlar içerdiği için kan şekerini düzenleyerek normale yakın bir seviyede tutar.
 • İçeriğinde gülü antioksidanlar olan ve vücuttaki serbest radikallerle savaşan manganez, mercimekte bol miktarda bulunur. Ayrıca mercimek, içeriğindeki selenyum ve manganez gibi antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra tümör gelişimini de engeller.
 • Mercimeğin içeriğindeki bakır kolesterol üreten bir enzimle mücadele eder. Mercimek düzenli tüketilirse kalp sağlığını koruduğu gibi B vitamini ve folik asit sayesinde vücuttaki homosistein seviyelerini düşürür.
 • Mercimek köftesinin sağlığa olan yararlarından istifade edebilmek için ölçülü tüketmeye dikkat etmek gerekiyor.

Mercimek Köftesi Kilo Aldırır mı?

Özellikle diyet yapanlar tarafından kalori değerleri yüksek olan ‘Mercimek köftesi kilo aldırır m?’ sorusunun yanıtı merak edilmektedir. Diyet yapanlar, mercimek köftesini diğer yiyeceklerden fedakarlık yaparak onların yerine tüketebilirler. Örneğin diyet listenizde 4 tane etin olduğu bir öğünde et yerine 4 tane mercimek köftesi tüketmenizde bir sakınca olmaz. Yani diyet yapanlar, mercimek köftesi tüketmek istiyorsa aynı kaloriye denk gelen bir öğün değişimi yapmalıdır.

Mercimek köftesi bol limon ve yeşillik ile tüketildiği için sindirimi kolay bir yiyecektir. Mercimek köftesi tüketilirken üzerine sıkılan limon, bağırsakları daha hızlı çalıştırır.

Mercimek köftesinin içeriğinde hayvansal yağ bulunmadığı gibi içerdiği yağ oranı da çok düşüktür. Bu da ölçülü olmak koşuluyla diyetlerde tüketilebileceği anlamına gelir. Ayrıca mercimek köftesinin içeriğindeki B vitamini sağlığa oldukça faydalıdır.

Mercimek köftesinin porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmesinin zayıflamaya olumsuz bir etkisinin olmayacağı söylenebilir.

 

Önceki İçerikE Vitamini Faydaları Nelerdir, Hangi Besinlerde Bulunur
Sonraki İçerikMantar Kaç Kalori