Kestane Kaç Kalori

kestane kaç kalori
kestane kaç kalori

İçeriğinde bol miktarda lif barındıran kestane uzun süre tokluk hissi veren bir besindir. İçeriğindeki kompleks karbonhidratlar sayesinde ise vücudun günlük gereksinim duyduğu enerji miktarının önemli bir kısmını karşılar. Öyle ki zinde bir gün geçirmek için birkaç tane kestane yemek yeterlidir.

Kestanenin içeriğindeki vitamin ve mineraller beyin, kemik, bağışıklık ve zihin sisteminin gelişimi açısından çok önemlidir. Kansızlık yani anemi rahatsızlığı olanlar, kandaki alyuvar sayısını artırarak kansızlığa şifa olan kestaneyi bol miktarda tüketmelidir. Özellikle aile öyküsünde Alzheimer rahatsızlığı olanlar, Alzheimer rahatsızlığının engellemesinde çok etkili olan kestane tüketmeyi ihmal etmemelidir.

İshal olduğunuz günlerde kestane tüketirseniz iyileşme sürecinizin hızı karşısında siz dahi şaşırırsınız. Kısacası kestane, uzun ve sağlıklı bir ömrün şifresi besinlerden biridir.

Peki, sağlığa bu kadar faydalı olan sohbetli keyiflerin efsanesi kestane kaç kalori? Kestaneyi ölçülü ve dengeli tüketerek aşırıya kaçmamanız için kestanenin kalori değerlerini sizler için araştırdık. Şimdi kestanenin kalori değerlerine birlikte göz atalım.

Çiğ Kestane Kaç Kalori

Cilt güzelliğine önem verenler için çok önemli bir sırrı deşifre edelim ki kestane, cildinizin daha güzel görünmesinde en etkili besinlerden biridir. Ancak cildimi daha da güzelleştireceğim diye kestane tüketiminde aşırıya kaçarsanız kilo alma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Şunu da her daim hatırınızda tutun ki günümüzde tüketilen besinlerin hepsi vücudu yağlandırarak kilo alımına neden olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmek obeziteden korunmada en etkili yöntemdir. Şimdi merak ettiğiniz o soruya yani ‘Kestane kaç kalori?’ sorunun yanıtına gelelim.

 • 1 gram gelen çiğ kestane 2 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen küçük boy 1 tane çiğ kestane 20 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen 1 tane çiğ kestane 30 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen 1 tane orta boy çiğ kestane 40 kalori değerindedir.

30 gram gelen 1 tane büyük boy çiğ kestane 60 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 88’ini karbonhidratlar, yüzde 4’ünü yağlar ve yüzde 8’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 13,2 gram karbonhidrat, 0,3 gram yağ ve 1,2 gram protein vardır.

100 gram gelen çiğ kestane 190 kalori değerindedir.

Kavrulmuş Kestane Kaç Kalori

Kestanenin en fazla sevilen tüketim şekli kavrulmuşudur. Sobada, fırında ya da tavada kavrulan kestane hem evi saran kokusuyla, hem de tadına doyum olmayan lezzetiyle insanları adeta büyülemektedir. Günümüzde evlerin kalorifer sistemine dönmesi ve insanların fazla vakit bulamamasından dolayı seyyar esnafların kestane arabalarında kavurduğu ve kese kağıdına konularak satılan kestaneler gelenek haline gelmiştir. Peki, kese kağıdında insana nostaljik anlar yaşatan kavrulmuş kestane kaç kalori? İşte kavrulmuş kestane kalori değerleri;

1 gram gelen kavrulmuş kestane 2 kalori değerindedir.

60 gram gelen 1 porsiyon kavrulmuş kestane 143 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 55’ini karbonhidratlar, yüzde 41’ini yağlar ve yüzde 4’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 19,8 gram karbonhidrat, 6,5 gram yağ ve 1,37 gram protein vardır.

Haşlanmış Kestane Kaç Kalori

Haşlanmış kestanenin kalori değerleri kavrulmuş kestaneye ya da kestane şekerine göre çok daha düşüktür. Bu nedenle diyet beslenmeleri için haşlanmış kestane tavsiye edilmektedir. Peki, kaynar suda haşlanarak hazırlanan haşlanmış kestane kaç kalori? İşte haşlanmış kestanenin kalori değerleri;

15 gram gelen orta boy 1 tane haşlanmış kestane 25 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 95’ini karbonhidratlar, yüzde 3’ünü yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 6,1 gram karbonhidrat, 0,12 gram yağ ve 0,15 gram protein vardır.

Pişmiş Kestane Kaç Kalori

 • 1 gram gelen pişmiş kestane 2 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen küçük boy pişmiş kestane 18 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen orta boy pişmiş kestane 26 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen büyük boy pişmiş kestane 35 kalori değerindedir.

75 gram gelen orta porsiyon pişmiş kestane 132 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 93’ünü karbonhidratlar, yüzde 5’ini yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 29,46 gram karbonhidrat, 0,7 gram yağ ve 0,76 gram protein vardır.

Kestane Şekeri Kaç Kalori

Bursa yöremize ait olan kestane şekeri Uludağ’da yetişen kestanelerin şerbetle pişirilmesiyle hazırlanır. Lezzetiyle kendisini yedirten kestane şekerini tüketirken ölçüyü kaçırmamak sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. İçeriğinde bol miktarda şeker barındıran kestane şekeri kaç kalori? Uzmanlar tarafından ölçülü tüketimi tavsiye edilen kestane şekeri kalori değerlerini birlikte inceleyelim.

 • 1 gram gelen kestane şekeri 2 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen kestane şekeri 204 kalori değerindedir.    

463 gram gelen 1 porsiyon kestane şekeri 947 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 95’ini karbonhidratlar, yüzde 3’ünü yağlar ve yüzde 2’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 205 gram karbonhidrat, 3,17 gram yağ ve 4,13 gram protein vardır.

Kestane şekerinin bir türü olan sütlü çikolatalısının 1 tanesi 75 kalori değerindedir. Kestane şekerinin bir başka türü olan bitter çikolatalısının 1 adedi 65 kalori değerindedir.

Sade kestane şekerinin 1 tanesi ise 35 kalori değerindedir.

Kestane Ezmesi Kaç Kalori

 • 1 gram gelen kestane ezmesi 2 kalori değerindedir.
 • 4 gram gelen 1 tatlı kaşığı kestane ezmesi 7 kalori değerindedir.
 • 11 gram gelen 1 yemek kaşığı kestane ezmesi 20 kalori değerindedir.
 • 60 gram gelen orta porsiyon kestane ezmesi 107 kalori değerindedir.

150 gram gelen 1 su bardağı kestane ezmesi 267 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 84’ünü karbonhidratlar, yüzde 10’unu yağlar ve yüzde 6’sını proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 55,63 gram karbonhidrat, 2,94 gram yağ ve 3,84 gram protein vardır.

kestane diyette yenir mi kilo aldırır mı
kestane diyette yenir mi kilo aldırır mı

Kestane Kilo Aldırır mı?

Kış mevsiminde sıcak sıcak tüketilen kestanenin insana verdiği keyfi herhalde başka bir şey vermez. Ancak kalori değerleri biraz yüksek olan kestaneyi diyet yapanlar tüketiyorsa ve ölçüyü kaçırırlarsa bu keyif epeyi bir kaçar.

Diyette ölçülü tüketildiği zaman vücudun protein ve lif gereksinimini karşılayan kestane kilo aldırır mı? Kestane içeriğinde yüksek miktarda karbonhidrat barındırdığı için bu sorunun yanıtı kestanenin kaç tane tüketildiğine göre değişir. Çünkü karbonhidrat kestanenin kalori değerlerini yükseltmektedir. Ayrıca kestanenin içeriğindeki karbonhidratlar kompleks olduğu için bağırsaklar tarafından zor emilir. 6 ufak dilim ekmeğe denk gelen 3 adet büyük boy kestaneyi, diyet yapanlar çok sınırlı sayıda tüketirse kestanenin sağlığa olan faydalarından istifade edebilirler.

Kestanenin içeriğinde kan şekerini yükselten maddeler olduğu için kestaneyi diyabet hastaları da çok sınırlı tüketmektedir. Diyabet hastaları ve diyet yapanlar ile yüksek diyabet riski taşıyanlar, kestaneyi ara öğünlerde 2 adetten fazla tüketmemelidir.

Önceki İçerikPankek Tarifi
Sonraki İçerikYayla Çorbası Tarifi