Bal Kaç Kalori

bal kaç kalori
bal kaç kalori

Arıların insan sağlığına en büyük faydalarının başında bal gelmektedir. B vitamini bakımından çok zengin olan balın insan sağlığına sayısız faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve hastalıklara karşı çok ciddi koruma sağlamasıdır. Cilt ve saç sağlığı içinde sayısız faydaları olan balın saç maskelerine katılması saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır. Saçtaki bu mucizevi etkisini cilt maskelerine katılırsa ciltte de göstermektedir. Zaten cildi yumuşatan ve canlılık kazandıran maskelerin içeriğinde bal mutlaka vardır.

Peki, keskin tadının yanı sıra içeriğinde şeker barındıran ve kahvaltıların vazgeçilmezi olan bal kaç kalori? Balın kalori değerleri ile ilgili her türlü bilgiyi yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Bal Kaç Kalori

Birçok türü bulunan balın günümüzde bilinen ve en fazla tüketilen türleri çam, yayla çiçeği, kestane, anzer, çiçek ve kekik balıdır. Bu türler içerisinde en fazla tüketileni ise yayla çiçeği balıdır. Vücudun günlük vitamin gereksinimini karşılamak için güne başlarken 1 kaşık bal tüketmek yeterlidir. Yine günlük tüketilen bir kaşık bal bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Peki, ‘Bal kaç kalori?’ İşte balın kalori değerleri;

 • 1 gram gelen bal 3 kalori değerindedir.
 • 3 gram gelen 1 çay kaşığı bal 9 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı bal 15 kalori değerindedir.
 • 21 gram gelen 1 yemek kaşığı bal 64 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 99’unu karbonhidratlar, yüzde 1’ini proteinler oluşturur. Kalori değerlerinde yağ bulunmaz. Besin değerlerinde ise 17,3 gram karbonhidrat, 0,08 gram protein vardır.

Balparmak Süzme Çiçek Balı Kaç Kalori

 • 1 gram gelen balparmak süzme çiçek balı 3 kalori değerindedir.
 • 3 gram gelen 1 çay kaşığı balparmak süzme çiçek balı 9 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı balparmak süzme çiçek balı 15 kalori değerindedir.
 • 225 gram gelen küçük şişe balparmak süzme çiçek balı 684 kalori değerindedir.
 • 460 gram gelen 1 kavanoz süzme çiçek balı 1398 kalori değerindedir.
 • 850 gram gelen büyük boy kavanoz süzme çiçek balı 2584 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 100’ünü karbonhidratlar oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz. Besin değerlerinde ise ortalama 700 gram karbonhidrat ve 2,55 gram protein vardır.

Bal Kaymak Kaç Kalori

Bal kaymağın o müthiş lezzetine bir de fırından yeni çıkmış sıcak ekmek eşlik ederse kahvaltının keyfine doyum olmaz değil mi? Güne enerji depolayarak başlamanın en sağlıklı yollarından birisidir kahvaltıda bal ve kaymak tüketmek. Peki, balın yüksek olan kalori değerlerine bir de yağ oranı yüksek olan kaymak eşlik ederse ‘Bal kaymak kaç kalori?’ sorusunun yanıtına bakmak biraz yürek istiyor. Zayıflamak ve formda kalmak isteyenlerin ölçüyü kesinlikle kaçırmaması gereken bal kaymak kalori değerlerini sizler için araştırdık.

 • 1 tatlı kaşığı bal kaymak 44 kalori değerindedir.
 • 1 çorba kaşığı kaymak 90 kalori değerindedir.
 • 1 çorba kaşığı bal kaymak ise 141 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen bal kaymak 447 kalori değerindedir. Bu kalori değeri belirlenirken 50 gram kaymak ve 50 gram bal esas alınmıştır.

Bal ve kaymaktan alınan 100 kaloriyi yakmak için birkaç tur merdiven inip çıkmak, 10 dakika ip atlamak ya da 15 dakika yürüyüş yapmak yeterlidir.

Tereyağı Bal Kaç Kalori

A vitamini bakımından çok zengin olan tereyağı kalp sağlığını desteklemektedir. Bu nedenle de yemekler hazırlanırken tereyağı kullanılması uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Toplum olarak tereyağını kahvaltılarda ve yemeklerde tüketmeyi çok severiz. Tabi bir de balın yanında. Peki, tereyağı bal kaç kalori? İşte tereyağı ve balın kalori değerleri;

 • Güne zinde başlamak için kahvaltılarda tüketilecek 1 tatlı kaşığı tereyağı bal 53 kalori değerindedir.

Petek Bal Kaç Kalori

Petek balın kalori değerleri süzme bala çok yakındır. Vücut direncini artırarak hastalıklardan korunmak ve solunumu rahatlatmak için bal mutlaka tüketilmelidir. Ancak petek balın içerisine petekleri doldurmak için parafin adlı madde eklendiğinden güvenilir yerden alınmasına dikkat etmek gerekiyor. Şehir yaşantılarında pek fazla tüketilmese de köylerde ve yaylalarda en doğal haliyle tüketilen petek bal kaç kalori? İşte petek bal kalori değerleri;    

 • 22 gram gelen 1 çorba kaşığı petek bal 72 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen petek bal 325 kalori değerindedir.
petek bal kaç kalori
petek bal kaç kalori

Bal Kilo Aldırır mı?

Dünyanın en sağlıklı besinini tüketseniz dahi aşırı tüketimi halinde kilo almanız kaçınılmaz olur. Balın hangi çeşidini tüketirseniz tüketin kalori değerinin yüksek olduğu her zaman hatırınızda olsun. Mideyi rahatlatmak ve gün boyun enerjik olmak için her sabah ballı su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Ayrıca ballı su gün içerisinde tokluk hissi vereceğinden daha geç acıkırsınız. Bu da balın doğru tüketilmesi halinde kilo vermede önemli bir yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bal tüketilirken ölçü kaçırılırsa vücut bunu yağa dönüştüreceğinden kilo almak kaçınılmaz hale gelir.

Peki, ‘Bal kilo aldırır mı?’ Balın kilo aldırmaması ve zayıflamaya yardımcı olması için dikkat edilmesi gereken tek husus ölçüyü kaçırmamaktır.    

Önceki İçerikKahvaltılık Sade Yumurta Kapama Tarifi
Sonraki İçerikLimonlu Kek Tarifi