Sade Revani Nasıl Yapılır? Revani Tatlısı Tarifi

sade revani tarifi nasıl yapılır
sade revani tarifi nasıl yapılır

Malzemeler

 • Yumurta – 3 tane
 • Sıvı yağ – 1 su bardağı
 • Toz şeker – 1 çay bardağı
 • Yoğurt – 1 çay bardağı
 • Un – 2,5 çay bardağı
 • İrmik – 2,5 çay bardağı
 • Vanilin- 1 paket
 • Kabartma tozu  – 1 paket
 • Rendelenmiş limon kabuğu  – 1 tatlı kaşığı dolusu

Şerbetinin Hazırlanması İçin Malzemeler

 • Su – 3 su bardağı
 • Şeker – 3 su bardağı
 • Çeyrek limonunun suyu

Revani Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Çelik bir tencerenin içerisine 3 su bardağı toz şeker ve 3 su bardağı su konulduktan sonra bir yemek kaşığıyla karıştırılır. Daha sonra ocağa alınan şerbet kaynamaya çıktıktan sonra 5 dakika daha kaynatıldıktan sonra çeyrek limonun suyu şerbete sıkıldıktan sonra ocaktan alınan şerbet soğumaya bırakılır.

Sade revani tarifi yapılırken ilk önce şerbetin hazırlanması önemlidir. Çünkü tatlının üstüne şerbet dökülürken tatlının sıcak, şerbetin ise soğuk olması gerekir.

Sade Revani Nasıl Yapılır?

Derin bir bor camın içerisine 3 tane yumurta ve 1 çay bardağı toz şeker konulduktan sonra blender yardımıyla çırpılır.

Çırpma işlemine devam edildiği esnada 1 su bardağı sıvı yağ bor cama dökülerek çırpmaya devam edilir.

Yine çırpma işlemi devam ederken 1 çay bardağı yoğurt bor cama dökülür ve çırpmaya devam edilir.

Blender ile çırpma işlemi sürerken 2,5 çay bardağı irmikte bor cama dökülerek çırpma işlemine devam edilir. Daha sonra 2,5 çay bardağı un bor cama çırpma işlemi sürerken dökülür ve çırpma işlemine devam edilir.

Un istenen kıvama gelince çırpma işlemine ara verilerek 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilin ve 1 tatlı kaşığı rendelenmiş limon kabuğu konulduktan sonra azar azar un ilave edilerek blender ile bir süre daha çırpmaya devam edilir. Daha sonra bir ıspatula yardımıyla bir süre daha revani harcı karıştırılır ve istenen kıvam elde edilir.

Revaninin pişirileceği bor camın dibine yeterli miktarda sıvı yağ döküldükten sonra yumurta fırçasıyla bor camın her tarafı yağlanır. Daha sonra revani harcı bor camın içerisine dökülerek ıspatula yardımıyla bor camın her tarafına dengeli şekilde dağıtılır.

Daha sonra alt-üst ısıtmalı daha önceden ısıtılmış 170 derece ısıdaki fırında üstü kızarana kadar yaklaşık 45 dakika boyunca pişirilir.

Revani piştikten sonra tatlı sıcak ve şerbet soğukken revaninin üstüne şerbet dökülür ve revani şerbeti tamamen çekene kadar dinlenmeye bırakılır.

Dinlenen ve şerbetini çeken revani kare dilimler halinde kesildikten sonra servis edilir.

Herkese afiyet olsun.

Sade Revani Kaç Kalori?

Sade revaninin 1 gramı 3 kalori içerirken, 60 gram ince 1 dilimi 209 kalori, 100 gram orta dilimi 348 kalori, 150 gram kalın dilimi 523 kalori ve 200 gram 1 porsiyonu 697 kalori içermektedir.

Kalori değerlerinin yüzde 67’sinde karbonhidrat, yüzde 26’sında yağ ve yüzde 7’sinde protein barındırmaktadır.

Sade Revani Kilo Aldırır mı?

Sade revani un, yağ ve şekeri bol miktarda içerdiği için kalori değerleri yüksek olduğundan tüketirken ölçünün kesinlikle kaçırılmaması gerekir.

Diğer şerbetli tatlılarla kıyaslandığı zaman kalori değerleri daha düşük olsa da sürekli tüketildiği takdirde kilo almaktan kaçınılamayacağı bilinmelidir. Bu nedenle ölçülü tüketimine dikkat edilmelidir.

Ayrıca revani tüketildiği zaman yüksek miktarda şeker içerdiğinden dolayı açlık hissini o an bastırsa da kısa sürede yeniden açlık hissi baskın gelecektir.

Diyetteyken ise revaninin küçük porsiyonlar halinde tüketilmesi tavsiye edilir. Diyet beslenmelerinde 1 dilim revani tüketildiği zaman alınan kalorinin yakılması için yapılabilecek egzersizler arasında 58 dakika yürümek, 26 dakika koşmak, 49 dakika bisiklet sürmek ya da 34 dakika yüzmek yer almaktadır.

Sade Revani Püf Noktaları Nelerdir?

Lezzetli ve tam kıvamında bir revani hazırlanması için püf noktalarının bilinmesi gerekir. Bu püf noktalar ise şöyledir;

Sade revaninin pişirileceği fırının ısısının çok iyi ayarlanması oldukça önemlidir. Fırını ısıtmaya revaninin hazırlandığı esnada başlanmalıdır. Revani hamurunun kabarma seviyesinin istenen düzeyde olması için fırının belirli bir ısıda olması olmazsa olmazdır.

Sade revani harcının pişirileceği bor cama ya da tepsiye yapışmaması için bor camın ya da tepsinin iyice yağlanması çok önemlidir.

Revani pişmesi için fırına konulduktan sonra en az yarım saat fırının kapağı hiç açılmamalıdır.

Revani şerbetlenirken şerbetin soğuk, tatlının ise sıcak olmasına çok dikkat edilmelidir.

Revaninin şerbeti tam olarak içine çekmesi için en az 3 saat beklenmesi gerekir.

Önceki İçerikTahinli Susamlı Kek Tarifi
Sonraki İçerikTereyağlı Poğaça Nasıl Yapılır? Tereyağlı Poğaça Tarifi