Portakallı İrmik Tatlısı Tarifi

portakallı irmik tatlısı tarifi
portakallı irmik tatlısı tarifi

Meyveli tatlılar içerisinde yapımı en pratik tatlılardan birisi olan portakallı irmik tatlısı, tadıyla ve hafifliğiyle olduğu kadar gösterişli görünümüyle de kendisini sevdirmektedir. İlk defa deneyeceklerin dahi hiç zorlanmadan yapacağı portakallı irmik tatlısı, özellikle akşam yemeğinden sonra tatlı gereksinimi duyanlar için oldukça idealdir. Ayrıca günleriniz, davetleriniz ve misafirlerinize ikram etmek için hem gösterişli, hem de lezzetli bir tatlı arayan bayanları portakallı irmik tatlısı yapmaya davet ediyoruz. Sindirimi kolay ve mideyi yormayan portakallı irmik tatlısının tarifine başlayalım.

Portakallı İrmik Tatlısı İçin Malzemeler

Portakal Sosunu Hazırlamak İçin;

  • 3 yemek kaşığı mısır nişastası. Tercihe göre buğday nişastası da olabilir.
  • 2 su bardağı portakal suyu
  • Yarım su bardağı toz şeker

Muhallebisini Hazırlamak İçin;

  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 5 su bardağı süt
  • 1 paket vanilya

Portakallı İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Portakallı irmik tatlımızın portakal sosunu hazırlamak için bir tencerenin içerisine 3 silme yemek kaşığı mısır nişastasını, yarım su bardağı toz şekeri ve 2 su bardağı portakal suyunu boşalttıktan sonra topakların hepsi gidene kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

Daha sonra tencere kısık ateşteki ocağın üstüne konularak portakal sosu koyulaşana ve göz göz olana kadar karıştırılarak pişirilmeye devam edilir.

portakal sosu kıvamı
portakal sosu kıvamı

Bu işlemin ardından hazır hale gelen portakal sosu daha önce suyla ıslatılan bir kek kalıbının içerisine dökülerek eşit şekilde kek kalıbının içerisine dağıtılır ve üstü bir kaşık yardımıyla düzeltilir. Bu arada kek kalıbının suyla ıslatılmasının sırrı kekin kalıptan daha kolay çıkmasıdır.

portakal sosu kek kalıbı
portakal sosu kek kalıbı

Portakal sosu hafif ılıyınca portakallı irmik tatlısının muhallebisi hazırlanana kadar portakal sosu buzdolabına soğuması için konur.

Şimdi portakallı irmik tatlımızın muhallebisini hazırlamak için bir tencerenin içerisine 1 su bardağı toz şekeri, 1 su bardağı irmiği ve 1 litre yani 5 bardak sütü boşaltarak pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra orta ateşteki ocağın üstüne konulan tencere muhallebi koyu bir kıvam alana kadar karıştırılarak pişirilir. Koyu kıvama gelen muhallebinin içerisine 1 paket vanilya boşaltıldıktan sonra karıştırılır ve tencere ocaktan alınır.

Daha önce soğuması için dolaba koyduğumuz portakal sosumuzu alarak muhallebiyi portakal sosumuzun üstüne boşalttıktan sonra elden geldiği kadar hızlı bir şekilde düzeltiyoruz. Hızlı hareket ederek düzeltilmesi portakallı irmik tatlısının yüzeyinin pürüzsüz olması için önemlidir.

portakallı irmik tatlısı muhallebi
portakallı irmik tatlısı muhallebi

Bu işlemden sonra portakallı irmik tatlımız hafif ılıdıktan sonra tekrar buzdolabına konulur ve en az 3 saat buzdolabında bekletilir.

Artık buzdolabında yeteri kadar dinlenen portakallı irmik tatlımız buzdolabından alınarak kenarları bir elin dört parmağı tatlının üstüne konularak hafifçe oynatılır.

Son olarak uygun bir servis tabağı alarak kek kalıbının üstü bu servis tabağı ile kapatılır ve portakallı irmik tatlımız ters çevrilir.

portakallı irmik tatlısı tarifi
portakallı irmik tatlısı tarifi

Kek kalıbı dikkatli bir şekilde çıkarıldıktan sonra ortaya görünümüyle göz kamaştıran portakallı irmik tatlısı çıkar. Portakallı irmik tatlımız dilimlendikten sonra servise hazır hale gelecektir. Şimdiden afiyet olsun.

Sofranızdan huzur, evinizden bereket eksik olmasın.

Önceki İçerikKiraz Kaç Kalori
Sonraki İçerikSivilceye Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer